Astroloji

Burçların Atlası Astroloji Nedir?


Konuk Yazar 7 Mayıs 06:15

Merhaba sevgili okuyucularım; bir sonraki yazımda burçlara geçmeden önce sizlere astroloji hakkında bilgi vermek istedim. Keyifli okumalar.

Astroloji gökyüzündeki gezegen hareketlerinin dünyadaki insanlar ve olaylar üzerindeki etkisini inceler. Gezegenlerin anlamlarını yorumlama sanatıdır. Yunanca "yıldız" ve "bilgi" anlamına gelen "astro" ve "logos" sözcüklerinin birleşimidir. Yani "yıldız bilgisi" anlamına gelir ve kesinlikle fal değildir. Kişinin zihninden geçenleri okumaz. İçgüdüleriyle geleceği görmeye çalışmaz. Herkesin kendi geleceğini çizdiğine inanır. Bu nedenle insanın kendini anlamasına ve geleceğini planlamasına yardımcı olur.

İnsanoğlu ilkçağlardan beri yüzünü gökyüzüne çevirmiş ve orada neler olup bittiğini anlamaya çalışmıştır. Bazı toplumlar güneşe, aya veya diğer gezegenlere tapmışlardır. Tarih boyunca gökyüzüne verilen önem, sözlü tarihi kaynak alan mitolojilerde kendini gösterir.

Astroloji bilim midir?

Astroloji bazılarına göre bilim iken bazılarına göre de bilim değildir. Bilim, bilimsel bilgidir. Gözleme ve deneye bağlı olarak test edilebilen bilgidir. Astroloji dünya merkezli bir bilimdir. Yani gökyüzünü dünyadan göründüğü haliyle inceler. Zira Güneş ve Ay gezegen değildir fakat astrolojide kolaylık sağlaması açısından gezegen olarak kabul edilirler.

Astroloji, bize nasıl bir ruh halinde olduğumuzu veya gelecekte nasıl bir hali içinde olacağımızı söyler. Bizi bekleyen olaylara karşı daha bilinçli ve hazırlıklı olmamızı sağlar.

Astrolojinin tarihi

Adını daha çok son yıllarda duysak da aslında bu "gökyüzünü inceleme ve anlama sanatının" tarihi -tahminen- M.Ö. 15.000'li yıllara kadar uzanır. Tabii ki astroloji ile ilgili ilk çalışma iki ana ışığımızdan biri olan Ay'la ilgilidir. Yine M.Ö. 15.000'li yıllara ait olduğu tahmin edilen bazı kemiklerin üzerine Ay fazlarının kazınmış olduğu görülmektedir. İnsanların yerleşik hayata geçip tarımla uğraşmaya başlamalarıyla insanlar gökyüzüyle daha fazla ilgilenmişler ve yeni keşifler yapmışlardır. Tarım yapmak için mevsimlerin oluşma ve değişme zamanlarını, Ay hareketlerinin ve çeşitli tutulmaları hesaplamak ve bunlardan anlamlar çıkarmak zorunda kalınca astroloji de ister istemez gelişmiştir. Ancak tarihi, hayatı düzenlemek için gökyüzünün incelenmesinin yanı sıra dinsel tarihle de içi içe geçmiştir. Güneş'in , Ay'ın hareketleri (ekinokslar, tutulmalar vb.) dinsel ritüeller için de kullanılmıştır. Ayrıca Güneş'in günlük hareketi; doğuşu ve batışı, doğumu ve ölümü, karanlık ve aydınlığı anlatmak için de kullanılmıştır.

Zodyak Nedir?

Zodyak, güneşin görünen yoludur. Gökyüzündeki tüm yıldız ve gezegenler veya baktığımızda gökyüzünde gördüğümüz her şeye "zodyak" denir.

"Zodyak" sözcüğü Yunanca " canlı varlıkların çemberi" veya "yaşam çemberi" anlamına gelmektedir. Zodyak burçlar kuşağıdır. 30'ar derecelik 12 burçtan oluşmaktadır. Günümüzde astroloji iki zodyak kullanılmaktadır:

Sideral zodyak: Daha çok Hint astrolojisinde kullanılmaktadır.

Tropikal zodyak: Batı astrolojisinde daha çok kullanılmaktadır.

Astrolojide doğum haritası

Bir doğum haritasının en önemli üç unsurundan ilki doğduğumuz güne göre hesaplanan Güneş burcumuzdur.

İkincisi doğduğumuz yer ve zamana göre hesaplanan yükselen burcumuzdur.

Üçüncüsü de zodyağın her burcundan geçişi yaklaşık 2,5 gün süren Ay burcumuzdur.

Astroloji sembol okumadır. Zodyak 12 burç, 10 gezegen ve 12 evden oluşur. Zodyak mevsimlere göre bölünür. Yani zodyak ilkbahar ekinoksunda Koç burcuyla başlar.

Bir sonraki yazımda Koç burcunun özelliklerini anlatacağım. Keyifli okumalar.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum