Spor

Çeyrek Final ve Ötesinde EURO 2020


Tuna Tanyolaç 2 Temmuz 14:19
Gruplarda sıfır çekerek en büyük sürprize imza attığımız Euro 2020'de son 16 turunda da başka büyük sürprizler yaşadık. Son Dünya Şampiyonu mu elenmedi, son Avrupa Şampiyonu mu elenmedi neler neler. Milli takımımız hakkında Galler maçı sonrası akıbetimiz belli olunca yazmıştım. Bu gün başlayacak çeyrek final maçları öncesinde maç maç rakipleri inceleyip ileriki muhtemel eşleşmelere değineceğim.

İsviçre - İspanya

İsviçre grubumuzu dört puanla üçüncü bitirerek son 16 turunda F grubu lideri Fransa ile eşleşti. 3-1 geriye düştükleri maçı penaltılara taşıyarak son dünya şampiyonunu elediler. E grubunu ikinci bitiren İspanya ise D grubu ikinci Hırvatistan ile eşleşmişti. İsviçre'nin tersine İspanya 3-1 önde götürdüğü maçın 3-3 tamamlanmasına engel olamadılar. Fakat uzatmalarda 5-3 kazanmayı bildiler. İsviçre yıldız olarak ifade edebileceğimiz bir oyuncusu olmamasına rağmen disiplinli takım oyunu ile buraya kadar geldiler. İspanya ise eski şaşaalı hücum hattına sahip değil ve gol yollarında zorlanabiliyorlar. Bu çeyrek final eşleşmesinde St. Petersburg'da İspanya isim olarak favori olsa da iki takım da bir önceki turdan dersler çıkaracaktır. Bu yüzden uzatmalara gidebilecek kısır bir maç bekliyorum. Sonunda gülen taraf İspanya olacak gibi duruyor.

Belçika - İtalya

B grubunu lider tamamlayan Belçika, son 16 turunda F grubu üçüncüsü, son Avrupa şampiyonu Portekiz'i 1-0 skorla eledi. Fakat turu kazanmalarına rağmen önemli yıldız De Bruyne'yi sakatlıktan kaybettiler. Grubumuzun lideri İtalya ise son 16'da C grubu ikincisi Avusturya ile karşılaştı. 90 dakikası 0-0 biten maçı uzatmalarda 2-1 kazandılar. Böylece turnuvada ilk gollerini yediler. Belçika yakaladığı iyi jenerasyonla son iki büyük turnuvayı salladı ama kazanamadı. Ellerindeki jenerasyonla bir kupa kazanmak niyetindeler. İtalya ise bence turnuvanın en hırslı takımı. Milli marş söylerken dahi avını bekleyen aslan gibiler. Aynı ligden oyuncu sayıları da fazla olduğundan kulüp takımı akıcılığı ile oynuyorlar. Bu çeyrek final eşleşmesinde Münih'te De Bruyne eksik olmasaydı tam dişe diş bir maç bekliyordum. Yine de uzatmaların muhtemel olduğu bu eşleşmede zorlanarak İtalya gülen taraf olur.

Çekya - Danimarka

D grubu üçüncüsü Çekya son 16' da C grubu lideri Hollanda ile karşılaştı. Hollanda ile başa baş bir mücadele veren Çekler rakibinin 10 kişi kalmasından sonra maçı 2-0 kazandılar. B grubunun ikincisi Danimarka ise grubumuzun ikincisi Galler ile mücadele etti. Galler'i 4-0' lık rahat bir skorla geçtiler. Çekya kompakt bir doğu Avrupa futbolu oynuyor. Patrik Schick'in yıldızlaştığı turnuvada Çekler için işler biraz onun ayağına bakıyor. Danimarka ise turnuvaya bir şokla başladı. İlk maçta takımın kaptanı ve beyni Christian Eriksen sahada kalp krizi geçirdi. Neyse ki yıldız futbolcu tedaviler ile sağlığına kavuştu. Takım bunu motivasyona dönüştürmüş durumda ve en yetenekli ayakları eksik olmasına rağmen makine düzenindeler. Bu çeyrek final eşleşmesinde ben Bakü'de Danimarka'nın gollü bir maç sonunda turu geçeceğine inanıyorum.

Ukrayna - İngiltere

C grubu üçüncüsü Ukrayna E grubu lideri İsveç ile son 16 turunda karşılaştı. 90 dakikası 1-1 biten mücadelede uzatmaların sonunda bulduğu golle Ukrayna tur atladı. D grubu lideri İngiltere ise F grubu ikincisi Almanya'yı konuk etti. Dişe diş geçen müsabakayı ikinci yarıda bulduğu gollerle İngiltere 2-0 kazandı. Bu sefer Lineker haklı çıkmadı. Ukrayna belki de tek yıldızları, hocaları Shevchenko ile ön plandalar. Fakat rakip futbolun ev sahibi İngiltere. Bu tura kadar evinde oynayan İngilizler bu maçta ev sahibi değiller. Böylece Roma'daki bu maçta taraftar desteği olmadan neler yapacaklar göreceğiz. Bu çeyrek final eşleşmesinde yine de İngiltere favori. Kilidi açmakta gecikmezlerse gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Kupaya uzanan yol

Euro 2020'de çeyrek final ardından İspanya-İtalya ve İngiltere-Danimarka yarı finali bize göz kırpıyor. İngilizlerin evinde muhteşem Wembley Stadı'nda İngiltere-İtalya finali güzel olmaz mı? Avrupa kupasına aç İngilizler ile son turnuvasını unutturmak isteyen İtalya. Turnuvadaki sürprizlerden sonra finalde beklenti dahilindeki isimleri göreceğimizi düşünüyorum. Favori ise bence İtalya.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum