Aile & Çocuk Kitap & Edebiyat

Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi


Mehtap Temur 4 Mayıs 12:15
Hepinize merhaba, bugün karga.lada çocuk ve oyun hakkında konuşalım istiyorum. Peki siz ebeveynler, oyunun çocuklar için ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız? Emin olun farkında olsanız her an onlarla oynamak için fırsat yaratırsınız. Pek çok ebeveyn çocuklarıyla oynayamadığını ya da oynamaktan çok sıkıldığını ifade eder. Oyuncu bir ebeveyn olmadığını söyler. Lakin şanslılar, çünkü tüm çocuklar iyi birer oyuncudur. Oyun oynarken onları izleseniz onların sizi yönlendirmesine izin verseniz oynamanın ne kadar keyifli olduğunun farkına varacaksınız. Onlarla iletişime geçmenin en kolay yolu, oyundur. Çünkü oyun, çocuğun ana dilidir. Çocuğunuzla günde 10 dakika oynamaya başladığınızda onlardaki değişimi fark edeceksiniz

Oyunun çocuklar üzerindeki etkileri

Oyun, çocuğun mutlu olmasını, sevildiğini ve güvende hissetmesini ayrıca kendine güven kazanmasını sağlar. Sosyal becerilerinin gelişmesi için oyun gereklidir ve çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü oyun, çocuğa deneme yanılma yoluyla doğruyu bulmayı, başladığı işi bitirmeyi ve bir şeyler başarmak için çaba göstermesi gerektiğini öğretir. Kurallara uyma becerisi kazandırmak, iş birliği yapmayı, yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğretmek oyunun, onun sosyal gelişimine yaptığı katkılardır. Erişkin rollerine oyun oynayarak hazırlanmaktadır. Ayrıca oyunlar kazanma ve kaybetmeyi, yaşayarak öğrendiği süreçlerdir. Oyun fiziksel gelişime de katkıda bulunmaktadır. Çünkü oyun sırasında hareket halindedirler. Hareketli oyunlar çocukların kaslarının gelişimini sağlar. Çocuk; bedeninin, ellerinin, ayaklarının işlevini oynayarak kazanmaktadır. Dengesini, el becerilerini oyunla geliştirir. Oyun aynı zamanda çok eğiticidir. Çünkü beyin gelişimi doğumdan sonra devam eder. Sinir hücreleri her yeni öğrenme ve deneyimle daha yeni bağlantılar yapar. Bu bağlantılar kullanıldıkça gelişir; kullanılmadığı zaman kaybolurlar. Oyun beyinde yeni bağlantılar oluşmasını sağlar.

Peki ne gibi oyunlar oynayabiliriz ?

Oyun denince aklınıza hemen yapılandırılmış kutu oyunları gelmesin. Her şeyle oyun oynanır. Mesela yastıklar!.. Bir yastık savaşı onlar için çok eğlenceli olur. Birbirinizin ayağından çorap çıkarma yarışının ne kadar eğlenceli olabileceğini hayal edin. Rol değiştirme oyunları (çocuk öğretmen ve anne-baba öğrenci vs.) olabilir. Daha büyük çocuklara ya da ergenlere: ”Hadi rolleri değiştirelim, sen ben ol, ben sen olayım. Oyunu böyle oynayalım” dediğinizde olanları görün bir de. Bu tarz oyunlar onların gözünden dünyanın nasıl göründüğünü anlamanız için biçilmez kaftandır. Oyun oynama üzerine ebeveynlere iki tane başucu değerinde kitap önerisi vermek istiyorum. Bunlardan biri; Görünmez Adam Yayınların’dan çıkan, Lawrence J. COHEN’in “Oyuncu Ebeveynlik” kitabı. Diğeri ise; Doğan Kitap’tan,  Aletha J. SOLTER’in “Oyun Oynama Sanatı” kitabıdır. Keyifli okumalar dilerim. Bir sonraki yazıma kadar karga.lamaya devam edin.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum