Otomotiv Spor

Brezilya GP: Mercedes'in Hayal Ettiği Galibiyet Geldi


Tuna Tanyolaç 14 Kasım 09:48

Brezilya GP sezonun sondan bir önceki yarışı olarak tamamlandı. Bir sprint hafta sonunu daha geride bıraktık. Cuma ilk antrenman kuru zeminde gerçekleşirken ardından sıralama turları yağmurla renk kazandı. Ferrari akıllara durgunluk veren strateji denemesi ile Leclerc' i yakarken; Russell' ın da kendi hatası ile yolda kalması kendine yaradı. Kırmızı bayraktan sonra yağmur gelince dereceler gelişmedi ve karlı çıktı. Daha karlı olan ise o sırada ilk sırda olan Magnussen' di. Kariyerinin ilk resmi pole pozisyonunu elde etti. Russell, cumartesi Sprint'i kazandı, pazar ise ilk grand prix galibiyetini aldı. Red Bull'un dominasyonunun görülmediği hafta sonunda yarıntılara bir bakalım.

Mercedes'in hayali duble gerçekleşti

Brezilya GP' de Russell sıralama turlarında çakıla gömülünce işleri berbat etti gibi bir durum hissetsek de ardından gelen yağmur üçüncü sıradaki yerini korumasını sağladı. İlk sıradaki Magnussen'in tutunamayacağı barizken tek rakibi önündeki Verstappen'di. Belki bu sene eşit şartlarda ilk defa bir Mercedes Red Bull'u zorladı ve geçti. Bu ona Sprint galibiyetini getirdi. Pazar günü de en önden başlayarak pozisyonunu finişe taşıdı. Hamilton ise Verstappen temasından sonra gerilere düştükten sonra çok iyi bir yarış çıkararak ikinciliğe kadar yükseldi. Son güvenlik aracından sonra takım arkadaşına yeterince yaklaşamadı ve dubleyi tamamlayan isim oldu. Mercedes'in NŞA'da bir yarış kazanması bence spora renk getirdi. Kuru zeminde eşit lastikle Red Bull'u zorlaması ve geçmesi seneye iyi bir rekabetin habercisi oldu. Ayrıca bu sene de takımlarda ikinciliği son yarışa kadar kovalayacaklarını gösterdi.

Red Bull yokları oynadı

Brezilya GP' de Red Bull'un 3-4 başlaması aslında çok da kötü bir sonuç değildi. Çünkü sezon boyunca Mercedesleri avlamaları kolay olmuştu. Fakat bu sefer öyle olmadı. Verstappen güvenlik aracı sonrası Hamilton'ı bence erken ve gereksiz zorladı. DRS açılmasını bekleseydi bence rahatça geçebilirdi. Bu temas da onun yarışına mal oldu. Perez ise son güvenlik aracı sırasında medium lastikte kalınca ardından softla gelenlere direnemedi. Verstappen'e verdiği yeri yarış sonunda geri de alamayınca şampiyonadaki ikinciliği tehlikeye girdi. Belki de bu yarış Red Bull için doyuma ulaşmış bir sezonun konsantrasyon eksikliğinin bir göstergesi oldu.

Ferrari için kötünün iyisi

Brezilya GP' de Ferrari yine alıştığımız hatalarla gündeme geldi. Sıralama turlarında henüz yağmur yokken Leclerc' i ıslak zemin lastikleri ile yollamak belki de muhtemel pole pozisyonuna mal oldu. Yarışı da düşününce pole belki de galibiyet getirecekti. Daha sonra Norris temasıyla yarışta geri düşmesine rağmen dördüncülük iyi bir sonuç oldu. Şampiyonada son yarışa Perez ile aynı puanda girecekler. Sainz ise grid cezasına rağmen öndeki temaslardan da faydalanarak podyuma çıktı. 3-4 bitiren Ferrari 1-2 olan Mercedes olmasa daha mutlu olabilirdi. Şimdi şampiyona ikinciliği son yarışta korumak zorundalar.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum