Otomotiv Spor

Britanya GP: Sainz İçin İlk Pole İlk Galibiyet


Tuna Tanyolaç 3 Temmuz 21:26

F1 bu hafta ilk ev sahibi Silverstone' da Britanya GP' deydi. Yağışlı antrenmanlar ve sıralama turları hafta sonuna etki etti. Carlos Sainz Jr. ilk pole pozisyonunu ilk galibiyetine dönüştürmeyi başardı. Mick Schumacher ilk puanlarını alırken, Perez takım arkadaşının sorunlarını takımı adına telafi etti. Hamilton evinde podyumlarına devam etti. Genel anlamda tüm hafta sonu bize heyecan sunan bu GP'yi ayrıntıları ile ele alalım.

Antrenmanlar

Britanya GP ilk antrenmanlarında bizi yağmurla karşıladı. Klasik İngiltere atmosferi ile karşılaştık. Mick Schumacher açıklamalarında tüm hafta sonu için yağmur dilemişti. İstediği gibi de başladı. İlk antrenmanları Bottas lider kapatırken Schumacher beşinci oldu. İkinci antrenmanlarda kuru zeminde Sainz lider oldu. Hamilton ve Norris arkasında yer aldılar. Cumartesi sıralama öncesi son antrenmanlarda Red Bull pilotları ilk iki sırada yer aldı. Mick yine ilk onda yer aldı. Pilotlar değişken hava durumları nedeniyle yarış temposu ve ayarlarında zorluk yaşadılar.

Sıralama turları

Britanya GP sıralama turlarında yağmurla karşımıza çıktı. Bütün seanslarda üstün performans sergileyen Schumacher direksiyon rot ayarında yaşadığı sorunla ilk seansta veda etti. Vettel'in ilk seans vedası da hem onu hem sevenlerini üzdü. Zhou Q3'e kalarak takım arkadaşını üçüncü kez geride bıraktı. Tüm sosyal medya camiasında Williams pole haftası geyikleri dönerken Latifi'nin takım arkadaşına göre güncelleme almamış aracıyla Q3'e kalması çarpıcı olaydı. Sonuçta pole pozisyonunu, kariyerinde ilk olarak Sainz elde etti. Ardından şampiyona lideri Verstappen, Leclerc ve Perez geldi. Ardından Hamilton ve Norris ev sahibi sıfatıyla yer aldılar.

Yarış

Britanya GP startında Verstappen yumuşak lastik avantajıyla Sainz'ı geçerek liderliği aldı. Fakat arka sıralarda yaşanan temas nedeniyle Zhou büyük bir kaza geçirdi. Russell'ın temasıyla aracı ters dönen Çinli pilot ters şekilde metrelerce sürüklendikten sonra lastik bariyerleri de aşıp tel örgülerde ancak durabildi. Bu olayla Russell ve Albon da yarışa veda ettiler. Ardından ilk tur bile tamamlamadan yarış kırmızı bayrakla durdu. Yaklaşık bir saat sonra ilk tur tamamlanmadığı için ilk start sıralamasına göre durarak start ile başlama kararı çıktı. Zhou'dan gelen haberler iyiydi ve geçen yılki Grosjean'ın kazasından sonra halo ikinci kere net pilot hayatı kurtarmış oldu.

Britanya GP' de ikinci startta bu sefer ilk 6 pilot da orta hamurla başlama kararı aldı. Startta ön sıralarda değişim olmazken; Perez ve Leclerc yaşanan ufak temaslarda ön kanatlarından hasar aldılar. Perez 6. turda pite gelerek son sıraya düşerken Leclerc sağ ön kanat kenar plakası olmadan devam etti. 10. turda Sainz dışarı taşınca Verstappen liderliği aldı. 12. turda Verstappen pistteki parçalardan lastik patlatınca pit yaptı ve 6. sıraya geriledi. Daha sonra da aracın tabanında da hasar olduğu için iyi bir sürüş sergileyemedi. 31. turda Leclerc lider Sainz'ın arkasında zaman kaybediyordu. Sainz hızlanamayınca takım emriyle Leclerc liderliği aldı. Sainz ikinci, Hamilton üçüncüydü. Fakat 39. turda Ocon'un arıza nedeniyle eski start düzlüğünde kenara çekmesiyle güvenlik aracı girdi. Leclerc'in pist pozisyonuna göre pit yolu kapalı denk geldiğinden pit yapamadı ve arkasında Sainz ve Hamilton bu fırsatı değerlendirme şansı buldu.

Britanya GP 42. turda güvenlik aracı çıkmadan önce Sainz'a Leclerc'ten 10 araç boyu geride kalarak Hamilton'ı savunması istendi. Sainz kendi de sıra kaybedebileceği için bunu kabul etmedi. Yarış başlayınca da takım arkadaşını geçerek liderliği aldı. Perez ikinci sıraya yükselirken Hamilton üçüncülüğü aldı. Leclerc eski lastikleriyle dördüncü sıraya razı oldu. O sırda damalı bayrağa kadar Mick Verstappen'i kovaladı ama 8. bitirmek de onun en iyi derecesi oldu.

Yarışa dair notlar

Britanya GP için ilk önceliği insan sağlığına vermek istiyorum. Eğer halo olmasaydı bugün bir pilotun ölümünü konuşuyor olabilirdik. Neyse ki Zhou yarış sonunda kendi ayakları üstünde bir röportaj verebildi. Yarış konusunda öncelikle Verstappen mi daha şanssızdı yoksa Leclerc mi bilemiyorum. Verstappen liderken kazanabileceği yarışı pistteki cisimlerin üstünden geçerek kaybetti. Leclerc ise yine liderken kırık ön kanat ucuna rağmen kazanabileceği yarışı güvenlik aracında pit yolunun kapalı olması ile kaybetti. Sonuçta şans ilk galibiyet için Sainz'a güldü. Yarışı 14 pilot bitirse bile Schumacher zaten dışarda kalanlara rağmen puan barajında yer alacak pozisyona sahipti. Son turlarında şampiyona liderine atak yaparak ilk puanlarını yeterince hak etti. Hamilton evinde podyum yakalarken Russell ilk beşte bitirme serisini kaza ile sonlandırdı. Alonso için beşincilik iyi görünse de bu kaotik yarışta bir şans ile podyum kovalayabilirdi.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum