Sanat Sinema & TV

Bohemian Rhapsody İncelemesi: Freddie Mercury ve Queen Hikayesi


Onur Ömer Düzgün 1 Ağustos 07:33
Çoğu kupa töreninde çalan efsanevi parçayı hepimiz duymuşuzdur değil mi? İster futbol karşılaşması olsun ister basketbol fark etmez. “We are the champions my friend, And we’ll keep on fighting ‘till the end-Biz şampiyonuz arkadaşlarım ve sonuna kadar mücadele edeceğiz” sözleri melodisi ile kulaklarınızda yankılandı mı? Aynen öyle değerli karavan sakini Quenn’in efsanevi şarkısından bahsediyoruz. Bu yazıda Freddie Mercury ve Queen hakkındaki "Bohemian Rhapsody” filmine konuk olacağız. Bu turumuza bir isim verelim ve “The Majesty” olsun. 2018 yapımı bir film olan Bohemian Rapsody, aslında çoğu yıldız ünlünün hayatından benzer kesitler yansıtıyor. Ağır dramları güzel oyuncu performansı ile harmanlıyor. “Kısmi bölgelerde göze güzel gelse de genel olarak yavan bir tat veriyor.” demiş Queen sevenler ve bu konuda filme biraz kızgınlar. Çünkü “Freddie Mercury’nin enerjisi ve dinleyicisi ile olan bağı bu kadar basite indirilmemeli diye de fikirlerini savunmuşlar. Haklılık payları var bence.

Neden haklılık payları var?

Babası ile tartışıp evden çıkan genç, sevdiği müzik grubunu dinlemeye gider. Amacı onlar ile tanışıp gruba dahil olmaktır. Şans eseri o akşam grubun solisti grubu bırakır. Bizim gence istediği boşluk doğmuştur. Kısa sürede güzel bir aşama kaydeden grup, kısıtlı imkânlar ile ellerindeki tüm parayı kullanıp bir stüdyo kiralar. Hatta turnelere gittikleri minibüslerini bile satarlar. Amaçları güzel bir demo kaydetmektir. Geceden sabaha kadar kayıt yapan grup, bu sürede yeni fikirler üretir. Daha önce kayıt aşamasında kullanılmayan bozuk para, teneke gibi eşyaları kullanırlar. Bu sayede farklı ve orijinal sesler yakalarlar. Bu demo ünlü bir menajerin eline geçer ve şöhret kapısı aralanır. Filmin ilk kısmını sanırım bu şekilde özetleyebiliriz. İşte bu kısım “Quenn” ruhuna uygun çekilmemiş. Sıra dışı, marjinal, zamanın ötesinde olan grubun bu yolculuğu aynı sıra dışılık ile işlenebilirdi. Grubun hikayesinin belli başlı kalıplara sokulması üzücü olmuş. İşte bu yüzden aşırı haklılar.

Queen hayranları oyuncu seçimlerinden mutlu mu?

Oyuncu seçimleri ise tam yerinde olmuş. Grup üyeleri fiziki olarak çok benziyor. Bunun yanı sıra hareket ve mimiklerini de oyuncular birebir kopyalamış. Burada Rami Malek’e ek bir kısım açmak gerekiyor. Çünkü mikrofon tutuşu, sahne performansı, yürüyüşü, bakışı, seyirci ile girdiği etkileşim Mercury’nin aynısı. Boşuna Oscar almadığı anlaşılıyor ve performansı ile kendini ayakta alkışlatıyor. Bir tık boyu kısa ama göze batmıyor. Şarkıları söylemek için vokal koç tutsa da ses rengi aynı olmadığı için onay alamıyor ve başka bir vokal tutuluyor. Bu konuda Müslüm filminde Timuçin Esen çok başarılıydı. Bir ara "Müslüm"ü de ziyaret edelim. Detaylıca incelemek isteyenler için aşağıya bölünmüş ekran ile hem Bohemian Rhapsody filmindeki Live Aid konser bölümünü hem de 1985 Quenn Live Aid performansı’nı bırakıyorum. İki video arası neredeyse fark yok.
https://youtu.be/8z6wJHPhJUM
Filmde özellikle Queen’in efsanevi şarkılarının nasıl çıktığına vurgu yapılıyor. Bohemian Rhapsody, We are the champions, We will rock you ve Love of my life bunlardan bir kaçı. Bu bölümlerde de kimi hayran kesim “Resmen şu şarkıyı çalacağız şimdi. Keşke bu kadar aleni işlenmeseydi.” demiş. O kadar da değil! diyelim çünkü bu konu tam kıvamında işlenmiş.
“Kim olduğumun söylenmesine gerek yok. Kim olmak istiyorsam o olacağım. İnsanlarına hayallerini veren bir sanatçı olacağım.” Freddie Mercury
diyor Freddie Mercury hastalığını öğrenip arkadaşları ile paylaşırken. Bu motivasyon ile çıktılar Live Aid konserlerine. "We are the champions" boşuna şampiyonların şarkısı değil. Düştüyseniz, kendinizi yılmış hissediyorsanız, ayağa kalkacak bir itici güç arıyorsanız bu şarkı benden size gelsin.
Filmin karavan puanı,
????
Rami Malek'in karavan puanı,
?????
https://youtu.be/mP0VHJYFOAU
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum