Sinema & TV

Blu Tv Platformunda İzlemeniz Gereken Filmler


Onur Ömer Düzgün 15 Eylül 15:43
Neden hiç Blu TV içeriği göremedik?” sitemi ile karşılaştım. Netflix, Amazon ve Disney+ içeriklerinden vakit bulamadıysam da, bu yazıda Blu TV üzerinden izlenebilecek dizi ve filmlere kısaca değineceğiz. Daha sonra karavan ile ziyaret edeceğimiz yapımlar bunlar. Detaylar sonraki yazılarda... Blu TV, çeşitli kanalları canlı izleyebilmeniz gibi güzel bir özelliğe sahip. Bu kanallar içerisinde ulusal kanallar da, belgesel kanalları da var. Hatta EBA TV bile var ki ilkokul çağında çocuğu olanlar için bu çok güzel. Ayrıca sinema içeriği de baya geniş. Her türde filme ulaşmanız mümkün. Portal üzerinde bazen sorun yaşanabiliyor. Mesela biz üye olduğumuz gün, televizyonda Damızlık Kızın Öyküsü’nü izleyemedik. Durumu belirttiğimiz zaman “Bilgisayar veya telefondan deneyiniz.” gibi gülünç bir öneri aldık. Biraz bekledikten sonra düzeldi.

Farklı kategorilerden film önerileri

Blu TV'de ilk kategorimiz; aksiyon ve macera! DC filmleri burada mevcut. Eğer çizgi roman uyarlaması filmleri seviyorsanız Batman, Shazam, Superman gibi yapımlar muhtemelen ilginizi çeker. Ben size Inception ve Interstaller’dan bahsetmek istiyorum.

Rüyalar, onları görürken gerçekmiş gibi gelir, değil mi?

Inception’ın Türkçe çevirisi, “Fikir Aşılama” olabilir. İnsan beynine fikir aşılamanın mümkün olduğu bir dünyada geçiyor film. Rüyanın bir bilim dalı olarak kabul edilip rüyaları inceleyen ve imar edenlerin bulunduğu bu dünyada genç bir adam çocuklarına kavuşmak için -ve biraz da zorla- bir görevi kabul eder. Bir uçak yolculuğu esnasında, bir iş adamına fikir aşılaması gerekir. Bu amaçla ekibini toplar. Fikir aşılamak öyle kolay bir durum değil tabii. Tüm şartların uygun olması gerekiyor. Bu şartlardan birisi yerine getirilmezse bilinç arafta kalabiliyor ve beden dünyada bitkisel hayata giriyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film. Film içinde felsefi unsurlara bolca yer verilmiş ama felsefe sevmiyorsanız “sıkılırım” diye düşünmeyin çünkü farkına varmıyorsunuz.

Sadece uyandığımızda bazı şeylerin garip olduğunu fark ederiz

Interstellar’ın ve Inception’un yönetmeni, Cristopher Nolan. Çok sevdiğimiz yönetmenin tüm filmlerini derleyip bir yazı oluşturmayı planlıyorum. Interstellar’da ise, gelecekte dünya ölmek üzere. Bu ölüm değişmeceli anlamda değil. İnsanların ve hayvanların beslenme ihtiyacını karşılayamıyor çünkü dünyada bir şey yetişmiyor. İnsanlık, umudunu o kadar tüketmiş ki NASA bile kapatılmış. Uzay araştırmaları, gereksiz görülüyor ama bir grup bilim insanı, çalışamaya devam ediyor ve başka gezegenlerde yaşam arıyor. Gelecek ve geçmişin birleştiği filmi tüm bilim kurgu sevenler izlemeli.
Zaman ve mekânı aşabilen tek şey sevgidir.
Sıradaki filmimiz Joker'de, büyülü bir oyunculuk performansı var. Çoğumuz, DC evreninden Joker ile tanışmışızdır. Batman’in azılı düşmanını neredeyse hepimiz biliriz. Film, "Joker nasıl bu kadar kötü olabildi?” sorusuna kısmen cevap olacak bir film. Çünkü evrende birden fazla Joker ve birden fazla dram mevcut. Filmde Joker’in en sevdiğim repliği, “Her şeyin mahvolması için tek bir gün yeterlidir.” oldu. Ne kadar haklı; değil mi?
Son film ise Gone Girl. Bir kitap uyarlaması olan film, hem gizem dolu hem de psikolojik unsurları fazlaca barındırıyor. Filmde, kadının beşinci evlilik yıl dönümlerini kutlayacakken bir anda ortadan kaybolması konu alınıyor. Adam (Ben Affleck) karısını aramaya başlar ama uğraşması gereken başka bir durum daha vardır: Medya işin içine girmiştir ve kadının kaybolmasından dolayı adamı suçlamaktadır. Bu yüzden adam bir taraftan karısını bulmaya çalışırken diğer taraftan suçlamalardan kurtulmaya çalışıyor. David Fincher imzası taşıyan film, izlemeyenler için liste başı olmalı. İzlerken olumsuz ebeveyn tutumunun, çocuğun yaşantısı üzerine etkilerine dikkat etmenizi öneririm. Blu TV'de daha birçok içerik mevcut. Bunlar benim sevdiklerim. Aksiyon, bilim kurgu, dram ve gizem dalında dört film önerdim size. Sizin önerilerinizi de bekliyorum.Son olarak karavan ile Blu TV'de ziyaret edeceğimiz Westworld, Alef, Fringe, The Handmaid’s Tale, Chernobyl, Blindspot gibi çok dizi var. Sizce öncelik hangisinde olsun?
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum