Sinema & TV

Carnival Row 2. Sezon İncelemesi ve Seçim 2023


Onur Ömer Düzgün 11 Mart 13:04

Carnival Row dizisinin ikinci sezonu Prime Video'da gösterime girdi. Dizinin ilk sezonu büyük beğeni toplamıştı.

İkinci sezona geçmeden önce kısaca ilk sezondan bahsedelim. İlk sezon sonunda Burgue karışmıştı. Siyasetin ağır basması ile insan harici ırklar Carnival Row'a yani Karnaval Sokağı'na tecrit edilmişti. Oradan dışarıya çıkmaları yasaktı. Peki bu insan harici ırklar neler?

Faerie yani Periler

İnsanlara oldukça benzeyen ama tül kanatları olan bu ırk genelde Tirmanoc kıtasından gelmiştir. İnsanlar tarafından pek takdir edilmezler. Kuzgun ismi verilen özgürlükçü bir grupları vardır.

Faunlar yani Pucklar

Koç başlı insan yüzlü ve bedenli olan bu ırk genelde Puyan ulusundan gelmişlerdir. Faunlar, Burge'da hizmetçi, bahçıvan ve fabrikada işçi olarak çalışırlar. Puyon'un kültür merkezi Puck diye anıldığı için faunlara puck da denir.

Centaurlar

Mesego'da yaşan insan harici ırklardan biri olan centaurlar at ve insan karışımıdır.

Marroklar

Marroklar aslında bir ırk değil Wolf's Curse denilen virüse enfekte olan insanlardır. Virüs, insanı kurda veya köpeğe dönüştürür. Bu dönüşüm genelde istemsizdir.

Koboldlar

Küçük goblinler olan koboldları genelde zengin aileler evcil hayvan olarak görür.

Carnival Row

Tüm bu ırkları anlatmamdaki neden hepsinin aslında sembolik bir şeyi temsil etmesi. İster buna dini inanç ayrımı deyin ister sınıf ayrımı. İlk sezon uzun parlamento sahneleri izlemiştik. Zaten ortada mülteci sorunu da vardı. Carnival Row ikinci sezonunda siyasetin dozu artıyor. Aynı ülkemiz gibi. Şansölye bir taraftan muhalefet ile arasını iyi tutmaya çalışıyor bir taraftan kendi partisinin isteklerini yapmak istiyor. Muhalefet lideri ise şansölye arkasından gizli işler planlıyor. Hatta neredeyse amacına ulaşmış durumda. Bu amaçla Carnival Row sakinlerinin bazılarını tecritten çıkarıyor. Hatta sokağa gidip hasta olanlar ile fotoğraflar çektiriyor.

Puck adasında meydana gelen devrim de bir başka önemli olay. Sınıfsal ayrımın ortadan kalktığı adada herkes eşit görülüyor. O intiba verilmeye çalışılıyor. Ama devrimi gerçekleştiren kişi çoğunlukla silahlı muhafızlar tarafından korunuyor. "Burada herkes eşit. Herkes kendisi için çalışıyor. Bir kısmı zengin ve mutlu etmek veya rahat yaşasın diye çalışmak söz konusu değil," deniyor. Hatta adada farklı ırkların beraber yaşaması da normal karşılanıyor. Bu yüzden Imogen'in gözleri boyanmıştı ama Agreus kimseye güvenmez olmuştu.

Siyaset Tiyatroya Benzer

Sezona damga vuracak söz Runyan'dan geldi "Siyaset tiyatroya benzer. Çoğunlukla göz boyama ve el çabukluğu barındırır." Sahne arkasında, gerçekte ne olduğunu görmene izin vermezler. 10 Mart itibari ile ülkemizce bir seçim sürecine girmiş bulunuyoruz. Daha seçim tarihi açıklanmadan neler yaşadık? Toplanan daha sonra dağılan ardından yine toplanan masalar mı ararsınız? Yoksa "Kırmızı çizgilerimizden ödün vermeyeceğiz. Biz asla onlarla aynı yoldan yürümeyeceğiz," dedikten sonra birleşen partiler mi? Bu zamana kadar ortada görülmeyen ve adını unuttuğumuz partilerin ortaya çıkması ise başka bir durum. Seçim olmasa ortalıkta göründüğü yoklar.

Madem seçime siyasete girdik bir konuya değinmeden edemeyeceğim. Seçtiğimiz milletvekilleri bizi temsil etmeleri için meclise gönderiliyor. Sonuçta Carnival Row da yani Burgue'da yaşamıyoruz. Çünkü orada zenginler parlamento üyesi. Bizde ise demokrasi var. Neyse milletvekili kriterlerinin değişmesi gerektiğine inanıyorum. Günümüzde devlette bir işe girmek için lisans veya ön lisans mezunu olup KPSS'ye girmek gerekiyor. Milletvekilliği için ilkokul mezunu olmak yeterli. Çalışmaya başlayınca sınavlara girerek yükselmeniz gerekirken bir sefer milletvekili olunca hayatınız kurtuluyor. Kaç kere meclise gitti, kaç kere oturuma katıldı veya kaç kere soru önergesi verdi diye dertleri de yok. Asla kontrol edilmiyorlar.

Oyuncu Kadrosu

Carnival Row kadrosuna ilk sezondan biraz hakimiz. Melez polis Rycroft Philostrate rolünde Orlando Bloom'u görmüştük. Karaktere bire bir uyum sağlamış. İzlerken zevk veriyor. Peri Vignette Stonemoss'a Cara Delevingne hayat veriyor. Bence en iyi oyunculuğunu bu dizide gerçekleştirmiş. Karla Crome sezonun kilit rollerinden biri ise karşımıza geliyor. Tourmaline Larou'nun gizemi ilgi çekici.

Carnival Row ilk sezonunda Philo'yu cinayet çözerken izlemiştik. Dizinin polisiye bir havası vardı. Bu sezon bu durum azalmış durumda. Az önce bahsettiğimiz gibi sezon daha çok siyaset ve özgürlük üzerine kurulu. Viktorya devrini anlatan yapımları seviyorsanız mutlaka şans vermeniz gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü kıyafet tasarımından dekorlara kadar çok başarılı bir iş söz konusu.

Carnival Row anlayacağınız üzerine saf fantastik bir dizi değil. İçinde bir çok gönderme mevcut. Dizi kendi yarattığı evrende izleyicileri maceraya ortak ediyor. Ayrıca dizinin müzikleri de çok güzel. Dinlemenizi tavsiye ederim.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/P4LepVMlIZI
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum