Dijital Oyun

Call of Duty: Modern Warfare 2 ve Amsterdam'da Bir Gün


Uğur İşçeviren 26 Ekim 09:50

Yukarıdaki görsel son derece başarılı bir sokak fotoğrafı olabilirdi. Hatta sanatçı ödül bile alabilirdi. Eğer gerçek olsaydı... Amsterdam sokaklarının adeta gerçek bir modellemesi olan görüntü Call Of Duty: Modern Warfare 2 (MW2) oyununa ait. Twitter sayfalarında viral olan görüntü gerçeklikten ayırt edilemiyor. Sizin hemen çözmediğinize eminim. MW2'deki Amsterdam, seyahat eden turistler, çevresel sesler, park edilmiş arabalar ve karşısında çay içmeklik nehir ile tüm ihtişamını gösteriyor. Hatta sahnedeki aydınlatma bile gerçekçi ve nefes kesici. Belki tek eksik; şehrin müthiş gerçekliğine rağmen insan karakterlerin (NPC), hareketlerinden görünümlerine kadar çevrelerinin gerçekçiliğine ayak uyduramamasıdır.

Peki bu inanması güç görseller nasıl olabiliyor? Oyun piyasasına adeta çağ atlatan bu görüntüler geleceğin bir demosu mu? Bu gerçeklik gerçek mi yoksa bir aldatmacadan mı ibaret?

Bazıları, bu durumda, bu görevin basit bir “koridor” görevi olduğuna işaret ediyor. Yani burada büyük bir çatışmada değilsiniz, sadece minimum savaşla caddede önceden belirlenmiş bir yolda yürüyorsunuz. Teknolojinin yeteneklerini göstermek için özel olarak hazırlanmış gibi görünüyor. Müthiş bir yetenek olduğu kesin ama minimum aksiyon olan bir sahnede bu gerçekliği vermek elbette daha kolay. Her halükarda böyle bir sahneyi dijital ortamda yaratmak büyük bir başarı.

Oyun dünyasına yeni bir anlayış

Call of Duty: Modern Warfare 2 (MW2) 28 Ekim'de piyasaya sürülecek. Oyun, yeni motor (Infinity Ward) kullanılarak yapılan ilk oyun ve bu, yeteneklerini en üst düzeye çıkarmaya devam edecek. Çok daha büyük ve daha iyi grafiklerin geleceğini gösteriyor. Bu yeni konsol nesline birkaç yıl girmiş olsak da, henüz potansiyellerine tam olarak ulaşmadık. Özellikle Playstation ve Xbox tarafında vaat edilen grafikleri gösteren bir oyun henüz yok. PC tarafında ise durum biraz daha iç açıcı. Özellikle 4090 serisi gibi ekran kartları ile bu grafiklerin bile zayıf kalacağını umut ediyoruz. Konsol tarafının oyunun hakkını vermesini de...

Özel olarak Call of Duty tarafında ise durum şu. Birleşik motor!.. Call of Duty'nin arkasındaki geliştiriciler, Modern Warfare 2 ve Warzone 2'den başlayarak oyunlar ve stüdyolar arasında tek bir birleşik motora geçiyor. (Bunu daha önce açıklamışlardı. Infinity Ward başlangıç.) Infinity Ward, Sledgehammer, Raven ve Treyarch dahil olmak üzere Call of Duty üzerinde çalışan tüm çeşitli stüdyolar artık serideki her yeni giriş için tek bir motor üzerinde çalışacak. Dahili olarak, geliştiriciler bu girişime COD 2.0 olarak atıfta bulunuyorlar ve bu isim yeni Call of Duty çağının başlangıcı. Böylece her stüdyo diğerlerinin çalışmalarına doğrudan katkıda bulunabiliyor.

Mükemmelleşirken tekdüzeleşecek mi?

Tabii bu durumda da farklı sorular ortaya çıkacaktır. Bütün CoD oyunlarının grafik olarak homojenleşmesi... Oynanış olarak zaten üst düzeyde homojen olan seri, hikayeler ile farklılık yaratmak konusunda da sıklıkla aynı sorunu yaşıyor. İşin içine tek bir motorla hazırlanan grafikleri de dahil etmenin sonuçlarını hep beraber göreceğiz.

Ancak her halükarda bu devrimsel grafikler, oyunculara yeni bir dönemi işaret ediyor. Hele ki VR çılgınlığının başladığı son dönemde. Açıkçası arttırılmış gerçekliğin bu gerçekliğe yanaşması mümkün değil. Bu yüzden VR ya da meta dünyası henüz ekran başını terk etmek için yeterli değil. En azından kısa vadede...

Meta'nın Horizon grafiklerinin ne kadar zayıf olduğu ortada. Vaat edilen yükseltmelerle bile, metaversenin gelişiyle keskin bir tezat oluşturuyor. Geleceğin en parlak fikri!.. Geleneksel video oyunları geleceğe doğru ilerlemeye devam ederken, VR gibi bir platform, Half Life: Alyx gibi çok nadir istisnalar dışında, iki nesil öncesinin teknolojisinde. Half Life arkasındaki devasa yatırımı düşününce bir nesil öncesine geçmek bile aşırı pahalı.

Metaverse kavramının, geleneksel oyun grafikleri ile yeni nesil meta fikrinin birleştiği yerde keyif vereceği aşikar. Şu haliyle çocuksu olan metaverse, elimizde silah olmadan dolaşabileceğimiz Amsterdam sokaklarını gösterdiğinde kendini gerçekleştirmiş olacak.

Sonuçta Call of Duty: Modern Warfare 2 yeni bir oyun çağının üyesi olmak dışında bir fikri de barındırıyor. Yeni bir oyun motoru fikri... Birleşik motor... En iyisinin en iyisi tek bir motorda! Bunun sonuçlarını göreceğiz. Şimdilik manzarayı izliyoruz. Gerçek olmasa da harika! Oyunun gerçeğine olan ürkütücü derecede benzerliğini aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=QMzltM9Epmc
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum