Sinema & TV

Biohackers İncelemesi: Gerçek Sizi Özgürleştirir


Onur Ömer Düzgün 21 Ağustos 11:24
Yeni sezonu ile Netflix üzerinde yerini alan Biohackers dizisinin ilk sezonunda neler olmuştu? İkinci sezonunda neler yaşandı? Bu hafta bunları inceleyeceğiz değerli karavan sakini. Biohackers hem ilk sezonu ile hem ikinci sezonu ile ülkemizde ilgi gören bir yapım oldu. Bunun nedeni, konusu ve işlenişi. Biohackers ne kadar bilim kurgu bir yapım gibi görünse de bir o kadar da dram kategorisinde yer alabilecek bir yapım olarak gözümüze çarpıyor. Nedenlerine gelin beraber bakalım. Biohackers Alman yapımı bir Netflix dizisi. Mia ismindeki ana kahramanımız Almanya'nın en ünlü tıp üniversitelerinden birini kazanıyor ve yeni arkadaşlar ediniyor. Bunlar ayrıca ev arkadaşları. Ev arkadaşları da çok ilginç ve başarılı birer öğrencidir. Mia kısa sürede "Çılgın bilim adamı" Ole, genler üzerine çalışan Chen-lu ve soylu bir aileden gelen Lotta ile çok samimi arkadaş oluyor. Dizimiz işte tam burada başlıyor. Mia'nın üniversite tercihinde ana etken okuldaki Dr. Lorenz'dir. Çünkü onu bir idol olarak görür. Derslerindeki başarıları sayesinde kısa sürede idolünün gözde öğrencisi olur ve amacına ulaşır. Amacı ise Dr. Lorenz'in asistanı olup araştırmalarda kendisine yardım etmektir. Asistan olmasında kendisine Dr. Lorenz'in diğer yardımcısı Jasper yardım etmiştir. Jasper ile tesadüfen(!) tanışan Mia daha sonra Niklas ile tanışacak ve ikilemde kalacaktır.

Sürpriz bozan içeren 1. sezon incelemesi

Mia'nın amacının Dr. Lorenz'e çok yakın olmak olduğunu kısa sürede anlıyoruz. Bunun nedenini ise dizi Mia'nın çocukluğuna döndüğünde anlıyoruz. Mia ailesinin ölümünden Dr. Lorenz'i suçlamaktadır. Mia, Dr. Lorenz'in kardeşi üzerinde de araştırma yaptığından şüphelenir. Şüphelerinin doğru olduğunu geçmişe dönüşlerden ve yaptığı araştırmalardan anlayabiliyoruz. Bu araştırmalar arasında Mia kardeşinin ölümünden sorumlu olanları ararken karşısına yanlış ellere geçerse büyük sorunlar yaratabilecek bir biyolojik silahı keşfeder. Bu noktadan sonra odağı karışır. Ben'in katillerini bulmaya devam mı edecek yoksa arkadaşlarını ve diğer insanları bu biyolojik silahtan mı koruyacak? İlk sezonu can alıcı bir yerde bitiyor. Zaten genelde hep böyle olur değil mi?

Sürpriz bozansız 2. sezon incelemesi

Biohackers'ın ikinci sezonunda Mia laboratuvarda aniden uyanıyor. Ama Mia'nın bir şey hatırlamadığını görüyoruz. Ne yaşadığı yer ne yanındaki insanlar. Son dört aylık süreçte olanlar hakkında en ufak bir fikri yok. Evi olarak hatırladığı yere gidiyor ama orada yaşamıyor. Sevgilisi olarak düşündüğü insanı arıyor ama sevgilisi değil. Kendinizi onun yerine koyun. Ne hissederdiniz? Mia kendisine ne olduğunu öğrenmek için araştırmalara başlıyor. Soluğu Dr. Lorenz'in yanında alır. Ama onun hakkında da bir şey hatırlamaz. Meğerse geçen sürede amacına ulaşmış ve onun çalışmalarını deşifre etmiştir. Dr. Lorenz onu hoş karşılamaz. İlerleyen bölümler ile birlikte Mia'ya hafıza silici bir ilaç verildiğini öğreniyor. Peki bu ilacı kim, nasıl verdi? Bu olayların arkasında kimler var? Tüm soruların cevabını ya diziyi izleyerek ya da yazıyı okumaya devam ederek ulaşabilirsiniz.

Sürpriz bozanlı 2. sezon incelemesi

Biohackers'ın ilerleyen bölümlerinde tüm bu kirli projelerin arkasında Mia'nın soylu ev arkadaşı olan Lotta'nın babasının olduğunu görüyoruz. Mia'nın hafızasının silinmesini isteyen de o. Çünkü Mia ve kardeşinde insan bağışıklığını güçlendirip tüm hastalıkları yenebilecek bağışıklık sistemi deneyleri yapmışlar. Mia bu serumun yani ilacın tek anahtarı. Dr. Lorenz için de Lotta'nın babası Baron için de çok değerli. İkisi arasında bir fark var. Dr. Lorenz bunu tüm insanların yararına kullanmak isterken Baron bu ilaca insanları ulaşmasını istemiyor. Son zamanlarda "Dünya nüfusunu sabit tuttumak ve azaltmak" konulu eserler karşımıza çok çıkıyor. Dan Brown'un Inferno yani Cehennem kitabı da buna örnek. Baron von Fürstenberg de bu görüşten yana. "Dünyadaki kaynaklar kısıtlı ve nüfus daha fazla artmamalı." görüşünde. Sırf bu yüzden Dr. Lorenz'in araştırmasını finansa etmiş. Böyle bir ilaç bulunursa önce benim haberim olsun başka kimse bilmesin diye. Ne sapkınca değil mi? Üniversitenin kapısında "Die wahrheit wird euch frei machen" -yani "Gerçek seni özgürleştirir"- yazıyor. Peki Mia gerçekleri öğrenince özgür kalabiliyor mu? Biohackers gençlik dizisi gibi görünse de konusu itibari ile diğer bölümü heyecanla geçmenizi sağlıyor. Özellikle ikinci sezonun son bölümlerinde değindiği konu çok güzel. Altışar bölümlük iki sezondan oluşan diziyi sıkılmadan izleyebilirsiniz. Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/atHBOUvgBI8
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum