Bilim & Teknoloji

Çin Devi Xiaomi'nin Önlenemez Yükselişi


Uğur İşçeviren 2 Nisan 14:07

Y kuşağı iyi bilir. Çin malına güven olmaz! Zira hem kalitesi düşüktür hem de kullandıkları materyaller sağlığa zararlıdır. En azından biz öyle büyüdük. Peki şimdi durum nedir? Sanırım yakında bu düşünce tarih olacak. Mobil teknolojilerdeki Çin baskısı artık tüm dünyada hissediliyor. Hele ki bizim gibi telefonu kılıfsız kullanmanın zenginlik sayılabileceği ülkelerde can simidi adeta. Bu simitlerden en çok sarılanı ise Çin’ in yükselen devi: Xiaomi... Piyasaya taşınabilir şarj aleti üreterek giren minik tatlı firma artık tüm dünyaya en olmadık elektronik teknolojileri getiren global bir dev.

Üstelik Amerika’nın Huawei üzerinde kurduğu baskı ve yasaklar sonrası meydan Xiaomi’ye kaldı adeta. O yasaklar da başka bir yazının konusu ama Çin-Amerika gerilimi tırmandıkça Xiaomi de bu acıyı tadabilir. Hazır olun. Gerçi “kötü komşu ev sahibi yaparmış”. Kısmi olarak Huawei bunu gösterdi.

Peki Xiaomi’ de durum nedir?

Xiaomi artık mobil pazarın en güçlü ayaklarından biri ki bu yönüyle Çin’in Apple’ı etiketini yiyor. Fakat bence Çin’de bir Apple varsa o da yasaklar başlamadan önceki Huawei idi. Zira Apple gibi mobil ve bilgisayar odaklı ürünler üretiyor. Xiaomi ürün gamı ise çok daha geniş. En basit bir harici bataryadan tutun da devasa TV’lere, ev otomasyon sistemlerine ve hatta scooterlara varan bir ürün yelpazesine sahipler. Bu yönleriyle de daha çok Samsung ile rekabet halindeler. Yani Apple - Huawei ve Samsung - Xiaomi kıyaslamaları daha doğru yaklaşımlar.

Bu sıralar da Xiaomi'nin gösteri zamanı... Mi 11 serisi ile piyasanın en güçlü cihazlarını uygun fiyatlarla sunan Xiaomi "katlanabilir ekranlı telefon" için de yakında güzel şeyler duyuracak. Türkiye' de açılan fabrika firmanın ülkemize verdiği önemin göstergesi ama firma globalde de durmaksızın yenilenip büyüyor. Kısa vadede bu büyümenin önüne geçmek gerçekten zor. Samsung ve Apple'daki durgunluk ile Huawei ambargosu birleşince Xiaomi şimdilik tek başına şov yapıyor.

Şarj aletinden elektrikli araçlara varan yolculuk

Durmadan gelişen Xiaomi geçen haftalarda bir gövde gösterisi yaptı. İyi ki de yaptı! Artık “esinlenen, kopyalayan, çakma Çinli” değiliz der gibiydi. Peki neydi şovun amacı? Tamamen temassız şarj teknolojisini tanıttı. Dikkat edin! Kablosuz değil! Tamamen temassız şarjdan bahsediyor Çinliler. Yani eve gireceksiniz ve bum: Telefon şarj olmaya başladı bile. Çinlilerin batarya teknolojileri konusunda bariz üstünlükleri artık bilinen bir gerçek ama bunun son tüketiciye bu şekilde yansıması değişimin başlangıcı... Zira artık kamera, ekran boyutu, zoom ekseninde sıkışmış telefon sektöründe yeni bir şeyler duymayalı seneler oldu. Her gittiği ortamda priz arayan Z kuşağının da derdine derman olacak bu devrimsel teknolojinin tek bir dezavantajı var: Şimdilik pahalı! Yani öyle her eve girecek bir şey değil. Hele ki Türkiye’ de A4 diyince aklınıza araba gelmiyorsa kablolarınızı iyi kollayın.

Şimdi Tesla düşünsün!

Görünen o ki Xiaomi’nin durmaya pek niyeti yok. Son tüketiciye yönelik elektronik olan ne varsa Xiaomi orada. Samsung misali - ve hatta bir adım önünde- diyebiliriz. Şimdiki hedef elektrikli araba! Apple’ın otomotiv sektörüne gireceği bilinen bir gerçek ve sektörün ağır abi CEO’ları, teknoloji firmalarının sektöre girişini devamlı Apple üzerinden yorumluyorlar. Ama şu bir gerçek ki batarya teknolojileri ne Amerika ne de Avrupa’nın güdümünde. Pil ve batarya konusunda Çin çoktan Üsküdar’ ı geçti.

Xiaomi de bu iddiaları şöyle bir reddetti ama transfer dönemindeki Türk kulüplerinden farksız bir yalanlama idi. Hemen ardından da alt markası ile bu sürece dahil olacağını açıkladı. Yani hazır olun. Sanılanın aksine, mobil teknolojiler üreten firmaların, insanlığın mobilitesini sağlarken edeceği rekabetin baş aktörü Xiaomi olabilir. Apple, Samsung derken gözünü Tesla’nın yerine diken Çinlilerin bu rekabetteki tek dezavantajı yazımın başındaki Çin malı algısı. Tabi eğer kaportayı sağlam yaparsalar Xiaomi markalı elektrikli arabalara da tüp takmayı isteriz elbette.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum