Spor

BREZİLYA FUTBOLUNUN BABASI: WILLIAM MILLER


Konuk Yazar 22 Şubat 18:05

Brezilya tarihinde en son savaş, 1822-1825 yıllarında yapılmış ve günümüz Brezilya sınırları o tarihlerde çizilmiş. Yüzyıldır savaş, deprem gibi doğal afet yaşamamış, Brezilyalılar için de futbol sadece bir oyun değil. Ulusal bir sembol! Mesela dünya kupaları ise onlar için bağımsızlık savaşı kadar önem arz ediyor. Peki Britanya Cumhuriyetinden çıkmış futbol, nasıl oluyor da Güney Amerika'nın yoksul ülkesi Brezilya ile özleşiyor?

Brezilya futbolunun babası bir Avrupalı: Charles William Miller

Tarih sayfaları 24 Kasım 1874'ü gösterdiğinde Brezilyalılar için Brezilya futbolunun babası olan Charles William Miller, Sao Paulo'da dünyaya geliyor. Ailesi 1870 yılında Sao Paulo'ya demiryolu inşaatı için gelen işçilerin arasında... 10 yaşına kadar Sao Paulo'da yaşayan William Miller, ailesinin isteği ile eğitimi için ülkesine dönüyor. Ama endüstri devrimi döneminde üç yüz bin nüfuslu Sao Paulo'dan dünyanın en büyük limanlarından biri olan Southampton’a gelmek başlarda zor gelse de futbol ile tanışması her şeyi değiştirir.

Çünkü en sevdiği dersi futbol oyunu kuralları olmuştur. Genç miller yetenekleri ile sivrilir, okul takımı için oynarken başarılı bir santrfor ve kanat oyuncusu olarak dikkat çeker. Aynı zamanda günümüzde Southampton olarak bildiğimiz, adı o dönemde St. Mary olan kulübün de formasını giymektedir. 1892 yılında dönemin en önemli ve özel İngiliz kulüplerinden birisi olan Corinthians kulübünden davet alır. O dönem Corinthians için oynamak bir onur kaynağıdır. Corinthians transferi o an kişisel bir başarı olarak gibi görünür. Ama bu durum Brezilya futbolunun da geleceğine ilk adımdır.


İngiltere'nin amatör ruhu Corinthians

Corinthians; tamamen centilmenliği öne çıkaran ilkelerle oynayan, temel amacı iyi ve temiz futbol olan, bir kupa ya da başarı için oynamayı reddeden, yalnızca dostluk maçları yapan, oyuncularının tamamı üniversite ve kolej öğrencilerinden oluşan, dünyada futbolun yayılması için adeta futbol elçiliği yaparak dünyanın çeşitli yerlerinde gösteri maçlarında boy gösteren, Londra merkezli amatör kalmayı seçmiş bir takımdır. Miller, bu takımın bir parçası olmuş ve buradaki futbol aklını benimsemiştir. Buradaki misyonunu Brezilya'da tamamlamak için 1894 yılında Brezilya’ya döner. Yanında futbol malzemeleri ve bir de futbol kuralları kitabı vardır.

Miller Brezilya'ya adım atar atmaz, tren garı yakınında boş bir arazide topladığı arkadaşlarını iki takıma ayırır ve onlara oyunun kurallarını anlatmaya başlar. Toplam 10 kişiden beşe beş oynanan oyun Brezilya’daki ilk futbol maçıdır. Miller'in bu kıvılcımı kısa sürede ülkenin dört bir yanında ateşe dönüşecektir.

Brezilya futbola kavuşur

Sao Paulo Atletizm Kulübü, 1888 yılında Sao Paulo’da kurulmuş ilk spor kulübüdür. Ancak Miller, bu kulüp bünyesinde bir futbol takımı kurulmasını teklif eder. Miller'in çabalarıyla kurulan futbol takımı ülkenin ilk futbol ligi organizasyonunu da organize edecektir. 5 takımlı ligde Miller'li Sao Paulo, ilk üç sezonunu şampiyon tamamlar. Miller, ligin gol kralıdır.

1910 yılında bir dizi dostluk karşılaşması yapmak amacı ile Miller, eski takımları Corinthians ve St. Mary'i Sao Paolo’ya davet eder. Corinthians oynadığı altı dostluk maçını da kazanır. Başını İspanyol ve İtalyanların çektiği bir grup işçi yeni bir futbol kulübü kurmak isterler. İsim önerisi için Miller'a danışırlar. Miller, dostluk müsabakalarının tamamını kazanan Corinthians ismini önerir. İşçiler, etkilendikleri İngiliz ekibinin adına sıcak bakarlar. Böylece Miller ileride Brezilya futbolunun en önemli takımlarından biri haline gelecek kulübün de isim babası olur. 1914 yılında Brezilya futbol federasyonun kurulmasında da önemli katkıları olmuştur.

İngiltere'deki amatör ruh, Brezilya ekolü oluyor

Lakin bugün İngilizlerin Corinthian’ı amatör liglerde mücadele ediyor. İlham verdikleri Corinthians ise Brezilya Serie A’da 7 şampiyonluğu sahibi. Corinthians, 25 milyon taraftarı ile Brezilya’nın en popüler 2. takımı konumunda. Mesela ekonomik anlamda da Avrupa dışındaki en değerli futbol kulübü durumunda. Bu gücü ise elbette taraftarından alıyor. Corinthians İngiltere'de amatör kümede kalmayı ediyor. Ancak Brezilya'da ismi ise bir öykü kitabı gibi hikayeleşiyor. 1988 yılında, Sao Paulo kulübünün yüzüncü yılı şerefine tekrar Brezilya’yı ziyaret eden ada ekibi adaşı Brezilyalı Corinthians kulübü ile de bir dostluk maçı yapıyor.

Brezilya ona minnettar

Ancak Miller profesyonel futbolun oluşmasına ve futbolun meslek haline gelmesine sıcak bakmaz. Ama bu duruma tepki gösterse de faydası olmaz. Futbol en çok Brezilya'da endüstri haline gelir. Miller bu duruma karşıdır. Çünkü, Corinthians'da bu ekolle büyümüştür. Miller 30 temmuz 1953 günü, 79 yaşında hayata gözlerini yumuyor. Ama hala Brezilyalılar onu Brezilya futbolunun babası olarak anıyor. İsmi Sao Paulo sokaklarında ve Brezilyalı futbol severlerin gönlünde yaşıyor. Dünya'da şuan on binin üzerinde profesyonel olarak futbol oynayan Brezilyalı futbolcu var. Sokaklarda futbol oynayan binlerce çocuğun hayalı ise ortak. Kim ne derse desin, İskoç bir baba ile İngiliz bir annenin Sao Paulo doğumlu çocuğunun 128 yıl önce yaktığı ateş dünyanın her yerinde boy gösteriyor ve hayranlıkla izleniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=fam6FbPqvbY

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum