Sinema & TV

Cabinet of Curiosities: Guillermo del Toro'nun Korku Antolojisi


Onur Ömer Düzgün 29 Ekim 18:46

Netflix bu aralar korku yapımları ile adından çokça söz ettiriyor. Bunlardan en sonuncusu Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities oldu. Yorumlara ve IMDb puanına bakılırsa antoloji dizi çok sevilmiş durumda.

"Cadılar bayramı için defterlerim, koleksiyonlarım ve diğer takıntılarım." diyen Del Toro'nun aynı isimli bir de kitabı var. Kitabın önsözü başka ünlü bir yönetmen olan James Cameron'a ait. "Del Toro, hayatı tüm güzelliği ve dehşetiyle korkusuzca yüzleşen bir çocuğun şaşkınlığı ve dehşeti ile görür," der. İşte Cabinet of Curiosities de bu kitaptan uyarlama ve esinlenme.

Cabinet of Curiosities

Del Toro'nun tüm bu notları bir dolaba dönüşüyor ve "Mucizeler Dolabı"ndan karşımıza 8 güzel öykü çıkıyor. Her öykü farklı bir yönetmenin imzasını taşımakta. Ayrıca bazı öyküler başka yazarlardan veya yönetmenlerden esinlenmiş. Bölüm başlarında Del Toro'nun öykü hakkındaki sunumunu izliyoruz. Cabinet of Curiosities açılarak içinden yeni bir öykü seçiyor. Her bölüme- elbette sürpriz bozan vermeden- kısaca değinmek istiyorum.

Depo 36

Cabinet of Curiosities bu bölümünü History kanal "Depo Savaşları" programını seyredenler sevecektir. Çünkü bir depo mezatı var. Nick askeri geçmişe sahip bir gazidir. Yaşamını devam ettirebilmek için de depo mezatlarına katılır. Yine bir mezatta eski eşyalardan oluşan bir depo alır. Deponun ödemesini yaparken, depo çalışanı Eddie ile deponun eski sahibinin ayrıca deponun ilk sahibi olduğunu ve her gün depoya geldiğini, depoya girerken rutin ve değişik hareketler yaptığını fark ederler.

Ama Nick bunu umursamaz ve deponun içinden çıkacak eşyalara odaklanır. Depoda altın kaplama bir şamdan, ayin masası ve sandalyeler bulur. Eddie'nin yönlendirmesi ile uzmana danışmaya karar verir. Uzmana gittiği zaman masanın gizli bölmesinden üç farklı kitap çıkar. Uzman dördüncü bir kitabın olduğunu ve onu da bulabilirlerse dördüne altı haneli bir miktar vereceğini söyler. Böylece soluğu Eddie ve uzman olan Roland soluğu depoda alır. Depoda onları bekleyen büyük bir sürpriz de vardır.

https://youtu.be/5OuxUAfrR5c

Cabinet of Curiosities bu bölümünde yerine oturmayan ve insanı huzursuz eden kısımlar var. Göçmen sorunu, savaş, ırkçılık bunlardan birkaçı. Bölümü izlerken bazı taşlar yerine oturmuyor gibi. Bu yüzden askıda kalmış izlenimi var.

Bölümün yönetmeni Dolittle, Star Trek: Discovery ve Pasific Rim denilince aklımıza gelen usta yönetmen Guillermo Navarro. Watchmen'de severek izlediğimiz Tim Blake Nelson, The Man in the High Castle'dan Sebastian Roché ve Fear the Walking Dead'den Demetrius Grosse bu bölümde yer alan ünlü isimler.

Mezarlık Fareleri

İsminden de anlaşılacağı üzere bölümün büyük bir kısmı mezarlıkta ve yer altında geçiyor. Zaten Del Toro bölümü "Mezarlıklar, en güzel kolleksiyonlar," diyerek sunmaya başlıyor.

Masson varlık görüp yokluğa düşen bir mezarlık bekçisidir- faresidir. "Şu üç kişiye; yani cahiller arasındaki alime, zengin iken fakir düşene ve hatırlı iken, itibarını kaybedene acı! Unutma ki, yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir." der Şeyh Edebali. Mason'da borçlarından dolayı emniyette değildir. Borcunu ödeyebilmek için mezarları açar ve ölülerin değerli eşyalarını, altın dişlerini çalıp satar. Son zamanlarda ise büyük bir problem yaşamaktadır. Bu problem de kendisine ortak çıkan gerçek farelerdir. Fareler ölüye Masson'dan önce ulaşıp değerli eşyaları götürmektedir. Masson'un ise bu sorunu çözmesi gerekir ve en büyük korkusu olan klostrofobiyi göze alarak farelerin açtığı tünelden onları izlemeye başlar. Takip sonrası gördüklerine ise çok şaşıracaktır.

https://youtu.be/uQQxwgbUSqg

Cabinet of Curiosities dizimizin bu bölümünün yönetmeni efsanevi film Küp'ün yönetmeni olan Vincenzo Natali. Masson rolü ile de David Hewlett'i görüyoruz.

Otopsi

Cabinet of Curiosities bu bölümünü izlerken içimiz biraz burkuluyor. Çünkü Bartın'da yaşadığımız acıyı hatırlıyoruz. Anlayacağınız gibi bir maden faciası söz konusu.

Yalnız bu facianın nedeni ihmal veya doğal unsurlar değil. Kasabanın şerifi Nate durumun böyle olduğunu düşünüyor. Çünkü uzun zamandır peşinde oldukları adam Joe Allen'ı kovaladıktan saniyeler sonra patlama meydana geliyor. Bu yüzden göçük altından çıkartılan cesetlere otopsi yapılmasını istiyor. Dr. Carl gelip durum değerlendirmesi yapar yapmaz da otopsi işlemlerine başlıyor. İşte tam buradan sonra dizi farklı bir konuya evriliyor. Otopsi bölümünü izlerken aklıma Stephan King'in "Rüya Avcısı" geldi diyor ve susuyorum.

https://youtu.be/J6QEnsNMkks

Bölümün yönetmen koltuğunda David Prior oturuyor. Fargo dizisinden tanıyacağımız Glynn Turman, en son Moon Knight'ta gördüğümüz F. Murray Abraham ve son Batman'in babası Luke Roberts bölümün oyuncuları.

Dış Güzellik

Bölümün ilham kaynağı Kanadalı çizgi roman yazarı Emily Carroll. Emily Carrol ve Del Toro bize bu bölümde "Senin iç güzelliğini gerçekten seven bir insanın olması yeter mi? Yoksa herkesin seni yapmacık sevmesini mi isterdin?" soruları ile düşündürüyor.

Stacey farklı zevkleri olan bir kadındır. Kendisini sürekli çalıştığı bankadaki diğer kadınlar ile kıyaslar. Stacey'de onlar kadar bakımlı ve çekici görünmek ister. Bu konuda eşi Keith ile ters düşer. Çünkü Keith onu böyle sevmektedir. Onun için önemli olan Stacey'nin iç güzelliğidir. Stacey bir krem kullanmaya başlar ve sonuçlarına katlanması gerekir. Çünkü kremin yan etkileri vardır.

https://youtu.be/cr5oXkbWn1Q

Cabinet of Curiosities dizisinin bu bölümünün yönetmen koltuğunda ise Ana Lily Amirpour oturuyor. Kate Micucci ve Martin Starr ise bu bölümün oyuncuları.

Pickman'ın Modeli

Cabinet of Curiosities bu bölümü bence gerilimin en yüksek hissedildiği bölüm. Ayrıca ünlü yazar Howard Phillips Lovecraft izlerini taşıyor. Dizinin başlarında portre çalışması yapan bir ressamı görüyoruz. William Thurber'ın çizdiği resimden oldukça başarılı olduğunu anlıyoruz. William fakültede yeni bir resim bölümü öğrencisi ile tanışıyor. Pickman ismindeki bu yeni öğrencinin çalışması kendisini büyüler. Pickman diğer resimlerini göstermek için William'ı evine davet eder. William resimleri inceler. Pickman'ın görselleri sıra dışıdır. Kendisini rahatsız eden unsurlar olunca odadan kendini dışarı atar. Bir daha da eski William olamaz.

https://youtu.be/x9nDGZAcIo8

Pickman'ın Modeli bölümünün yönetmeni Keith Thomas. En son Shadow and Bone'da izlediğimiz Ben Barnes, American Gods'un Dünya'sı Crispin Glover ve Locke&Key serisinden Oriana Leman da bölümün oyuncuları olarak karşımıza çıkıyor.

Cadı Evi Düşleri

İkiz kardeşi gözlerinin önünde ölen ve onun ruhunun bir girdaba çekildiğini gören Walter Gilman kız kardeşine tekrar ulaşmak için hayatını ruhani işlere adamıştır. Bu yüzden gerçek bir medyum arar. Tam inancı kırılmak üzereyken çalıştığı barda bir konuşmaya kulak misafiri olur. Yabancının yöntemini denemek için onunla gider. Walter aradığını bulmuştur ama bir sorun vardır. "Sakın yapma" denileni yapan Walter bir kötülüğü beraberinde getirir.

https://youtu.be/gvMbumDi2T4

Bölümü Twilight filminin yönetmeni Catherine Hardwicke yönetmiş. Harry Potter'ın Ron Weasley'si Rupert Grint, Güç Yüzükleri'nin tartışılan elfi Ismael Cruz Cordova bölümün tanınmış oyuncuları.

Gösterim

Alanında uzman olan dört kişi esrarengiz bir davetiye alır. Bir medyum, bir yazar, bir astrofizikçi ve bir müzisyenden oluşan grup otoparkta buluşur. Kendilerini almaya gelen çalışan ile davet edilen eve giderler.

Son derece lüks bir evin sahibi onları nazikçe ağırlamaya başlar. İkramda kusur yoktur. Üstelik ev sahibi Lionel Lassiter konukları hakkında her şeyi bilmektedir. Konuşmalardan sonra Lionel derdini ve neden misafirleri evinde ağırladığını anlatır. Karşılaştığı bir problem konusunda onların uzmanlık alanları konusunda yardım istemektedir.

https://youtu.be/BYSGyRdLm0g

Panos Cosmatos'un yönettiği bu bölümde Peter Weller, Steve Agee, Eric André, Sofia Boutella, Charlyne Yi ve Michael Therriault bölümün ünlü oyuncuları.

Kuş Sürüleri

Cabinet of Curiosities dizimizin son bölümünde kuş gözlem uzmanı olan bir çift var. Başarılı araştırmalar yapan çift büyük bir acı yaşamıştır. Hem bu acı ile başa çıkabilmek hem gözlem yapmak için bir adaya gitmeye karar verirler. Adada kaldıkları evde Nancy Bradley çeşitli sesler duymaya başlar. Eşi Edgar Bradley ise hiçbir şey duymaz. Çift gözlem yaparken kendilerini sorgulamaya, konuşup tartışmaya başlar. Evin gizemini de aralarındaki sorunu da bu şekilde anlıyoruz. Bence sinematografik olarak en iyi bölümdü Kuş Sürüleri.

https://youtu.be/f_HV870Wf98

Bölümün yönetmen koltuğunda Jennifer Kent var. Game of Thrones ve Electric Dreams'den yüzü aşina gelecek Essie Davis ve The Walking Dead'in şerifi Andrew Lincoln bölümün tanıdık yüzleri.

Kısaca sizlere Cabinet of Curiosities dizisinin tüm bölümlerini özetlemeye çalıştım. Her bölümü film tadında olan bu dizi korku ve gerilim filmi sevenlerin ilgi odağı oldu. Ayrıca yönetmenlerden ve oyunculardan dizinin kalitesi anlaşılıyor. Bir bakın derim.

Dizinin karavan puanı,

????
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum