Aile & Çocuk Gündem

Çocuk İstismarı ve İhmali: Nasıl Koruyabiliriz?


Mehtap Temur 2 Temmuz 09:08
Merhaba. Uzun zamandır çocuk istismarı ile alakalı yazı yazmak istiyordum. Şu sıralarda bu yazı, çocuklarla ilgili endişe içinde olan sizlere bir ışık olur umarım. Bu yazıda; “Çocuklarımızın güvenliğini nasıl sağlayacağız?” ya da “Onlara nasıl anlatmalı ve onları nasıl korumalıyız?" gibi sorula cevap bulmuş olacaksınız. Birkaç teorik bilgi ve tanım sonrasında asıl konuya giriş yapacağız. O zaman başlayalım.

Çocuk ihmali ve istismarı nedir?

İhmal, çocuğa bakmakla yükümlü kişinin çocuğun gelişimi için gerekli ihtiyaçları karşılamaması veya bu ihtiyaçları dikkate almamasıdır. İhmal, çocuklarda görülen kötü muamelenin en yaygın şeklidir. Fiziksel, eğitimsel ve duygusal ihmal olmak üzere üç farklı şekilde görülür. Çocuğun temel tıbbi ihtiyaçlarının karşılanmaması, fiziksel ihmaldir. Çocuğun zorunlu eğitim çağına gelmesine rağmen okula gönderilmemesi, eğitimsel ihmaldir. Çocuğa yeteri kadar ilgi ve şefkat göstermemekte duygusal ihmaldir. İstismar ise; 0-18 yaş grubundaki çocuğun sağlığını, fiziksel gelişimini, psikososyal gelişimini, bilerek veya bilmeyerek olumsuz etkileyen her türlü harekete denir. Fiziksel istismar (tokat atmak vb.), duygusal istismar (aşağılama, azarlama vb.), ekonomik istismar (işte çalıştırmak)  ve cinsel istismar (taciz, kötü dokunma, vb.) olmak üzere dört farklı şekilde görülür. 
https://twitter.com/ucimorgtr/status/1384937441170100226
https://www.instagram.com/p/CQu5bw7LdwX/

Dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklar bu konuda genellikle yalan söylemezler. İlk kural çocuğa inanmak olmalıdır. Bir kez olan ya da tekrarlayan cinsel istismar çocuğun ruhsal ve fiziksel sağlığı açısından ciddi derecede zarar vericidir. Kurbanlar her sosyoekonomik ve her sosyokültürel gruptan gelen kız ve erkek çocuklar olabilir. Olguların %80-95’inde fail 20-40 yaşları arasında ve kurban tarafından tanınan evli ve çocuklu erkeklerdir. Olayın olduğu yer genellikle ev, okul, ev ile okul arasındaki yol gibi çocuğun içinde bulunduğu yakın çevresidir. Sosyal medyada, “Çocuk susar, sen susma” tarzı yazıları sıkça gördük. Peki sizce çocuklar susar mı? Aslında susmaz. Çocuk oynadığı oyunla, söylediği sözlerle, davranışlarla bu durumu belli eder. Burada önemli olan; çocuğun vermek istediği mesajı anlamaktır.

Çocukları ihmal ve istismardan koruyabiliriz?

Cinsellik konusunda çocuklarınızı bilgilendirin. Çocuklarınızın cinsellikle ilgili sorularını cevaplamaktan çekinmeyin. Gelişim dönemlerine uygun bilgiler verin. Güvenliklerini sağlamayı öğretin. Mesela, ailenin bilgisi olmadan bir yere gitmemesi gerektiğini anlatın. Okuldan, dışarıdan onu anne baba dışında kimlerin alabileceği konusunda bilgi verin. Kendilerini güvende hissetmediklerinde "bağırmak ve kaçmak" gibi davranışlarda bulunabileceklerini anlatın. Sanal ortam için kurallar (güvenli internet kullanımı, çocuk profili) koyun. Oynadıkları oyunların ve girdikleri sitelerin içerikleri hakkında bilgi edinin.

Özel bölge ve iyi/kötü dokunma eğitimi

Çocuğunuza bedeninin kendisine ait olduğunu, dokunulmak, öpülmek istemiyorsa buna "hayır" deme hakkının olduğunu öğretin. Özel bölgeleri ve "kimsenin bu bölgelere dokunma hakkının olmadığını" anlatın. Denize girerken mayo ile örttüğün bölgelerin özel bölgelerindir. Özel bölgelerini gerçek adlarıyla öğretin. Erkek cinsel organı adı penis, kadın cinsel organı adı vulvadır. İyi dokunma/kötü dokunmayı öğretin. Bir dokunma sana iyi hissettiriyorsa, mutlu, rahatlamış hissediyorsan bu iyi bir dokunmadır. Örneğin uyandığında annenin sana sarılması ve öpmesi iyi bir dokunmadır. Anne-babalar, çocuklarınızı dudağından kesinlikle öpmeyin ki bunu normalleştirmesin. Kendini rahatsız hissetmene, kafası karışmış, üzgün, öfkeli hissetmene, canının yanmasına neden oluyorsa; bu bir kötü dokunmadır. "Sen istemiyorsan kimse sana dokunmamalıdır." Dokunan kişi bunu hiç kimseye söylememeni istiyorsa bu bir kötü dokunmadır.

"Hayır" deme becerisi

Çocuklara herhangi birisi onları incitmeye kalkarsa "hayır" demeleri gerektiğini söyleyin. Çünkü birçok çocuğa büyüklerin söylediklerine itaat etmeleri öğretilmiştir. Biri onlara kötü, rahatsız edici bir şey yaparsa arkadaşlarından ya da büyüklerinden yardım istemeyi öğretin. Kimlerden yardım isteyebileceği hakkında konuşun. Her şeyden daha önemlisi çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirin ki yaşadığı her duyguyu, her olayı size korkmadan, çekinmeden, eleştirilme kaygısı taşımadan anlatsın. Son olarak; konu ile ilgili kitap önerilerim olacak. Mahremiyet eğitimi verirken ve çocukları bu konularla ilgili bilgilendirme istediğinizde gönül rahatlığı ile bu kitaplardan faydalanabilirsiniz:Bir sonraki yazıma okuyabileceğiniz kadar diğer karga.la içeriklerim burada.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum