Kripto Bilim & Teknoloji

Bitcoin Yatırım Mı Geleceğin Parası Mı?


Konuk Yazar 10 Mayıs 19:20

Konuk olarak yazdığım önceki üç yazımda sizinle çoğunlukla Thodex vurgunu ve kısmen kripto varlıklarla ilgili bilgiler paylaşmıştım. Konukluk bitti. Bitcoin ve kripto varlıklar ile devam edeceğiz. Başlarken belirtmemde fayda var. Analizci fenomenlerden biri ya da finans piyasaları uzmanı değilim. Piyasayı ve gündemi takip ediyorum. Bu takibe göre de kendi zaman-fiyat planım var. Bu doğrultuda haberleri takip edip hem bilgilerimi güncelliyorum hem de piyasa hakkında yeni şeyler öğreniyorum. Yazılarımda da piyasada “bu da varmış” diyebileceğim yeni bilgileri sizinle paylaşacağım.

Hedefiniz olsun

Öncelikle kendi benimsediğim yatırım modelini paylaşarak başlamak isterim. Her yiğidin kendi yoğurt yiyişi vardır misali... Dört seneye yaklaşan bir süredir bu piyasadayım. Bu süreçte al-sat yapsam da %80-90 aralığında, aldıklarımı uzun vadeli çantamda tutmaya özen gösterdim. Yatırım çeşitliliği olarak insanlar kısa vadede alım-satım yapabilir ya da alıp uzun vadede hedeflerini bekleyebilir. Naçizane tavsiyem uzun vadeli yatırımcı olsanız da kısa vadeli yatırımcı olsanız da çantanızda çeşitlilik olsun. Yani tek bir coin alıp da dibin dibini görene kadar beklemeyin. Zarar için de olsa kâr için de olsa hedefiniz olsun ve tereddüt etmeyin. Bu tavsiyeyi acı bir şekilde kazandığım tecrübelerimden dolayı paylaşıyorum.

Hedefinizi koyarken öncelikle karar vermeniz gereken şey amacınız. Bitcoin kazanmak mı yoksa klasik anlamda para kazanmak mı karar vermelisiniz. Peki bu ne demek?

Altın güvenli liman mı?

Bu ayrımın yapılmasının sebeplerinden birisi bana göre, belirli bir kesimin kripto paralara yatırım aracı olarak geleneksel borsa mantığıyla bakmasıdır. Diğer sebelerinden birisi ise bitcoinin “store of value” yani “değer saklama aracı” olarak görülmesidir. Biraz daha açıklayıcı olması için “altın güvenli limandır” mantığı diyebiliriz. Zaten bitcoinin temel mantığı altın üzerinden gelmekte. Sürekli "madencilik nedir" diye merak edenler için de fikir oluşturması için güzel bir yaklaşım aslında. Nasıl ki dünyada madencilik faaliyetlerinin durumu fiyatı etkiliyorsa aynı durum kripto para madencileri için de geçerli. Piyasa haberlerini takip edenler bilir. Kripto madencileriyle ilgili haber olması durumunda ilgili kripto paranın fiyatı muhakkak değişir. Bitcoin madencileri ile ilgili haber olursa hepsi etkilenir tabi ki o ayı bir konu.

Konuyu fazla kaçırmadan devam edelim. Amacınızın bitcoin saklamak mı yoksa paranıza para katmak mı olduğuna karar vermelisiniz başlangıç olarak. "Ben paramı alıp karşıya geçmek istiyorum" diyorsanız kısa vadeli yatırımlar yapıp "yolu bulmak" kolay ama şansa ihtiyacınız olacaktır muhtemelen. Ekonomistlerin “kripto para yatırımcılarının çoğu batacak” yaklaşımında olmalarının sebebi şu. Büyük bir çoğunluk bilgisizce ve kısa zamanda zengin olmanın peşinde. Takdir edersiniz ki fiyat geçmişini ya da projesini bilmediğiniz bir ürüne kulaktan dolma bilgilerle para yatırırsanız ve üstüne biraz da tamahkâr biriyseniz zarar etmeniz normaldir. Şans dememim sebebi ise dünyada bilginin her zaman para kazanmaması. Yani bir konuyu çok iyi bilmeniz o konudan en çok parayı sizin kazanacağınız anlamına gelmez. Biraz da kısmetiniz olması gerekir.

Rezerv para birimi

Diğer sebep olan bitcoinin değer saklama aracı olup olmayacağı konusuna gelirsek... Konuk olarak yazdığım son yazımın başlığını “Bitcoin balondur" balonu ne zaman patlayacak?" olarak seçmiştim. Bunu vurgulamamın sebebi şu: "Balon muhabbetleri" 2017'de de gündemdeydi ve o günden bu zaman kadar “derenin altından çok sular aktı". Geldiğimiz noktada bitcoinin "değer saklama olup olmayacağı" tartışmalarını devam ettirenler var. Yukarıda bahsettiğim ayrım sebeplerinden bir diğeri ise şu: Başka bir kesim, bitcoinin “değer saklama aracı” olmasından ziyade geleceğin “reserve currency” -yani “rezerv para birimi”- olacağı görüşünde. Bu konuyu da ayrıntılı inceleyeceğiz.

Hangi görüşün haklı çıkacağını zaman gösterecek. Bu piyasada olacaksanız öncelikle ne kazanmak istediğiniz ya da ne yatırımı yapmak istediğinize karar vermeniz şart. Bu yüzden ne yaparsanız yapın ama önce karar verin.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum