Gündem

Bilmece: İçimden Öyle Geldi


Onur Nurdoğan 7 Temmuz 10:26

Bugün göğüs dekoltemde bilmeceler var. ‘’Bilmece kültürümüz yok oldu’’ desem abartmış olur muyum? İlkokul çağlarımızda büyüklerimiz ara sıra sormazlar mıydı bilmece?

‘’Bir küçücük fıçıcık, içi dolu turşucuk’’

‘’Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane’’

‘’Dışı var, içi yok; tekme yer, suçu yok’’

Eğitim öğretim hayatında ilkokul öğretmenlerinin ne kadarı bilmecelere yer veriyor acaba? Nitekim, kelime hazinesini zenginleştirmenin yanı sıra birtakım şeyleri sorgulama anlamında önemli rol oynadığını kanısındayım.

‘’Biz bu sonbaharda buluşacaktık, bahar geldi geçti,

Sen gelmez oldun.

Biz bu sonbaharda buluşacaktık, bahar geldi geçti,

Sen gelmez oldun.

Taşlara mı döndü kalbin, gelmedin.

Aylar geldi geçti sen gelmez oldun.''

Araya bir şarkı sıkıştırıverdim. İçimden öyle geldi.

Öyle bildiğimiz gibi değil. Durum şöyle! LGS sınavında bu yıl sıfır çekenlerin sayısı 200 bine dayanmış. Bir diğer deyişle, sınava giren her 5 öğrenciden biri en az bir testten tek bir soruyu dahi doğru çözemeyip sıfır çekmiş. Ayrıca, ek bir bilgi daha vereyim. LGS kapsamında 5 yıllık matematik netleri daha çok iç acıtan cinsten. 2018 yılında 6,99, 2019 yılında 5,09, 2020 yılında 4,89, 2021 yılında 4,2 ve 2022 yılında 4,74 net. Bu düşüşte pandeminin de etkisi vardır diye düşünüyorum yahut düşünmeden edemiyorum.

Neyse, önemli konulara dönelim biz!

Euro, Amerikan dolarından sonra dünyada kullanılan en büyük ikinci para birimi. Avrupa Birliği’nin Amerika’ya karşı duruşu da diyebiliriz. Ancak, son günlerde euro/dolar paritesi hızlı bir düşüş içinde. 1,02 dolaylarında geziniyor bu yazıyı yazarken. Euronun doğduğu günden bugüne kadar dolar karşısındaki performansına aşağıdaki grafikte şöyle bir göz atabiliriz.

Grafik, https://tr.tradingview.com/ adresinden alınmıştır.

Şimdi bir de AK Parti iktidarının doğduğu günden bugüne kadar genel seçim performanslarına bir bakalım. 2015 yılındaki oy oranı, AK Parti’nin ilgili yıl içerisinde yapılan ilk genel seçimde aldığı oy oranıdır. ‘’Niye ikinci seçimdeki oy oranını dikkate almadın?’’ diye sorarsanız içimden öyle geldi.

Şimdi teknik analizimize geçebiliriz. Gördüğünüz üzere euro ve AKP aynı yılda doğmuşlar. Son 20 yılda yaptıkları iniş ve çıkışlara bakınca bir korelasyon içinde olduklarını söyleyebiliriz. Euro/dolar paritesinde destek 1,01 görünüyor. ‘’Niye?’’ derseniz içimden öyle geldi. 6. hislerime de güvenirim vesselâm. 1,01’i kırarsa Yeniden Refah Partisi’nin 3%’ün üstünde, paritenin 0,99’ın altına inmesi durumunda ise kararsızların oranının ciddi düzeyde artacağını öngörüyorum.

Son 20 senede hızla düşen bir diğer konu da malumunuz. Yok olmaya yüz tutmuş bilmece kültürü! Oldukça sarih ve kıymetli bu teknik analizime bir diğer parametre bilmece penceresinden de baktığımda Dodurga Belediye Başkanlığı seçiminde AKP’nin 87% oy alması sürpriz değil; ki ‘’en az 80% alır’’ demişimdir. Velhasıl, aklımdaki sorular aşağıdaki gibidir.

1-) Euro, bir AK Parti projesi midir?

2-) Euro/dolar paritesinin ve bilmece kültürünün düşüşü Vatan Partisi’ni neden etkilemez?

3-) Tek haneli enflasyon için bir şarkı yazılsa hangisi olurdu?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum