Otomotiv Spor

Brezilya GP: Cezalar Hamilton'a Vız Geldi


Tuna Tanyolaç 14 Kasım 19:57
Brezilya GP' de yine bir sprint sıralamalı hafta sonunu geride bıraktık. Sprint sıralamanın heyecan katıp katmadığı tartışılırken, bu hafta fikirler biraz değişti. Hamilton'un motor değişimi olmadan sezonu tamamlayamayacağı ön görülüyordu. Beklenen oldu ve motor değişimi yaptı. Bu da biraz hafta sonuna renk katan durumlardan biriydi. Bu keyifli hafta sonunu gün gün ele alalım.

Cuma günü

Brezilya GP sprint sıralamalı olduğu için cuma günü ilk antrenman ve sprint için sıralama turları vardı. Böyle hafta sonlarında kapalı park kuralları erken devreye giriyor. Bu yüzden de ilk antrenmanlar daha fazla önem kazanıyor. Bir saat içinde tüm hafta sonu kullanacağınız ayarları bulmak zorundasınız. İlk antrenmanlarda Hamilton yeni motoru ile Red Bull'a yaklaşık yarım saniye fark attı. Verstappen ayarlardan pek memnun görünmüyordu. Brezilya GP' de sprint için sıralama turlarına geldiğimizde Hamilton yine hızını gösterdi. En iyi dereceyi o yaptı fakat seans sonunda ilginç şeyler oldu. Verstappen park halindeki Hamilton'un aracının arka kanadını inceledi ve elledi. Mercedes şikayette bulununca kanadın zarar görüp görmediği incelemeye alındı. Fakat bu incelemeden kanadın DRS açıklığının kural olan 85mm'den daha fazla olduğu tespiti çıktı. Hamilton sırlama turlarından ihraç oldu ve sprinte en arkadan başlaması gerekti. Verstappen'e de 50.000 avro para cezası geldi. Sprinte Verstappen en önden, Bottas ikinci Perez üçüncü olarak başlayacaktı. Arkalarında Gasly artık klasik olan grid derecesini aldı. Onların arkasından da yükselişte olan Ferrariler geldi.

Cumartesi günü

Brezilya GP için cumartesi günü ikinci antrenmanlar vardı. Fakat sprint hafta sonlarında bu antrenmanlar biraz anlamsız kalıyor. Çünkü kimse sprint yarışı öncesi hasar almak istemiyor. Bu yüzden de hızlı turlar yerine yarış temposu çalışmaları görüyoruz. Nitekim de öyle oldu. En hızlı zamanı, sırlama turlarından bile daha kötü olan derecesiyle Alonso yaptı. Brezilya GP' de 24 turluk sprint yarışına geldiğimizde Hamilton gridin en arkasında yerini almıştı. Yumuşak lastiğin 24 tur dayanacağı kumarına giren takımlar oldu. Bunlardan biri olan Bottas lastik avantajıyla startta Verstappen'i geçti. Hatta beşinci kalkan Sainz da onu geçti ve ikinciliğe yükseldi. Daha sonra Verstappen ikinciliği geri aldı. Hamilton geçiş şov yaparak 24 turda 15 sıra yükselerek 5. bitirdi. Adeta uçuyordu. Beşinci bitirdi fakat motor değişimin getirdiği 5 sıra ceza yüzünden 10. başlama hakkı alabildi. Bottas birinci bitirerek polü ve 3 puanı aldı. Verstappen ikinci olarak 2 puan, Sainz üçüncü olarak 1 puan aldı, Perez ise dördüncü oldu.

Pazar günü

Brezilya GP' de yarış startına geldiğimizde Verstappen Bottas'ı geçerek liderliği aldı. Dördüncü kalkan Perez de Bottas'ı geçerek ikinciliğe yükseldi. Yarışta 5. tura geldiğimizde onuncu başlayan Hamilton, Bottas'ın da yol vermesi ile üçüncülüğe yükseldi. Cumartesi günkü hızı ve hırsı devam ediyordu. 19. turda Perez'i de geçerek ikinciliğe yükseldi. Artık şampiyonluk adayları arka arkayaydı. 27. turda Hamilton pit yaptı, bir sonraki tur Verstappen de pit yaparak onun önünde kalmaya devam etti. 30. turda VSC uygulanırken, Bottas karlı bir pitle Perez'i geride bırakmış oldu. İkinci pitlerle de sırlama değişmedi. Hamilton Verstappen'i ilk geçmeyi denediğinde ikisi de pist dışına taştılar. Akıllara önceki temasları geldi hemen. Kaza durumunda Verstappen karlı çıkabilirdi. Fakat 59. turda Hamilton temiz bir geçişle işi riske atmadı. Daha sonra da farkı açarak hızını kanıtladı. Red Bull ise son turda Perez'le en hızlı turu alarak Hamilton'ı en azından 1 puan zarara uğrattı.

Değinilecek noktalar

Brezilya GP' de bu hafta sonu Hamilton gerçekten farklı bir motivasyondaydı ve gerçekten hızlıydı. Aldığı cezalar adeta onu kamçıladı. Bunu yarış sonu telsiz konuşmasında da anladık. Şampiyonadaki fark 14 puana düştü. Mercedes ise takımlarda farkı 11 puana çıkardı. Red Bull biraz çaresiz göründü. Ferrariler üçüncülük işini sağlama aldı diyebiliriz. Gelecek yıl için de umut vaat ediyorlar. Alpineler de 8 ve 9. bitirerek istikrar gösterdiler. Kalan yarışları heyecanla beklemek için artık güzel sebeplerimiz var. Belgeseli yapılacak bir sezon olmasını bekliyorum.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum