Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

ÇOCUKLARA RAMAZAN HİKAYESİ: KELOĞLAN ORUÇ PEŞİNDE


Gamze Erdem Özcan 11 Nisan 13:24

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, hayatımızda birçok değişiklik de çocuklarımızın dikkatini çekmeye başladı. Ayrıca Ramazan, oruç, sahur, iftar, teravih gibi kavramlar hanemize girerek çocuklarımızda merak uyandırıyor. Çocuk gözüyle Ramazan, yetişkinlikte güzel anılar arasında hep yerini alır. İstisnasız her yetişkin de çocukluğundaki Ramazan ayını, misafirli iftarları, uykulu sahurları arar. Bu hikayede Keloğlan ile aynı hisleri yaşıyoruz.

Takım tutulur, aklından sayı tutulur, misafire şeker tutulur, işin ucundan tutulur, gölde balık tutulur, peki ya oruç nasıl tutulur?

Keloğlan Oruç Peşinde

Çocuklarımız ve sorular

Amiyane tabirle anam babam usulü dediğimiz yöntemle öğrenmek güzeldi, onlar yaşarken biz rol model alırdık. Sorularımız bilmemiz gereken kadar cevabını bulurdu. Dahası, yetişilemeyen yerde "Haydi sahurunu yap bak ezan okunacak." cümlesiyle araştırmaya teşvik edilirdik. Şimdi arkası kesilmeyen sorular ve o sorulara yanlış cevap veririm korkusu da yeni nesil ebeveynlerde kaygı uyandırmakta. Açıklarken değerlerden uzaklaştırmaktan, yanlış ifade etmekten, hakkını verememekten korkuyoruz. Çünkü her cevaptan sonra aldığımız yeni sorular birçok anne babayı nakavt etmeye yönelik. İşte tam da bu noktada kitapsız, pedagogsuz adım atmaya korkan biz yeni nesil ebeveynler için harika bir kitap ile geldim: "Keloğlan Oruç Peşinde"

Oyuncu anne

Cezve Çocuk Yayınları'ndan çıkan kitabımız, değerler eğitimi konusunda benim de ilminden sıklıkla faydalandığım Merve Gülcemal'in kaleminden. Çocuklara, orucu ve akıllarına takılabilecek birçok konuyu masal kahramanımız Keloğlan yoluyla anlatmış. Aynı zamanda bir masal anlatıcısı olan Merve Gülcemal, İlahiyat Bölümü mezunu ve fahri olarak yürüttüğü çocuklar için masallar çalışmalarında; değerlerimizle ilgili kaynak yetersizliğini fark edince bu konuda çocuklar için birçok eser kaleme almış. Ayrıca sosyal medyada "Oyuncu Anne" olarak bilinen yazarımız, eserlerinin yanında, sosyal medyadaki önerileriyle ve örnek duruşuyla da ilgili ailelerin odağında.

Tabii, sadece onlara değil! Köyden arkadaşlarına da her gün masallar anlatmış. O, köyün en güzel masallar uyduran masalcısıymış. Masallarını anlatırken kimi zaman arkadaşları ona, ‘’Heeey kel oğlan, kafası keleş oğlan!’’ demiş. Ama o kızmamış hiç. Tutmuş kendini, sakince uyarmış diğerlerini. Kimi zaman gün henüz akşama varmadan karnından gurultular gelmiş ama o yine dayanıp sabretmiş. Orucunu en güzel oruçlardan etmek için de iyilikte yarışmış. Yaşlılara yemek taşımış. Anaları biraz dinlensin diye ufaklara oyunlar oynatmış. Hem kendisi dualar etmiş. Hem de bir sürü dualar almış.

Keloğlan Oruç Peşinde

Kitabımızda, bizim saf ve biraz da tembel Keloğlan "Ramazan geliyor!" uyarısını yanlış anlamış. Yolda Balkız'a rastlamış. Balkız'ın amacı biraz gülmek olduğu için, Keloğlan'ı kandırmış. Başına gelmedik iş kalmamış. Nihayetinde öğrenmiş oruç tutmayı, bütün köyün çocuklarıyla Ramazan boyunca hoşça vakit de geçirmiş. Keloğlan, Ramazan gidiyor diye üzülse de, arkasında mübarek bir bayram olduğunu da öğrenmiş artık.

Neden Keloğlan?

Okurken bol kikirdemeli, Ramazan ve orucu itinayla anlatan kitabımızı, 4 yaş ve üstü için öneriyorum. Merve Gülcemal'in kendi anlatımıyla da dinlediğim masalımız büyükler için de ilham kaynağı diyebilirim. Bununla birlikte, Şükriye Gürpınar'ın çizimleri masalımızı ayrıca taçlandırmış. İçindeki komik anlatımlara gülerken, çocuklarımıza çok güzel bir dille ramazan, bayram, oruç anlatıyoruz. Keloğlan masalların nesiller boyu güldüreni... Kitapta didaktik bir dil olmadığı için Keloğlan'ın şaşkınlıklarını dinlerken, heybemizi de fark etmeden bilgi ile dolduruyoruz. Bunun yanında gün içinde aile ve kitap okuma saatlerimize bolca neşe katıyoruz.

Çocuğumla Ramazan

Mutfağa onlarla girip iftar hazırlıklarına dahil etmeniz onları mutlu etmeye yetecektir. Hatta kokusu evinize huzurla saracak bir Ramazan pidesi yapma anısı hiç de fena olmaz. Sorularını cevaplamaktan çekinmeyin, sabırla cevaplayın. Daha hoşgörülü, daha ılımlı bir ebeveynlik sergileyin. Konu ile ilgili kitapları okurken canlandırmalar yapın, çok komik anılarınız olsun.

30 güne 30 etkinlik olarak hazırlanmış, Ramazan boyu çocuklarınızla 15-20 dakika iş güç kaygısı olmadan yapabileceğiniz etkinliklere bir göz atın. Ama en çok çocukluğunuzda geçirdiğiniz Ramazanları konuşun. Ramazan davulcusu olmasını isteyerek iftar ve sahurlarınıza keyif katın. Maniler ezberlemesi dil gelişimine de katkı sağlayacaktır. Birlikte sahip olduklarınızı ve isteklerinizi konuşun. Dua ve şükür resimleri çizmek de hoşlarına gidecektir.

Naçizane bir fikrim de davet ettiğiniz minik konuklarınıza çocuklarınız aracılığı ile diş kirasının ne olduğunu anlatıp, onlara kitap ya da minik hediyeler vererek aralarındaki sevgi bağını güçlendirin. Unutmayın, çocuklarımız anlattıklarımızdan çok yaşadıklarımızdan öğreniyorlar. O yüzden çocuğunuzda görmek istediğiniz Ramazanı önce siz yaşayın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum