Sinema & TV

Bir Alkol Hikayesi: Körkütük İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 17 Aralık 13:22

Druk Türkçesi ile Körkütük Thomas Vinterberg imzalı Oscar ödüllü bir film. Ayrıca filmin pek çok festivalden de ödülü var. Yazıya devam etmeden önce belirtmekte fayda var ki "alkol dostunuz değildir."

Körkütük filminin konusunda içkiler ve alkol var. Son okuduğum Altı Bardakta Dünya Tarihi kitabının konusu da içkilere dayandığı için film ve kitabı birleştirmek istedim.

Altı Bardakta Dünya Tarihi altı içeceğin dünya tarihini nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Bira, şarap, damıtılmış içkiler, kahve, çay, kola gibi içeceklerin ortaya çıkışlarını ve dünyaya etkilerini anlatıyor. Bu içkilerin kültürleri nasıl etkilediği, dünya ekonomisine nasıl yön verdiği akıcı bir üslup ile ifade ediliyor. Emin olun kitap bir çırpıda bitiyor. Tarafsız ve tematik bir şekilde dünya tarihi okurken bilmediğiniz birçok bilgi ile karşılaşıyorsunuz.

Mesela saklanan tahıl deposunu su basınca insanlık tahılların çimlenmesini keşfetti. Çimlenen tahıllar daha tatlıydı. -Çünkü tahıllar çimlenirken içindeki nişasta diyastaz enzimleri üreterek malta dönüşür.- Tahıl çorbası bir anda biraya dönüştü. Bu dönüşüm ile insanlık birayı, ekmeği ve fermantasyonu keşfetmiş oldu. Sonuçta John Ciardi'de "Fermantasyon ile uygarlık birbirinden ayrılamaz," demiş. Bence haklı.

körkütük

Altı Bardakta Dünya Tarihi kitabını okurken insanların içkileri sadece zevk için içmediklerini öğreniyoruz. Mesela Roma'da içilen şaraba göre insanların durumu değerlendirilirmiş. Zengin veya fakir oluşundan aristokrat veya cahil oluşuna kadar her şey içtiği şaraba bakılarak anlaşılırmış. Kısaca insanlar kendilerini daha iyi hissetme, daha cesur olma ve olduğundan farklı görünmek için de tükettiklerini görüyoruz. Ve işte tam burada yazıyı Körkütük filmine bağlıyoruz.

Körkütük filminin konusu

Körkütük filminde dört lise öğretmenimiz var. İçlerinden birinin 40. yaş gününde hepsi acı bir gerçek ile yüzleşiyor. Bu gerçek; hiçbirinin gençlik hayallerine ulaşamaması. İçlerinden birisi Finn Skårderud'un bir araştırmasını anlatıyor. Bu araştırmaya göre insanların kanında doğuştan alkol eksikliği olduğunu söylüyor. Eğer gün içerisinde kandaki alkolü belirli seviyede tutarlarsa daha mutlu, yaratıcı bir hayatın onları beklediğini arkadaşlarına anlatıyor. Hatta yeteneklerinin ve yaratıcılıklarının zirvesine ulaşacaklarını telkin ediyor. Durum böyle olunca hepsi bu teoriyi denemeye başlıyor. Yeni yaşamlarında çantalarında alkol ve promil ölçüm cihazı eksik olmuyor.

Sizin tercihiniz hangisi?

İçlerinden Martin öğrencileri ve aileleri ile sorun yaşamaktadır. Öğrenciler ve veliler Martin'in öğretmenliğini sorgulamaya başlar. Çünkü Martin verimsiz bir öğretmene dönüşmüştür. Ayrıca Martin'in eşi ve çocukları ile de problerimleri vardır. Martin teoriyi test etmeye başladığından itibaren Martin'in hayatı birden değişir. Öğrencileri arasında favori bir öğretmene dönüşürken evde işler rayına girer. Peki bu dört arkadaş her zaman alkolü kontrol altında tutabilecekler mi? Yoksa dozajı belirleyemeyip başlarına iş mi alacaklar? Martin derse alkollü girdiğinde öğrencilerine aşağıdaki seçenekleri söyleyip bir soru sorar. Siz hangi adayı başkan seçersiniz?

İlk aday: Su çiçeği nedeniyle yarı felçli ve yüksek tansiyon hastası ayrıca anemisi ve daha birçok ciddi rahatsızlığı var. Amacına ulaşmak için yalan söylemekten çekinmiyor. Politik kararlar verirken sürekli astrologlara danışıyor. Ayrıca karısını aldatıyor. Sigara tiryakisi ve sürekli Martini içiyor.

İkinci aday: Bu adayın da fazla kiloları var. Üç seçim kaybetmiş ve depresyonu var. Ayrıca iki kez kalp krizi geçirmiş. Birlikte çalışması zor biri ve sürekli puro içiyor. Her gece yatmaya giderken inanılmaz derecede şampanya, şarap, konyak ve viski içip üstüne iki adet uyku hapı alıyor. Kısaca alkolik.

Üçüncü aday: Son aday madalyalı bir savaş kahramanı, kadınlara karşı saygılı hem dehayvanları seviyor. Sigara kullanmıyor. Sadece arada sırada bira içiyor.

Sorunun cevabını yazının sonunda vereceğim. Körkütük alkolü güzelliyor gibi görünse de durum böyle değil. Açılış sahnesinde gençlerin alkol alarak gölün kenarında yaptığı bir yarışma var. Bu yarışmadan sonra yapılan toplantı ile gençler arasında alkol tüketiminin nasıl azaltılacağı sorgulanıyor. Ayrıca Körkütük alkol alımı sonrası bir kişinin yaşadığı olumsuz durumları da en ince ayrıntısına kadar bize sunuyor.

Mads Mikkelsen büyük oynamış

Körkütük filminde Martins'i Mads Mikkelsen oynuyor. Bence performansının zirvesine çıkıyor bu rolle. Eşi ve çocukları ile sorun yaşarken bir darbe de okulda öğrencilerinden alan öğretmenin psikolojisini yaşatıyor. Çakırkeyf ve körkütük sarhoş rollerinde de çok başarılı. Zaten aldığı ödüller ile performansını taçlandırmış. Thomas Bo Larsen, Magnus Millang ve Lars Ranthe de Körkütük filminde başarılı oyunculukları ile isimlerinden bahsettiriyorlar. Dört erkeğin zor durumlarda karşılaşınca neler hissettiklerini, hüzünlerini, heyecanlarını ve sevinçlerini başarılı bir şekilde yansıtıyorlar.

Sizlere kısaca Altı Bardakta Dünya Tarihi kitabından ve Körkütük filmininden bahsettim. Siz kitabı okuyup, filmi izlediğinizde amacıma ulaşacağım. Körkütük filmini Druk veya Another Round ismi ile Netflix'den izleyebilirsiniz. Unutmadan sorunun cevabını verelim. Sizler de Martin'in öğrencileri gibi üçüncü adayı başkan seçtiyseniz Hitler'i, Roosevelt ve Churchill'e tercih etmiş oldunuz. Son bir uyarı yapalım "alkol aldıysanız lütfen araç kullanmayın."

Filmin karavan puanı,

????
https://youtu.be/y_fNNtVM1Q8
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum