Sinema & TV

Brooklyn Nine-Nine Yeni Sezon İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 27 Ağustos 12:53

Brooklyn Nine-Nine dizisini daha önce incelemiştik. Ezber bozan bu farklı polisiye dizi, yeni sezonu ile Netflix'de yerini aldı. Dudaklarda tebessüm gözlerde ise bir damla yaş bırakarak final yaptı.

Brooklyn Nine-Nine, polis merkezinde geçen klasik bir durum komedisi dizisi. Durum komedilerini severiz. Süresi kısa olduğu için fazla sıkmaz. Ne kadar yorgun ya da moraliniz bozuk olsa da bir şekilde sizi güldürür. Kısacası durum komedileri çerez gibidir ve biz çerezi severiz.

Covid-19'un hayatımıza getirdikleri

Brooklyn Nine-Nine son yıllarımızı zehir eden covid-19 ile başlıyor. Alınan önlemler, aşı, hamile ve hasta olanların uzaktan çalışması, yaşlı çalışanların emekli olması gibi yaşadığımız durumları dizide detaylıca görüyoruz. Nasıl görmeyelim ki? Hayatımızı komple değiştirdi sonuçta. El yıkamaktan OBK olanlar, ölüm korkusu yüzünden hastalık hastası olanlar da dizide kendilerine yer bulmuş durumda.

Brooklyn Nine-Nine ayrıca geçen sene büyük ses getiren ırkçılığı da ele almış. Konu işlenirken farklı bir sorun da gündeme getirilmiş ki bu özellikle Amerika'da çok can sıkan iyi polis kötü polis sorunu. Anlayacağınız dizi, final yaparken eteğindeki tüm taşları dökmüş.

Dizi aracılığıyla değinmek istediğim bir konu var. Amy bir bölümde "Akıllı telefonlar sayesinde artık bilgiye daha rahat ulaşıyoruz." diyor. Peki "bilgiye daha rahat ulaşmamız o bilgiyi kalıcı öğrenmemiz anlamına geliyor mu?" Yoksa "nasıl olsa bilgiye kolayca ulaşıyoruz" diye öğrenme ihtiyacı duymuyor muyuz? Nasıl olsa istediğimiz zaman tekrar bakarız! Bu sorular aklıma Brooklyn Nine-Nine izlerken dışarıdan gelen "Eski ansiklopedileri alıyorum." diyen eskiciyi getirdi. Sosyal medyada da "Kalıcı bilgilerin tarihsel ve sistematik bir şekilde yer aldığı ansiklopedilerin toplanması ile doğacak boşluğa değiştirilebilir bilgilerin olduğu dijital ansiklopedilerin geçirilmesi" savı var. Bu sayede istenilen bilgi dijital olarak dejenere edilip değiştirilebilecek. En güvenilir bilgi kaynaklarından birinin Wikipedia olduğunu düşünürsek ve oradaki bilgilerin bile bazen tutarsız olduğunu gördükten sonra insan "acaba?" diyor.

Oyuncu kadrosu

Dizinin oyuncularına kısaca bakalım. Karakolun yaramaz çocuğu Jake Peralta'yı Andy Samberg canlandırıyor. Sonuçta bu rol ile Altın Küre ödülü kazandı. Peralta'nın en iyi arkadaşı Charles Boyle'u Joe Lo Truglio oynuyor. İzlerken insanın bir Charles'ı olsa keşke diyoruz. Dizide hırslı, düzen takıntılı Amy Santiago karakteri ile Melissa Fumero var. Dizi bir karakolda geçince oyuncu sayısı da fazla. Roza Diaz olarak Stephanie Beatriz, Terry Jeffords olarak Terry Crews ve Raymond Holt olarak Andre Braugher gördüğümüz diğer isimler.

Bazı diziler vardır. Oradaki çocuk karakterlerin dizi devam ettikçe büyüdüğüne şahit olursunuz. Brooklyn Nine-Nine dizisindeki çocuk Peralta finalde büyüdü. Kendisi büyürken o asık suratlı, ciddi komser Raymond Holt'u kendine benzetti. Körle yatan şaşı kalkar!

Daha önceki yazımızda IMDB puanı 8.4 olan dizi, altıncı sezonda ekranlara veda etmiş. Kanal değişince tekrar çekilmeye başlanmış demiştim. Sanırım bu sefer Brooklyn Nine-Nine gerçekten final yaptı. Hem de mutlaka izlenmesi gereken bir Jimmy Jab Oyunları ile...

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/HlBYdiXdUa8
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum