Aile & Çocuk

Cenaze Törenleri - Veda


Mehtap Temur 2 Nisan 17:37

Cenaze törenlerine çocukların katılımını sağlayın. Genellikle çocukların da cenaze törenlerine katılmaları onlar için birçok açıdan faydalıdır. Çocuğun cenaze törenine katılması, olup bitenleri kafasında somutlaştırmasında yardımcı olur. Çocuklar bulundukları bu ortamdaki kişilere bakarak yası nasıl yaşayacağını öğrenir. Cenaze töreninden önce çocuğa törenle ilgili bilgi verilmedir. Orada bir çok insanın olacağı ve onlarında üzgün olduğunu, bazılarının bu üzüntüsünü sesli bir şekilde bağırarak ifade edebileceğini belirtin. Cenaze töreninde çocuk o süreçte kendini güvende hissettiği bir yetişkinin gözetiminde olmalıdır. Daha sonra yapılacak mezarlık ziyaretlerine çocuğu da götürün. Çocuk kendisini dışlanmış uzakta tutulmuş onu ilgilendirmeyen bir olaymış gibi hissedebilir.

Cenaze törenlerine çocuk katılmalı mı ?

Çocukların törenlere katılmaları faydalıdır ama eğer çocuk bunu istemiyorsa ya da törenlerden korkuyorsa, bu konuda ona kesinlikle baskı yapılmamalıdır. Böyle durumlarda yapılabilecek en önemli şey, çocuğa orada olup biteceklerle ilgili ayrıntılı bilgi vererek aslında korkulacak ya da çekinilecek bir şey olmadığını açıklamak ve bu konuyu tekrar düşünmesini istemektir. Bunun sonucu olarak, eğer çocuk gelmeyi kabul ederse bundan memnun olduğunuzu söyleyin ama eğer bütün açıklamalara rağmen çocuk gelmeyi reddediyorsa, onu bu konuda zorlamayın. Salgın hastalık sürecinde çocukların ve diğer yetişkinlerin cenaze törenlerine katılımı zor olabilmektedir. Bu süreçte cenaze töreni ile ilgili resimleri göstererek çocukla konuşabilirsiniz. Uygun bir zamanda mezar ziyareti yapılabilir.

5 yaş öncesinde mezarlığa götürülmek, götürülse bile toprağın altında olduğunu söylemek uygun olmaz. Onun yerine mezar, kaybedilen kişinin bahçesi olarak tanımlanabilir ve onu özlediğinde bu bahçeye çiçek götürebileceğini söylemek çocuk için rahatlatıcı olur. Ölen kişi ile direkt yüz yüze gelmemeli, çocuk toprağa gömülme ritüelini görmemelidir. Çocuğun da bir kayıp yaşadığını unutmamak gerekiyor yasını kolaylaştırmak gerekiyor.   Eğer çocuklar cenaze törenine katılmışsa bu törenler bir süre yaptıkları resimlerin ve oyunların başlıca konusu haline gelebilir. Aynı zamanda olaydan sonra uzunca bir süre bu konuda konuşma ihtiyacı hissedebilirler. Bunların hepsinin çocuğun durumu kavraması için gerekli olan süreçler olduğunu akıldan çıkartmamak gereklidir. Bu nedenle, çocuklar buna ihtiyaç duydukları sürece, onlarla bu konunun konuşulmasında ve soruların cevaplanmasında fayda vardır.

Bir sonraki yazımda “Çocuklara Ölümü Anlatmak İçin Örnek Cümleler” ile devam edeceğim. O zamana kadar ''karga.la'' da kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum