Otomotiv Spor

Carlos Sainz Jr. Sadece Diğerlerinin En İyisi Mi?


Tuna Tanyolaç 26 Aralık 14:30
Carlos Sainz Vazquez de Castro yani sizin tanıdığınız şekliyle Carlos Sainz Jr. 1994 yılı Eylül ayında Madrid'de dünyaya geldi. Kendisi çifte Dünya Ralli Şampiyonu Carlos Sainz'ın oğludur. Genlerinde motor sporları olan Carlos, sadece babasının ismi veya parasıyla F1'e adım atan isimlerden değil. Kariyerine kartingle başladı ve ardından 2010 yılında Red Bull Junior Team'e dahil oldu. 2011 ve 2014 yıllarında iki farklı Formula Renault serisini kazandı. 2015 yılında Toro Rosso takımı ile Formula 1'e adım attı.

Formula 1 kariyeri

Carlos Sainz Jr.'ın Formula 1'de ilk takım arkadaşı Max Verstappen' di. Toro Rosso'da 2015 sezonunu 15. , 2016 sezonunu 12. sırada tamamladı. Red Bull onu gözden çıkarınca, son dört yarışını Renault takımına geçtiği 2017 sezonunu 9. olarak tamamladı. 2018 sezonunda Renault ile 10. oldu. Ardından 2019 sezonu için McLaren takımı ile anlaştı. İki sene üst üste sezonu 6. tamamlayarak dikkat çekti. Bu başarısı ile 2021 sezonunda Ferrari'ye transfer olan Sainz, yazımın ana konusu olan bu sezonu 5. tamamladı.

Best of the rest

Carlos Sainz Jr. sansasyon yaratan 2021 sezonunda Ferrari ile yarıştı. Mercedes ve Red Bull arasında geçmesi beklenen sezon öyle de oldu. Bu iki takımın güçleri dolayısıyla pilotlar şampiyonasında ilk dört sıra da hemen hemen belliydi. Pilotlarda beşincilik, takımlarda üçüncülük ise dünyada "Best of the Rest" terimi ile adlandırıldı. Yani geriye kalanların en iyisi olmak... Bu pozisyon Ferrari'nin başarıya açlığını tatmin edecek bir hedef değildi. Yine de Ferrari'nin üçüncülüğü ve Sainz'ın beşinciliği kaydettikleri ilerleme için bir göstergeydi.

Sainz açısından 2021

Carlos Sainz Jr. hiçbir pilotun direkt hayır diyemeyeceği bir takıma, Ferrari'ye transfer oldu. Ferrari, yıllardır birinci pilot belirginliği bariz olan bir takımdı. Bunun bir göstergesi olarak da Charles Leclerc, genç prens olarak takıma dahil olmuştu. Hatta sezon ortası bir takım yetkilisinden "Leclerc bizim birinci pilotumuz" paylaşımı geldi. Fakat Sainz bunu kompleks yapmadı. Herkes Leclerc'in üstünlüğünü beklerken, Sainz daha alışma sezonunda herkesi şaşırttı. Sezonu Leclerc'in önünde beşinci bitirdi. Bunun yanında sezonda tüm yarışları tamamlayan tek pilot oldu. Sırlama turlarında takım arkadaşının gerisinde kalsa da yarışlarda istikrar abidesi oldu. 15 yarış üst üste puan alma başarısı gösterirken, 4 kere de podyum sevinci yaşadı. Böylelikle Carlos Sainz Jr.'ın geriye kalanların en iyisi olmanın ötesine geçtiğini düşünüyorum. Hem de yeni bir takıma alışma yılında... Bu verilerle, seneye şampiyonluk adaylarından biri olmak isteyen Ferrari'nin başı fena halde ağrıyacak gibi görünüyor.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum