Gündem

BEYİN GÖÇÜNÜN TIP AYAĞI: HEKİM GÖÇÜ


Konuk Yazar 13 Mayıs 12:06

Özellik son zamanlarda karşılaştığımız sorunların başında hekimlere uygulanan şiddet geliyor. Doktorlarımız uğradıkları bu şiddet nedeniyle mesleği bırakmayı -hatta yurt dışına gitmeyi- düşünmekte. Peki bu göç istatistikleri nedir? Ne kadar doktorumuzu yetiştirip yabancı ülkelerin hizmetine hediye ettik? Son yıllarda "iyi hal belgesi" alan doktor sayımız ne kadar? Bu haftaki konumuz hekimlerimiz ve hekimlerimizin Avrupa'ya göçü.

Medyaya yansıyan doktorlara şiddet haberleri her kesim tarafından tepkiyle karşılanmakta. Beklediği ilgiyi bulamayan hastaların çıkardığı olayları ve yakınlarının ölümünden doktorları sorumlu tutan kişilerin yaptıklarını sıkça televizyonlardan izler olduk. Hâl böyle olunca doktorların da idealizmi bir yerden sonra bitiyor.

Çalışma şartları

Geçtiğimiz yıl sağlık çalışanlarına yönelik şiddet %62 oranında artış gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre sağlık çalışanlarının %8-38'i meslek hayatlarının bir bölümünde şiddete maruz kalıyor. Yapılan araştırmalarda 2021 yılında 364 sağlık çalışanına yönelik saldırı gerçekleşti. 316 sağlık çalışanı ise ne yazık ki hayatını kaybetti.

Bir diğer şikayet konusu doktor başına düşen hasta sayısı. Türkiye'de hekim başına düşen hasta sayısı 500. OECD ülkelerinde bu sayı 341. Ülkemizde çalışan doktor sayısı 160 bin civarında. Bu ortalamanın yakalanması için yaklaşık olarak 80 bin doktor alımına ihtiyaç duyulmakta. Yıllık mezun doktor sayımız ise 15 bin civarındadır.

Gelelim hasta muayene süresinin kısalığına. Yaklaşık 5 dakika olan muayene süresine hekimler tepkili. Özellikle büyükşehirlerde nüfus yoğunluğunun olması doktorların fazla sayıda hastaya bakmasına sebep olmakta.

Avrupa'da hekimlik

Bu şartlarda çalışmak istemeyen hekimlerin ister istemez Avrupa hayali ortaya çıkıyor. Hasta muayene süresinin yaklaşık olarak 20 dakika olması bunların başında gelen etmenlerden birisi. Bir diğer konu ise özellikle Almanya'da doktorların istedikleri yerde çalışabilmesinin mümkün olması. Bu durum şüphesiz Almanya'yı en çok tercih edilen ülke yapıyor.

Yurtdışını cazibe merkezi haline getiren diğer nokta ise yorgun hekimlerin çalıştırılmaması. Özellikle ülkemizde yoğun bir mesainin ardından ameliyatlara girmek zorunda kalan doktorlarımız düşünüldüğünde bu husus azımsanmayacak derecede önemli. Hem hasta sağlığı hem de doktorun verimliliği açısından...

Hekimler göçü

Tüm bu sebepler ve daha fazlası şüphesiz ki doktorlarımız için Avrupa'yı daha cazip kılıyor. Bunun için 2021 yılında iyi hal belgesi almak için başvuran hekim sayısı 1246. (İyi hal belgesi yurtdışına eğitim ve çalışma amaçlı giden tüm personele verilen -bir nevi- temiz kağıdıdır.) Bu sayı 2012 yılında sadece 59'du.

Üniversite sınavlarında derece yapan öğrencilerin tercihleri genellikle tıp oluyor. Bir doktorun maliyeti ise yaklaşık olarak 1 milyon lirayı bulabiliyor. Devlet üniversitelerinde bu rakam biraz daha az olsa da ortalama gelire sahip bir aile için azımsanmayacak derecede yüksek rakamlar. Yaklaşık olarak bir tıp öğrencisinin aylık toplam maliyeti 5.000 lirayı rahatlıkla bulabiliyor.

Bu kadar emek verip yetiştirdiğimiz hekimlerimizi ise yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı Avrupa'ya ikram ediyoruz. Özellikle son zamanlarda yurt dışında çalışmak için dil kurslarına başvurularda patlama yaşanıyor. Almanya bu konuda önderlik ediyor. En çok arzu edilen yer Almanya. Hatta kurs sahipleri artan taleplerden dolayı Almanca hocası bulmakta zorluk çektiklerini dile getiriyor.

Tüm bunlara rağmen

Tüm bu olanlara rağmen toplum olarak yapmamız gereken ise basit. Eğitim, sadece eğitim... Toplum olarak ne kadar eğitimli bireyler yetiştirirsek ve buna göre hareket edersek o zaman bu değerlerimizin ülkemizde kalmasını sağlarız.

#nevarneyokkargala

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum