Otomotiv Spor

BRİTANYA GP: HAMILTON RAKİBİNİ SAF DIŞI BIRAKTI


Tuna Tanyolaç 18 Temmuz 16:46

Bu hafta ilk defa sprint yarışı ile sıralama yapılan Britanya GP düzenlendi. Sprint yarışları ile ilgili daha önceki yazımı okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu hafta etkinlik sayısı ve şekli değiştiğinden alıştığımız hafta sonu programının dışında bir takvim vardı. Cuma günü ilk antrenmanlar ve ardından sprint yarışı için sıralama turları vardı. Cumartesi ise gündüz ikinci antrenmanlar ve ardından sprint yarışı oldu. Ardından pazar günü de yarışı izledik. Hafta sonu boyunca Hamilton başta olmak üzere İngiliz pilotlara yoğun tezahürat desteği vardı. Hamilton direk rakibini yarış dışı bırakarak zafere uzandı. Şimdi tüm seansları tek tek ele alarak Silverstone'daki bu yarışı size aktarayım.

Cuma antrenmanları ve sıralama turları

Britanya GP

Britanya GP cuma antrenmanlarında pilotlar yeterince veri elde etmek için pistte olabildiğince vakit geçirdiler. Herhangi bir kaza yaşanmazken tek spin atan isim Sainz oldu. George Russell ise sol aynası kırıldığı için beklenenden kötü tur dereceleri yaptı. Mercedes ve Red Bull arasındaki çekişmeye sahne olan seans Verstappen'in liderliği ile son buldu.

Britanya GP' de cuma akşamı sprint yarışı için sırlama turları düzenlendi. Alıştığımız formatta gerçekleşen sıralama turlarında tek fark yumuşak lastik kullanma zorunluluğuydu. Q1'de elenen isimler Haas pilotları, Latifi, Raikkönen ve Tsunoda oldu. Q2'de elenen isimler ise Stroll, Giovinazzi, Ocon, Gasly ve Alonso oldular. Bunun yanında Bay Cumartesi lakabı alan Russell bu sefer cuma günü tekrar Q3'e kalma başarısı gösterdi. Q3'te ilk sırayı Hamilton elde etti. Sırasıyla Verstappen, Bottas ve Leclerc ilk iki sırayı oluşturan dereceleri yaptılar. Perez beşinci olurken Norris ve Ricciardo arkasından geldiler. Russell sekizinci, Sainz dokuzuncu, Vettel ise onuncu sırayı aldı.

Cumartesi antrenmanları ve sprint yarışı

Britanya GP

Britanya GP' de cuma yaşanan heyecandan sonra cumartesi antrenmanları biraz işlevsiz bir seans gibi gözüktü. Sıralama turları geride kaldığı için tek tur performansı odaklı bir seans olmadı. Bu yüzden pilotlar üst üste turlar atarak yarış performansı denemesi yaptılar. Verstappen en iyi turu atarken Ferrariler arkasından iki ve üçüncü oldular.

Britanya GP sprint yarışına geldiğimizde lastik zorunluluğu yoktu. Böylelikle pilotlar serbest seçim yaptılar. Çoğunluk bu 17 turluk mini GP için orta hamuru seçerken yumuşak hamuru seçenler de oldu. Startta Verstappen Hamilton'u geçerek liderliği aldı. Yumuşak lastik seçen Alonso ise çok iyi bir startla beşinciliğe kadar yükseldi. Daha sonra arkasındaki McLaren pilotlarına direnemedi. Perez spin atarak son sıraya geriledi. Spin atan diğer bir isim Sainz ise geriye düştükten sonra orta sıralara kadar geri yükseldi. 17 tur sonunda Verstappen pole pozisyonunu ve artı 3 puanı alan isim oldu. Hamilton ikinci olarak 2 puan, Bottas üçüncü olarak 1 puan aldı.

Pazar Grand Prix

Britanya GP heyecanlı bir startla başladı. Verstappen liderliğini koruyarak start aldı. Fakat Hamilton evinde kazanmak adına mücadeleyi ilk turda zirveye taşıdı. İkili iki tur boyunca her virajda çekişme yaşadılar ve sonunda yaşanan temasla Verstappen'in yarışı erken bitti. Startta Bottas'ı geçerek üçüncülüğe yükselen Leclerc, öndeki ikilinin temasında liderliğe yükseldi. Güvenlik aracı devreye girdi ve bir tur sonra kırmızı bayrakla yarış durdu. Yaklaşık yarım saat duran yarış durarak startla tekrar başladı. Ayrıca Hamilton'a 10 saniye ceza çıktı.

Britanya GP tekrar hareketlendikten sonra Leclerc liderliğini korudu. Pit stoplar sırasında cezasını da tamamlayan Hamilton dördüncülüğe geriledi. Önündeki Norris'i geçtikten sonra sıradaki rakibi takım arkadaşı Bottas'tı. Tabii ki takım emriyle onu da kolayca geçerek ikinciliğe yükseldi. Bitime 2 tur kala Leclerc'i yakalayan Hamilton onu da geçerek sadece üç tur lider gittiği evindeki yarışı kazandı. Böylelikle rakibi Verstappen'le 25 puan fark kapatmış oldu. Resmi yarış sonucuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum