Gündem

BİLMECE BİLDİRMECE EL ALTINDAN KAYIRMACA


Onur Nurdoğan 13 Mayıs 11:04

Bugün göğüs dekoltemde bilmece var. Birkaç bilmece sorarak başlıyorum müsaadenizle.

Balık baştan kokar. Neden? Ayakları yoktur da ondan.

Kahvaltıda ne yemeyiz? Öğle ve akşam yemeği.

Büyüklerimiz de hep anlatırdı; Devlet Planlama Teşkilatı vardı evvelden. Konusunda uzman kişilerle ülkenin kısa, orta ve uzun vadeli ekonomik ve sosyal kalkınma programlarını yapan kurumdu. Dönemin hükümetinin hedeflerini gerçekleştirmekti amaç. Bir nevi hükümet danışmanı. 1960’da kuruldu, 2011 yazında kapatıldı. Ama kapanmayan bir şey vardı?

8 Mayıs Cumartesi akşamı Galatasaray, Beşiktaş karşısında 3-1 öndeyken Fenerbahçe beraberliğe razı olmadığından Ankaragücü deplasmanında gol arıyordu. Beşiktaş yenilse de aman aman önemli değildi; ki Fenerbahçe galip gelse dahi Beşiktaş’ın kalan 2 maçta 4 puan alması şampiyonluğu göğüslemesi için kafiydi. Kim bilebilirdi 11 Mayıs'ta hem Beşiktaş'ın hem Fenerbahçe'nin mağlup olacağını. Gelgelelim Galatasaray'a ve yine Fenerbahçe'ye. Onlar için galibiyet, vacip değil farzdı 8 Mayıs günü. Ankaragücü maçın başında harcadığı net gol pozisyonlarından sonra maçın son bölümünde 1 puana ''eyvallah'' der vaziyetteydi. Kendi sahasına kapanmıştı. Ancak kapanmayan bir şey vardı?

30 Kasım 2020’de tekrar yayın hayatına başlayan Olay TV, 25 Aralık 2020 günü ''tamam'' dedi. Kapanma günü Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtlayan kanalın Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, kanalın sahibi olan Cavit Çağlar’ın kendisine “Bana iktidardan çok büyük baskı var. Ağır baskı altındayım, devam edemeyeceğim” dediğini aktarıyordu. 1994 yılında kurulmuş ve ilk açılışını yapmış olan 26 yıllık kanal, ikinci açılışından hepi topu 26 gün sonra kapanmıştı. Oysa kapanmayan bir şey vardı?

29 Nisan Akşamı Başlayan Ve...

17 Mayıs sabahı bitmesi planlanan tam kapanma sürecinde şu ana kadar gündemde en fazla meşguliyet yaratan konu malumunuzdur. Zincir ve süpermarketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünlerin dışındaki tüm ürünlerin satışının yasaklanması. İnsanlar, bilhassa sosyal medyada ampul, kalem ve kağıt satışının yasaklanmasıyla epeyce dalga geçti. Öte yandan, vaka sayıları gün geçtikçe azalıyordu. 17 Mayıs’a kadar umarım daha da yüksek bir ivmeyle düşmeye devam eder. Eve kapandığımız bari bu sefer bir işe yarasın. Lakin hâlâ kapanmayan bir şey vardı?

22 Nisan tarihli yazımda değinmiştim, son 30 çekiliştir kimse kazanamamıştı Sayısal Loto’daki büyük ikramiyeyi. Geçen gün okuduğum haberlere göre de yanlış yazmışım galiba. 30 değil 100 çekilişten fazladır devrediyormuş meret! En son 10 Mayıs günü yapılan çekilişte yine bilen çıkmamış ve ikramiye devretmeye devam etmiş. 10 Mayıs mı? İyi de 10 Mayıs günü… Allah Allah... Vatandaş, bu kapanma süresince Sayısal Loto’yu Milli Piyango’nun internet sitesinden veya mobil uygulamasından oynuyor değil mi?

Bilmeceyi unuttuk; bir dakika… Bilmece; ne olursa olsun kapanmayan şey?

Okuduğunuz bu yazıyı yazdığım gün, az evvel göz attığınız fotoğraftaki büfeye gittim önünde birkaç insan görünce. Büfe olduğunu biliyordum fakat Milli Piyango Bayii olduğunu o an farkettim. Esnafın anasının ağladığı bu süre zarfında "şans oyunları bir bayiye giderek oynanmıyordur" diye ümit ederken bi' baktım ki...

"Bize bugün, deliye mi her gün bayram" yoksa "bize sadece bugün, 'bazılarına' zelzele, tsunami yahut pandemi de olsa -yine de- her gün mü bayram" bilemiyorum.

Gördüğünüz üzere o gün, orada 3 TL'lik Sayısal Loto oynadım. Mahallenin bakkalından da 1 TL'ye Milliyet gazetesi aldım. Kısaca, kendi adıma o gün ''bazılarına'' brüt 4 TL kazandırdım. Haydi el ele verelim, destek olalım. Gün, özelleştirilmiş Milli Piyango İdaresi'ne sahip çıkma günüdür. Değilse bile bana öyle geldi...

''Bazılarına'' değil hepimize mübarek olması dileğiyle; Ramazan Bayramı’mız mübarek olsun. 100 küsür çekiliştir devreden büyük ikramiye bana vurursa bilmeceyi bilemeyenlere cevabı söyleyeceğim.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum