Aile & Çocuk Kitap & Edebiyat

ÇOCUKLARA: GEL BANA MASAL ANLAT!


Gamze Erdem Özcan 24 Şubat 17:51

Timaş Çocuk Kitaplığı'ndan harika bir haberim var! Fikri ve kurgusu Ayşegül Dede'ye ait "Gel Bana Masal Anlat", taze taze raflarda yerini aldı. Dört parça kitabın puzzle gibi birleşmesiyle oluşan kitabımız sadece miniklerimizin değil yetişkinlerin de sevgisini kazanacak türden. Çünkü, "GEL", "BANA", "MASAL", "ANLAT" kitaplarını puzzle olarak birbirine geçirerek önce oyunlu masal kitabımızı oluşturuyoruz. Sonra kitabın her bir parçasından istediğimiz sayfaları açarak bir masalı anlatmak için için gerekli olan mekan, olay, zaman ve karakter görselleri çıkıyor. Kombinasyonumuz hazır olduğunda artık bir masal anlatıcısı olmaya hazırız demektir.

Neden çocuklarımızla buluşmalı?

Masallar, çocukların dil gelişimlerini, zihinsel gelişimlerini, sosyal becerilerini anlamlı olarak geliştirir. Kelime haznesini geliştirerek, küçük yaştan itibaren okuma sevgisi kazandırır. Çocukların yaratıcı, eleştirel, yanal düşünce becerisini kazanmanın ilk adımı masal dinlemek ve okumaktır. "Gel Bana Masal Anlat" malzemeleri hazır yapılmayı bekleyen lezzetli bir yemek gibi... Sadece bizim hayal gücümüzle bir olay hayal ederek kurgulamamızı bekliyor. Yani kitabımızla 3 yaştan ilkokul dönemi de dahil olmak üzere tüm çocuklar keyifle vakit geçirebilir. Bu kez anlatıcı, her zamanki gibi sadece yetişkinler değil çocuklar da olur aynı zamanda. Üretmenin coşkusunu da tatma fırsatı bulabilirler.

İçine biraz masal, biraz oyun karışmış her şey içimizdeki çocuğun saçlarını şefkatle okşar. Ayşegül Dede'nin hem oyun hem de masal içeren kitabı; çocuklarımıza konuşma, kendini ifade etme, kurgu yapabilme ve odaklanabilme gibi becerilerini geliştirmek üzere hazırlanmış.

Masal dinlememiş çocuklar, büyüyünce kedi resmini bile cetvelle çizerler.

Cemal Süreya

Hepimizin yakından tanıdığı Keloğlan, Pamuk Prenses, Kırmızı Başlıklı kız gibi nesillerdir anlatılan masallarımızın kahramanları görselleriyle kitabımızda yer alıyor. Fakat bu kez çocuklarımızın özgün kurgusuyla yeni yeni maceralara atılmayı bekliyorlar. Kahramanların hangi maceraya atılacağını seçerek anlattığı masallar yoluyla siz de çocuğunuzu yeniden keşfetme fırsatı bulacaksınız.

Ayşegül Dede'nin Anlatımıyla Nasıl Oynarız?

Gel Bana Masal Anlat Seti'ni edinmeden önce mutlaka tanıtım videosunu izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. "Nasıl oynarım?" sorusuna cevap ararken Ayşegül Dede'nin, masal anlatıcısı yönüyle de tanışacaksınız.

https://youtu.be/T2IWqVaXnuY

Bir varmış bir yokmuş...

"Bir varmış, bir yokmuş" diye başlamış masallar, hangimizin içini ısıtmamış? Hangimizi sıcacık bir yolculuğa çıkarmamış? Kimlerin düşlerini gönlünce mayalamamış?

Masalların sihirli dünyası, elbette küçükten büyüğe hepimizi etkiler. Farklı düşlere, farklı diyarlara bu yolla yaptığımız minik seyahatler adeta bir terapi gibidir. Geçmişten günümüze, önceki nesilden şimdikine bir köprü kurar ve o köprü bizi hayallerimize, ütopyalarımıza, bir çok değere giderek yaklaştırır. Ayrıca masalların kaliteli vakit geçirme konusundaki birçok kazanımından da önceki yazımda bahsetmiştim.

Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masallar okuyun. Daha zeki olmalarını istiyorsanız, onlara daha fazla masal okuyun.

Albert Einstein

Hep beraber masalın ve oyunun iyileştirici gücünden faydalanmaya ve güzel vakit geçirmeye ne dersiniz?

https://youtu.be/-wY9o_khWW8
Tanıtım Filmi
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum