Sinema & TV

Black Widow: Yenilmezlerin İlk KadınKahramanı


Onur Ömer Düzgün 23 Ekim 08:03
Black Widow (Kara Dul) da Marvel Sinema Evreni'ne Demir Adam ve Kaptan Amerika gibi veda etti. Başlarda Yenilmezler'in tek kadın kahramanıydı. Üstelik özel güçleri de yoktu. Bu haliyle herkesi kendisine hayran bıraktı. İlk önce Black Widow filmine biraz değinelim. Film tamamen Black Widow'un jübile maçı niteliği taşıyor. Marvel Evreni'nde ilk ve son filmi. Pandemi yüzünden gösterime giriş tarihi defalarca ertelendi. Ayrıca filmde Demir Adam'ın ve Hawk Eye'ın yer alması beklentisi vardı. "Beklentiler daima yaralar" demiş Shakespeare. Bu yüzden yaralanan seyirciler çok fazla. Black Widow, Civil War ve Infinity War arasında bir zamanda geçiyor. Ohio'da başlayan film klasik bir Amerikan ailesinin bir günüymüş izlenimi veriyor. Kısa bir süre sonra ise kovalamaca başlıyor. Bu kovalamacanın ardından Ajan Natasha Romanoff'un nasıl Kara Dul olduğunu anlıyoruz. Meğer Marvel'de de bir "Kırmızı Oda" var. Ama bu odada kimse Black Widow ile terapi yapıp "Meğer ne çok suikast yapmışsın. Ne çok sıkıntı biriktirmişsin içine" deniyor. Bu Kırmızı Oda, küçük yaşta alınan kız çocuklarını birer silaha dönüştürme merkezi. Bu merkezden çıkan Black Widow, Yenilmezler'e katılınca Kırmızı Oda'yı yok etmek istiyor. Yaptığı bir suikast sonrası ise merkezi ve yöneticisini yok ediyor. En azından Black Widow böyle biliyor. Lakin "Manevi Kardeşi" ile karşılaştığında başaramadığını anlıyor. Kaçak olmasına rağmen yarım kalan işini tamamlamaya karar veriyor. Filmi ana hatları ile böyle özetleyebiliriz.

Scarlett Johansson ve Marvel arası neden bozuldu?

Benim amacım aslında Black Widow'dan bahsederken sinema sektörüne ve süper kadın kahramanlara biraz değinmek. Bu film sonrası Scarlett Johansson ile Marvel mahkemelik oldu. Black Widow, sinemada gösterime girdiği anda Disney+ üzerinde de gösterime sokuldu. Scarlett Johansson'un, gişe hasılatı üzeriden pay alması söz konusuydu. Yani filmi sinemada izlediğinizde Scarlett Johansson da bundan kar elde ediyordu. Ama Black Widow, Disney+ üzerinden gösterime sokulunca sinemaya giden seyirci sayısı azaldı. Bu da oyuncunun 50 milyon dolar gibi bir miktarı kaybetmesi demek.
Dava, hala sıcaklığını koruyor. Durumda biraz da amiyane tabirle "öküz öldü ortaklık bitti" durumu söz konusu. Olay Marvel oyuncularına sorulduğu zaman, oyuncular soruyu geçiştirmeye çalışıyor. Konu hakkında Beneditch Cumberbatch, “Avukatlar arasında olanlar üzücü. Sadece laf kalabalığı... Her şey biraz karışık. Disney’in milyar dolarlık işine katkıda bulunan sanatçılar için gelir akışlarının ne olması gerektiğini anlamaya çalışıyoruz.” derken Elizabeth Olsen “Bunu yapmak gerçekten cesurca ve o tüm yetenekler için savaşıyor” dedi. Onlar için de durum "aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık" durumu.

Aklımıza hemen Organize İşler geldi değil mi?

Ülkemizde de aslında buna benzer bir durum yaşamıştık. Organize İşler 2 sinemalarda gösterime girdiği hafta Netflix üzerinde de yayınlanmaya başlamıştı. Yapımcılar ve salon işletmecileri, bu durum karşısında karşı karşıya gelmişti. Durum böyle iken buna bir de salgın eklenince sinema sektörü ciddi bir hasar aldı. Bir taraftan yapımcılar bir taraftan internet üzerinden yayın yapan platformlar sinema sektörünü bitirmek üzere. Girdiğim son üç filmde salonda neredeyse ben ve gittiğim arkadaşlar vardı. Değinmek istediğim bir başka konu ise süper kahraman dizi ve filmlerinde erkek egemenliği. Ne yazık ki bu sektörde de kadınlar dışlanmış. İlk kadın kahraman çizgi romanlarda ve 1960-1961 senelerinde görünmüş. Önce Kaptan Marvel sonra Fantastik Dörtlü'de Görünmez Kadın ortaya çıkmış. Ortaya çıkması yetmemiş. Kadın kahramanların süper kahraman kostümü o kadar açıkmış ki ilk önce zihniyet savaşı vermişler. Gerçi bu savaş hala sürüyor. Hala savaşı süren bir diğer konu ise film üzerinden alınan ücret. Mesela Adalet Birliği filminde en az ücreti alan Gal Gadot. Bu hafta karavan ile Black Widow üzerinden sinema sektörüne de değindik kadınlara yapılan haksızlığa da. Arada hoş görün beni. Haksızlık olduğu zaman günlük hayatta çenemi burada elimi tutamıyorum. Filmin karavan puanı,
???
https://youtu.be/Fp9pNPdNwjI
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum