Kripto Bilim & Teknoloji

Bitcoin Tamam Mı Devam Mı?


Konuk Yazar 23 Mayıs 09:30

Önceki yazımda ayı ve boğa piyasasının ne olduğunu anlatmıştım. Sorunun hangi olaylar neticesinde gündeme geldiğinin bir kısmını takip ettiğim kadarıyla aktardım. Merak edenler için bitcoin piyasasındaki son gelişmelerin kalan kısmı da burada.

Vitalik Buterin'in SHIB tokenlerinin bir kısmını Hindistan Covid ile mücadele fonuna bağışladığını yazmıştım. O günlerde cüzdanındaki toplam rakam yaklaşık olarak 9 milyar dolardı. Bağış gerçekleştikten sonra dahi cüzdanda 8 milyar dolara yakın SHIB vardı. Önceki yazıyı yazarken cüzdana baktığımda diğeriyle miktar -yaptığı swaplar sonrası- 450 milyar dolar gibi astronomik bir seviyeye ulaştı. Sonrasında Vitalik kalan SHIB tokenlerini yaktı. O günkü yaklaşık değeri 6,7 milyar dolar. Yakma işleminden kasıt; erişime kapalı olan bir cüzdan adresine gönderdi kalanı.

Vitalik işleme not düştü;

“Cüzdanımda kalan SHIBA token’ların % 90’ını yakmaya karar verdim. Kalan %10, Crypto Relief yardım fonuyla benzer değerlere (büyük ölçekli can kaybını önleyen), ancak daha uzun vadeli bir yönelime sahip (henüz kararlaştırılmamış) bir hayır kurumuna gönderilecektir. Covid şu anda büyük bir sorun, ancak uzun vadeli gelecek hakkında düşünmek de önemli!”

Cüzdanına gönderilebilecek tokenler için de gönderilmemesi ricasında bulundu. Rica etmek zorunda, kriptonun doğası cüzdanına gönderileni engellemene izin vermiyor.

Niye satmadı da yaktı?

Vitalik, tokenlerinin bir kısmını bağışlarken bir kısmını da yaktı. Yakmak ya da bağışlamak yerine satabilirdi. Ancak kendisi bunun etik olmadığını düşündüğü için böyle bir yol izledi. Bir haftada 40 katına çıkan bir cüzdan, o günkü piyasa hacminin yaklaşık % 20'sine denk.

“Bu türden bir güç odağı olmak istemiyorum. Coin’leri doğrudan değerli bir hayır kurumuna göndermek daha iyidir (yine de önce onlarla bir konuşun.)”

Elon Musk'ın kişisel serveti 140 milyar dolar civarında. Merak edenler için Vitalik'in cüzdanı da burada.

Elmas eller

Amerika'nın yıldızı parlayan çocuğu, Elon Musk'ın piyasa ile ilgili tutarsızlıklarına alıştık. Vitalik ile karşılıklı yaptıkları hamleler sonrasında piyasa zaten düşmüştü. Hatırlamayanlar için bitcoin ile araba satışını askıya aldığını bildirmişti. Olaylar sonrasında piyasadaki düşüş devam etti. Ancak 19 mayıs günü olan düşüşün nedeni tam olarak bilinmiyor. Hemen hemen tüm yatırımcıların %50 zarar ettiği gün...

Elon bir tweet daha attı;

https://twitter.com/elonmusk/status/1395027147161489412?s=20

Türkçe'si ile "Tesla'nın elmas elleri var."

'Diamond Hands' yani 'elmas eller' yatırım jargonunda kullanılır. Satmıyorum anlamına gelir.

Tesla'nın önceden bitcoin yatırımı yaptığını biliyoruz. En son Elon'un, bitcoinlerini sattığı ile ilgili imasını da biliyoruz. Ancak bu süreçte "neyi, kaçtan aldı ya da sattı" bilmiyoruz.

Zarar yazıyor

Tweet her ne kadar kripto yatırımcılarına güven vermek için atıldıysa da pek işe yaradı denemez. Çünkü Çin'den gelen haber ile piyasalardaki düşüş devam ediyor. Haberde Çin'in bitcoin madenciliğinin üzerine gideceği ve sıkı önlemler alınacağından bahsedildi.

Bu haberi bazıları "Çin zaten sürekli bitcoin yasaklıyor!" şeklinde yorumlasa da çoğu yatırımcı zarar yazmaya devam ediyor. Henüz yükselişin tamamlanmadığını ve yatırımcının silkelendiğini düşünenler de var. Yani haberlerle bilerek panik havası oluşturulup yatırımcıdan ucuza coinlerinin toplanmaya çalışıldığını düşünenler...

Sonuç olarak 'tamam mı, devam mı?' kısmında farklı görüşler var. Piyasa ne yönde olursa olsun üzülen de olacak, sevinen de olacak. Sonuçta Warren Buffet'ın dediği “Borsa sabırsızların, sabırlılara para aktardığı mekanizmadır." sözü bitcoin piyasası için de geçerlidir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum