Aktüel

ÇAĞDAŞ SANATLAR VE ÇAĞ DIŞI HAYATLAR: FOTOĞRAF


Konuk Yazar 26 Ağustos 10:43

*Bu yazının görsellerinde kırıcı veya rahatsız edici hassas içerikler bulunmaktadır.

Fotoğrafçılık; yakalamak, hassas bir yüzeyin üzerine kaydetmek ve buradan bir görsel oluşturma işidir. 19 Ağustos tarihinde kutlanan Dünya Fotoğrafçılık Günü'nün mazisi aşağıda gördüğünüz fotoğraf ile başlıyor. Tam olarak seçmekte zorlansak da bu, tarihe geçen ilk fotoğraf 1826 yılında Louis Daguerre tarafından çekildi.

Fransız hükümeti, 19 Ağustos 1839 yılında bunu dünyaya armağan etti . Böylece bu sanat artık dünyanın ortak bir hazinesi haline gelmiş oldu. İnsana benzer silüetlerin olduğu bu kare, biraz daha geliştirildi ve yaklaşık 10 dakikalık pozlama süresi ile aşağıdaki fotoğraf ortaya çıktı.

Fotoğrafla i·nsanın buluşması

Fotoğrafın insanla buluşması da, işte bu fotoğraf ile gerçekleşti. Temple Bulvarı’nın resmi ile insanoğlu, ilk kez bu pozlamanın ana unsuru olmayı başardı. İnsanın, fotoğrafın ana konusu olmaya başlamasıyla birlikte bu sanata daha fazla anlam yüklenmeye başladı. Geçmiş tarihlerde siyah beyaz olanlar, insanlar için zamanı anlama konusunda biraz belirsizlik yaratırken, renklilerin hayatımıza girmesiyle "an"a yüklenen duygu oranı da artmaya başladı.

Tari·hteki· ilk renkli· fotoğraf

Yukarıda görmüş olduğunuz, Fransa’nın Agen şehrinin yüksek bir konumundan çekilen fotoğrafın tarihi sizi biraz şaşırtacak. Zira çekildiği yıl 1877! Aslında renkli fotoğraflar, hayatımıza girdikçe ve teknoloji geliştikçe insanların fotoğrafçılığa olan ilgisi de arttı doğal olarak. 2015 verilerine göre instagrama yüklenen günlük paylaşım sayısı 70 milyon. Üstelik bu sadece yüklenenler. Kişilerin çekip sosyal medyaya yüklemediklerini de düşündüğümüzde sayı daha da artıyor. Lifebox bulut uygulamasına ise şimdiye kadar 8.5 milyar fotoğraf yüklenmiş durumda. Yani insanlar ölümsüzleştirdikleri anın saklanması konusunda oldukça hassas ve silmeye kıyamayacak konumda bağlı durumdalar.

Fotoğraflarda "en"ler

Tabii hâl böyle olunca bunca fotoğrafın "en iyisini" seçmek de ulusal ve uluslararası kuruluşların görevi oluyor adeta. Her yıl dünyaca en beğenilenler, insanların verdikleri oylarla seçiliyor ve paylaşılıyor. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak ve hikayelerine, maliyetlerine değinmek istiyorum.

Ajlan bebeği bilmeyenimiz yoktur. Suriye’deki iç savaştan kaçmaya çalışırken, denizde hayata gözlerini yuman bu küçük canın resmine bakıp etkilenmeyen de...

Göç sırasında ailesi tarafından bir valizin içinde ülkesini terk etmek zorunda kalan bu küçük çocuğun resmi de herkeste duygusal anlar yaşatmıştır. Sanırım bu yüzden dünyadaki insanlar tarafından, en çok paylaşılan "an" arasında yerini aldı. Peki bunun Suriye’ye maliyeti ne oldu dersiniz ? Suriye’deki iç savaşta 500 bin insan hayatını kaybetti. Bunun 12 bini ise ne yazık ki çocuklardan oluşuyordu.

Yukarda gördüğünüz fotoğraf ise Meksika-A.B.D. sınırından... Paylaşıldığı dönemde büyük ses getiren bu fotoğraftakiler, Salvadorlu mülteci Ramirez ve 2 yaşındaki kızı Valeria. Meksika’dan ABD’ye geçmeye çalışırken yaşamlarını yitirdiler. Bu "an"ın arka planında ise Meksika’da devam eden Kartel savaşları ve devletin kartellere müdahalesi var. Ayrıca 300 bin ölünün yanı sıra yerlerinden olan 340 bin insan...

Son olarak yine dünyada büyük etki yaratan bir fotoğraf... Yemen’de hayatını kaybeden bir çocuğa ait. Bizler günlük yaşamda ya da çocuklarımızın hayatlarına dair bazı şartları beğenmiyorken, dünyanın birçok yerinde bu imkanlara sahip olamayan insanlar zorluklar içinde hayata tutunmaya çalışıyor. Yaşamanın büyük çaba gerektirdiği Yemen’de hastalıklardan 15 bin çocuk yaşamını yitiriyor. 2018 yılında UNİCEF’in yapmış olduğu araştırmaya göre Yemen’de her 10 dakikada 1 çocuk yaşamını yitiriyor.

Sözün özü

İlk çekilen fotoğraftan bu fotoğraflara gelmemizdeki temel amaç, insanların gücü ellerinde tutma arzusunu anlatmaktır. Kendi amaçları için başkalarının hayatını hiçe sayan zihniyetin hakim olduğu dünyada, yukarıda paylaştıklarımız gibi daha nice "yılın fotoğrafları"nı seçeceğiz.

@umutakmermer

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum