Sinema & TV

Brooklyn Nine-Nine: En Eğlenceli Karakol


Onur Ömer Düzgün 26 Şubat 15:36

Polisiye dizi denilince aklınıza ne geliyor? Koşturmaca, heyecan, adrenalin dolu sahneler bazen de dram sanırım. Brooklyn Nine-Nine da polisiye bir dizi ama az önce saydıklarımız bu dizide yok. Peki Brooklyn Nine-Nine'da ne var? Gelin bu hafta haksızlığa uğramış, beklenilen değeri görememiş bir diziye konu olalım.

Brooklyn Nine-Nine aslında genelde polis merkezinde geçen bir durum komedisi dizisi. Yani biraz önceki sorumuzun cevabı kahkaha. Diziyi izlerken gülüyorsunuz. Ben durum komedilerini ayrıca severim. Süresi kısa olduğu için fazla sıkmaz. Ne kadar yorgun olsanız da veya moraliniz bozuk olsa da bir şekilde sizi güldürmeyi başarabilir. Kısaca durum komedileri çerez gibidir ve biz çerezi severiz.

Brooklyn Nine-Nine da çok başarılı bir durum komedisi. Konusu basit. Asla dallanıp budaklanmıyor. Bu yüzden sezon sayısı arttıkça saçmalamıyor. Kadro ise özenle seçilmiş. Kadroya katılanlar veya ayrılanlar olsa da dizi hep aynı tadı veriyor.

Brooklyn Nine-Nine dizisinin sevilmesinin bir başka nedeni de biraz önceki bahsettiğimiz kadro seçimindeki karakterlerin hikayesinin işlenmesi. "Süremiz zaten 20 dakika. Karakterleri hızlıca tanıtalım." hatasına düşülmemiş. Bu yüzden bölümler ve sezonlar çoğalsa da karakterler hakkında hala şaşırtıcı gelişmeler olabiliyor.

BROOKLYN NINE-NINE

Sıradışı bir karakol

Diziyi çok övdük ama konudan fazla bahsetmedik. Peki Brooklyn Nine-Nine tam olarak ne anlatıyor? Başarılı bir dedektif olmasına rağmen ruhu hala çocuk olan Jake Peralta'yı, ciddiyetten taviz vermeyen, "disiplin"in göbek adı olan amirinin yola getirmeye çalışmasını izliyoruz. Karakol olarak karşılaştıkları davaları çözerken başarılarını, başlarını soktukları sıkıntıları da izliyoruz. Emin olun hepsine katıla katıla gülüyoruz. Her karakterin alt metinleri aslında bizlere bir mesaj veriyor.

Dizinin ana karakteri olan Jake Peralta'yı Andy Samberg canlandırıyor. Biraz önce dediğimiz gibi Jake çocuk ruhlu, güleç yüzlü bir dedektif. Bu onun "kötü bir polis" olduğu anlamına gelmiyor. Kendisi dava çözmede dereceye girmiş bir karakter. İnsanlar işlerini "güler yüz" ile de başarılı bir biçimde yapabilir. Jake aslında bize dizi boyu sayısız ders veriyor. Bunlardan birisi de "babalık, babadan öğrenilen bir kavramdır" olgusu.

Jake'i yola getirmeye çalışan Captain Holt siyahi ve eşcinsel bir bir polis olup hayatı boyunca haksızlığa ve ayrımcılığa uğramıştır. Tüm bunlara rağmen hayali olan "yüzbaşılık" rütbesine yükselmeyi başarmıştır. Çok disiplinli olan Holt, zamanla ekibinin kalanına ayak uydurur. Aralarında kopmaz bir bağ oluşuyor.

Rosa Diaz, dizinin bilmece karakteri. Hakkında sadece kendinin anlattığı bilgilere sahibiz. Jake ile akademiden arkadaş. Herkese karşı soğuk ve mesafeli olan Rose yine de arkadaşları için her şeyi yapıyor.

Brooklyn Nine-Nine da benim en sevdiğim karakterlerden birisi Gina. Kendisi Holt'un yardımcısı. Tam bir el bombası. Olaylar karşısındaki tutumları, hazır cevapları sizi mest ediyor. Hem gerçek hayatta hem de dizide Jake ile çocukluk arkadaşı. Ayrıca karakteri Chelsea Peretti canlandırıyor. Kendisi zaten komedyen, oyuncu ve yazar.

Karakterlerin hepsi ilginç

Dizide daha düzen takıntılı ve "sınıfın ineği" Amy, Jake'i idol olarak gören kendi halinde gurme Charles, iyi aile babası çavuş Tery ve ayrılmaz ikili olan, sahneleri bazen lezzetli bazen ise mide bulandırıcı gelen Scully ve Hitchcock var. Bunlar ana karakterlerimiz. Ana karakterlerimizin hikayeleri o kadar orantılı işleniyor ki asla sıkılmıyorsunuz. Diziye giren yardımcı karakterler de diziye katalizör etkisi yapıyor. Yani diziye giriyorlar yapması gerekenleri yapıp çıkıyorlar. Onlar çıkınca dizide bozulma meydana gelmiyor.

Brooklyn Nine-Nine da hoşunuza gidecek bir başka unsur ise her sezon her sezon bir sefer düzenlenen karakol için yarışma. Yarışmaya tüm ekip, hırslı bir şekilde katılıyor. Ortaya konan bahsi kazanıp tacı giymek istiyor. "Jimmy Jab Oyunları" benim en fazla zevk aldığım bölümler oldu.

Brooklyn Nine-Nine izlerken biraz How I Met Your Mother biraz Sienfeld tadı alıyorsunuz. IMDB puanı 8.4 olan dizimiz altıncı sezonda ekranlara veda etmiş. Kanal değişince tekrar çekilmeye başlanmış. Bu sefer sekizinci sezonu ile final yapacak. Özetle "kahkaha efekti eklenmemiş" gerçek bir durum komedisi -sitcom- arıyorsanız önerim olsun.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/HlBYdiXdUa8
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum