Gezi & Seyahat

Brüksel'de Bir Garip Heykel


Yer Brüksel.. Grand Place (Büyük Meydan)’deki bir sokağın girişinde, bir binanın duvarında; bir heykel!.. Brüksel’de birçok dikkat çekici heykel de olmasına rağmen bizim dikkatimizi bu çekiyor. Çünkü insanlar sanki bir ritüeli gerçekleştiriyormuşçasına, yan yatmış bir heykele boydan boya ellerini sürüyorlar. Allah Allah...
Meydanın az ilerisinde sağda, duvarın üzerinde yan yatmış bir heykel. "Acaba dini bir ritüel midir? Nedir?" diye düşünürken dedim ki "Bu kadar insanın elbet bir bildiği vardır. Ben de bir sürüneyim şu heykele. Şans falan getiriyor kesin, kaçırmamak lazım." Sonradan öğrendim ki, gerçekten de öyleymiş. Eminim Brüksel’e yolu düşen herkes de bu heykelin hikâyesini merak etmiştir. Çünkü bu turist kalabalığının dikkat çekmemesi imkansız. "Nedir, ne değildir?" derken çoğumuz çaktırmadan sürünmüşüzdür de hatta.

İşte heykelin hikayesi

Brüksel
Brüksel Everard t’Serclaes Heykeli
Ta 1300’lü yıllarda iç savaş esnasında bir kahramanın heykeliymiş meğer. Everard t’Serclaes isimli bu kahraman, Kuzey Brüksel’in kurtuluşunda rolü büyük ve bir rivayete göre bu uğurda savaşırken, Charles Buls caddesinde bir binanın yakınlarında hayatını kaybetmiş. Diğer rivayete göre de savaş sırasında aldığı yaralar birkaç yıl sonra ölümüne neden olmuş. Heykel de Everard t’Serclaes’in yere uzanmış, can çekişirkenki halinin heykeli. Ayrıca bu heykele dokunmanın şans getireceğine inanılıyor. Hatta dileklerinin gerçekleşeceği inancı da var. Ben dilek dilemiş miydim? Hatırlamıyorum ama heykelin koluna dokunan kişinin de yolu tekrar Brüksel’e düşermiş. Umarım bu gerçekleşir.  Bu anıt 1902 yılında Belçikalı bir heykeltıraş olan Julien Dillens tarafından yaratıldı ve günümüzde Brüksel’in en dikkat çekici anıtlarından birisidir. Elbette başka dikkat çekici heykeller de var. Hatta belki daha çok dikkatinizi çekebilecek heykeller. Böyle ilginç bir hikayesi var Brüksel'deki heykelin. Neticede eğer yolunuz Brüksel’e düşerse ve turist kalabalığından sıra size gelirse bu heykele benim yerime de dokunun. Dokunurken Euro’nun düşmesini dilerseniz çok da güzel olur. Özellikle de kolunu iyice bir ovalayın. Belki tekrar yolumuz düşer. Belki tekrar büyük meydanda kalabalığın arasında yere oturup güzel bir yaz akşamının keyfini süreriz.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum