Kripto

Bitcoin ve Kripto İçin B Planı Devrede Mi?


Konuk Yazar 3 Ağustos 12:20

Nisan ayında 64.000 $ seviyesinde olan Bitcoin 29.000 $'a kadar düştü. Dolayısıyla da yatırımcıların çoğu zarar etti ve korktu. Piyasanın seyrinin ne olacağı belirsizdi. "Tamam mı, Devam mı?" sorularının cevaplarının olmayışı piyasada korku ikliminin hakim olmasına sebep oldu. Temmuz'da ise yaklaşık %30 yükselerek ayı 41.500 $ seviyelerinde kapattı. Bu yükselişle birlikte piyasanın önde gelen analistlerinden Plan B'nin Stok Akım Modeli(S2F) tekrar gündeme geldi. Yani gündem şu: "B PLANI TEKRAR DEVREDE Mİ?". Bitcoin fiyatını uzun vadede arza dayalı olarak tahmin eden modele göre önümüzdeki aylarda Bitcoin'in 100.000 $'ı aşması gerek. Modelde eksikler ve sapmalar olsa da B planı tekrar masada.

https://twitter.com/100trillionUSD/status/1421725631365238785?s=20

Tesla'nın elmas elleri var

Kendisinin desteğiyle fiyatlar düşmeye başlayınca Elon, sahibi olduğu şirketi Tesla'nın elindeki bitcoinleri tuttuğunu ima eden bir tweet atmıştı. Çoğunluk Elon'un insanları yanıltmaya çalıştığını ve kendisinin de şirketinin de kripto yatırımlarını bozduğunu düşündü. Ancak Tesla'nın ikinci çeyrek bilançosunda bitcoinleri satmadığı ortaya çıktı. Bilanço açıklanmadan birkaç gün önce Cathie Wood, Jack Dorsey ve Elon Musk canlı yayın yaptı. Yayında Elon, kripto paralar için "pompalayabilirim ama asla bırakmam." (I might pump but I don’t dump) dedi. Ayrıca elinde Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin tuttuğunu belirtti.

"Kesinlikle fiyatı yükseltip satmaya veya bunun gibi bir şeye inanmıyorum. Bitcoin’in başarılı olduğunu görmek isterim."

Elon Musk

Bitcoin Twitter'dan önce var olsaydı

Twitter ve Square kurucu CEO'su Jack ise programda şirketinin kendi kendini saklayan cüzdanını tanıttı. Twitter'ın da reklam ödemeleri için Bitcoin kabul etmesi yakında mümkün olacak. Bitcoinin internetin "yerel para birimi" olabileceğini söyledi Dorsey.

Bitcoin, Twitter'dan önce var olsaydı, kesinlikle reklamcılık iş modeline bağımlı olmayacaktık.

Jack Dorsey - Twitter sahibi ve kurucusu

Yukarıdaki grafik, korku-açgözlülük endeksindeki son durumu gösteriyor. Beklentiler arttı ama dikkatli olmakta fayda var. Kurumsal ilginin de artmasıyla Bitcoin ve Ethereum fiyatı tekrar yükselişe geçti. Muhtemelen önümüzdeki günlerde de piyasaya tekrardan açgözlülük hakim olacak. Her ne kadar konuşmak için erken olsa da B planı şu an için masada.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum