Leziz Tarifler

ÇATLAK KURABİYE: "EFSANE LEZZET"


Deniz Tanyolaç 30 Ocak 13:02

Akşam beş çayınızın yanına yakışacak, yapması kolay, tadı mükemmel bir kurabiye "çatlak kurabiye". Dışı çıtır, içi yumuşak, çikolatalı bir lezzet. Peki adını nereden alıyor dersiniz? Fırına gayet düzgün şekil vererek koyduğunuz kurabiyeler, bir anda çatlayıp çatlak kurabiye olmaya başlıyor. Ayrıca tadının lezzeti kadar pişerken verdiği seyir de bir o kadar eğlenceli. Önceden uyarmak istiyorum bu kurabiye bağımlılık yapacak!

Çatlak kurabiye tarifine başlamadan önce kurabiyenin nasıl keşfedildiği hakkında bilgi vermek istiyorum. Araştırmalarımın sonucunda; severek yediğimiz, farklı farklı malzemelerle yapılan kurabiyelerin aslında tamamen tesadüf eseri bulunduğunu gördüm. Eskiden fırıncılar, fırınların sıcaklığını keşfetmek için fırına önceden minik bir hamur parçası koyarlarmış. Bu minik parçalar kurabiyenin doğmasını sağlamış. M.S. 7. yüzyılda ise çikolata gibi malzemeler ile kurabiye yapılmaya başlanmış. Aynı zamanda kurabiyenin uzun ömürlülüğü sayesinde, özellikle seyahatler sırasında en çok tercih edilen yiyecek olmuş. Uzun zamanlar sadece profesyoneller tarafından yapılan kurabiye, daha sonra evlerde yapılmaya başlanmıştır.

Malzemeler

  • 2 adet yumurta
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 4 yemek kaşığı un
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • Kurabiyeleri kaplamak için pudra şekeri (minik bir kase)

Yapılışı

Kabın içerisinde toz şekeri ve yumurtaları çırpalım. Karışım beyaz hale geldiğinde sıvı yağı ekleyelim. Daha sonra pudra şekeri hariç (onu en son kurabiyelere şekil verdikten sonra kaplama için kullanacağız) bütün malzemeleri ekleyip karıştıralım. Karışım, normal kurabiye hamurundan daha cıvık bir kıvamda olacak. Size bir tavsiye; ben elimi hiç bulaştırmamak için robotun doğrayıcı kısmına sırayla malzemeleri ekleyip yapıyorum daha pratik oluyor. Doğrayıcının bıçağı dönmemeye başladığında bırakın. Ayrıca hamurumuz istediğimiz kıvama geldiğinde, yaklaşık 2-3 saat buzdolabında mutlaka bekletin. Dinlenen hamurunuza, ceviz büyüklüğünde şekil verip pudra şekeri ile kaplayarak yağlı kağıt serdiğiniz tepsinize dizin. Önceden ısıttığınız 180 derecelik fırınınızda yaklaşık olarak 10 dakika çatlak kurabiyelerinizi kontrollü olarak pişirin. Çatlak kurabiye piştikten sonra 20 dakika dinlendirip servis edebilirsiniz. Bağımlılık yapan bu lezzeti deneyip yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum