Aile & Çocuk

Çocuklara Ölümü Nasıl Anlatırız?


Mehtap Temur 2 Nisan 17:58

"Her şeyin bir başlangıcı ve bitişi vardır. Her gün birileri doğar, her gün birileri ölür. Birisi öldüğünde bedeni artık çalışmaz. Artık nefes almaz, kalbi atmaz. Artık düşünmez ve hissetmez. Yemek yemez ve uyumaz. Genelde filmlerde ve kitaplarda kötüler ölür, ama gerçek hayatta iyiler de ölür. İnsanlar çeşitli sebeplerden ölürler. Kimileri çok yaşlandıkları için, kimileri çok hastalandıkları için, kimileri beklenmeyen durumlardan dolayı ölebilirler.” gibi bir açıklamada bulunulabilir. Çünkü çocuklar ölüm kelimesini anlamlandırmaya ihtiyaç duyarlar.

“Artık yanımızda olmayacak ona sarılıp dokunamayacağınız ama onu sevmeye devam edeceğiz. Onun sevgisini hep kalbimizde hissedeceğiz.''

  "Geri gelemez ama biz istersek onun için bir anı defteri yapabiliriz böylece onu hep hatırlamış oluruz. Onun için bir anı defteri hazırlamamızı ister misin?" diyebilirsiniz. Çünkü çocuklar ölen kişi yakın biri ise onu unutmaktan korkarlar.

"Canlılar ölünce bedenleri çalışmayı durdurur yemek yiyemez üşümez acıkmaz veya yorulmazlar bu yüzden orada üşümüyordur." diyebilirsiniz. Çünkü çocuklar ölen kişinin karnının acıkıp acıkmadığı, ölen kişinin üşüyüp üşümediği gibi sorularla kafaları meşguldür.

 "İnsanlar sevdikleri biri ölünce üzülürler. Birlikte geçirdikleri güzel anıları hatırlarlar. Bazen de hüzünlenip ağlayabilirler. Sen de balığın ölünce üzülüp ağlamıştın, hatırlıyor musun? İşte ben de şu an kendimi üzgün hissediyorum." diyebilirsiniz. Bir evcil hayvanın ölümünden yola çıkıp somutlaştırma yapmak her zaman işe yarar.

"Sanırım bizi kaybetmekten ötürü endişeleniyorsun. Ben ve baban uzun süre yaşamayı bekliyoruz ve senin ne zaman ihtiyacın olsa yanındayız.” diyebilirsiniz.

Günlük hayattan örneklerle anlatabilirsiniz.  “Artık bizim gibi yemek yiyemeyecek, konuşamayacak onu göremeyeceğiz.” diyebilirsiniz.

Hayat döngülerinden bahsedebilirsiniz. Mevsimlerin döngüsünden bahsedebilirsiniz.  İlkbahar, yaz, sonbahar, kış… Tırtılın kelebek olması, meşe palamudunun doğadaki döngüsünü anlatabilirsiniz. Suyun dönüşümünü anlatabilirsiniz.

Koronavirüs sonrası ölüm

 Koronavirüsten dolayı yaşanan kayıplarda şöyle bir örnek verebiliriz: “Ayşe teyzen hastalandı. İyileşmek için doktora gitti. Tedaviye başladı. İlaçlarını kullanmasına, doktorların tüm çabasına rağmen teyzenin vücudu artık yeterince güçlü olmadığı için teyzen öldü. “  diyebilirsiniz.

Bu yazı dizisini “çocuklara ölümü anlatırken dikkat edilmesi gerekenler” konusuyla bitiriyorum. O zamana kadar ''karga.la'' da kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum