Güncel Gündem

BULMACA : LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ!


Onur Nurdoğan 20 Ocak 10:18

Bugün göğüs dekoltemde bulmaca var. Bulmaca çözün, iyidir ama gazete bulmacalarını değil. PTT’nin açılımı? Posta, Telgraf ve Telefon kelimelerinin kısaltması olan PTT’miz. En azından ben öyle biliyorum. Yanlışsam haber ediverin. Milenyum yılı dediğimiz 2000 yılında adı ‘’T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’’ olarak değişti. Evvelki adı ‘’T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü’’ zaten tam karşılık gelmiyordu PTT’ye. Şimdiki de gelmiyor sanki ama daha iyi.

Mutasyonun geldiği nokta itibarıyla, ‘’pandemi bitiyor endemi geliyor’’ ferasetiyle PCR testi pek de uzak olmayan bir günde hayatımızdan bir anda çıkıverecek. Devlet hastanelerinde doktor kontrolü sonrası Covid-19 şüphesi olan hasta, PCR testi yaptırmaya gittiği vakit ücret ödemiyor malumunuz. İşte bu süreç ve sürece bağlı ücretsiz PCR testi tarih olacak. Çok mu kesin konuştum? Sadece Türkiye’de değil, birkaç ülke hariç tüm dünyada bu ve benzeri süreçler kısa süre sonra bitiverecek. ‘’Parayı veren düdüğü çalar’’ mantığıyla ücretli PCR testleri devam eder mi emin olamıyorum.

Bir konu hakkında emin olmak zor. Güzelim ülkemde zor… Aşılarınızı olmuşsunuz, yurtiçinde uçakla seyahat edeceksiniz, yarın sabah 9:00’da yolcusunuz ve bir bakıyorsunuz aşı olmayanlara negatif PCR testi zorunluluğu kaldırılmış! HES kodunu AVM’lere, mağazalara filan girerken ‘’aman ayıp olmasın’’ diye de sormayı bırakalım o zaman?

Geçmiş zaman filmlerinden…

Ali Rıza Öğün; dürüst, boğazından haram lokma geçmeyen, kendi hâlinde bir mutemettir. Devletten aldığı maaşla evini geçindirmekte zorlanan Ali Rıza, özellikleri itibarıyla çevresinden saygı görmez. Velhasıl, ayların birinde çalışanların maaşlarını almak için Merkez Bankası’na gider ve banka çıkışında çalışanların maaşlarını soygunculara kaptırır. Dünyası başına yıkılan Ali Rıza tüm şüpheleri üstünde toplar. ‘’Ben çalmadım’’ demekten dilinde tüy bitse de, herkes paranın onda olduğunu düşünür. Sürekli ‘’ahlâksız teklifler’’ alır. Böylelikle hırsız olduğunu etrafındakiler kanıksayınca itibarı artar, saygı görür. Filmin sonrasını merak ediyorsanız izleyin, daha fazla sufle veremem. Söyledim mi emin değilim ama izleyin!

‘’Veremem’’ dediğiniz yerlerde yol isteyen motor kuryelerle doldu ortalık. Sakın ola yanlış anlaşılmasın! Getir, Yemek Sepeti, Trendyol vb. hepsinin motor kuryelerinin dertleri derdimiz, mutlulukları mutluluğumuz ancak ara sokakta saatte 20-30 km hızla giderken arkadan motorlu kuryenin selektör yapıp yol istemesini, beni sıkıştırmasını, yol veremeyince yarım metre takip mesafesi ile arkamdan gelmesinin anlayışla karşılanacak bir tarafı yok. Acele gitmelerine sebep olan her neyse bir çözüm bulmalıyız tabii ki. Binlerce motor kuryeden bahsediyoruz. Algılarınızı açın ve etrafınızdaki motor kuryelerin artık her yerde ve çok fazla olduklarını görün.

Ey Gidi APS

Felaket senaryoları yazmak istemiyorum fakat bu iş böyle gitmez. Sorun her neyse, el atmalı. Sabah 8’de verdiğim yumurta siparişimi, Getir evime 2-3 dakikada getiriyor diye mutlu oluyorum ancak hayatımdan önemli değil! Vatandaş olarak çözüme katkı sağlayacağım husus bununla sınırlıdır veya bir tık ötesidir. 15-20 dakikada getirsin ama kimse, kimsenin hayatını riske etmesin. ‘’PTT’nin Acele Posta Servisi’nden, bilinen adıyla APS’sinden bugünlere geldik’’ desem bir hikâye yazılır mı? Hız, hayatımızı tehlikeye atar noktada. İnsanoğlunun ihtiyacı bu değil. Bu, ihtiyaç belirleyerek çözüm bulmak hiç değil!

Ancak devletin, vatandaşın sık tükettiği ve temel gıda kapsamına giren ayçiçek yağındaki pahalılığı tespit etmesi bir ihtiyaç analizinin başlangıcıdır. Amma velâkin, bu tespit doğrultusunda hayata geçirilecek uygulamanın, T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün ucuza ayçiçek yağı satacak olması değildi. Nitekim, lafta kaldı. Darısı ve bir tık ötesi motor kuryelerin başına! Gereksiz, boş sözlerin bir kıymet-i harbiyesi olmaz, olamaz, olamamıştır. Laklaka ile peynir gemisi yürümez. Bulmaca çözün! Şener Şen’in başrolünde yer aldığı ‘’Namuslu’’ filminin neresindeyiz sizce? Hiçbir yerinde! Olsak olsak, Ali Rıza Öğün gibi namuslu insanların kafayı yeme ile sıyırma arasındaki ince çizgide...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum