Bilim & Teknoloji

Daha Pahalı Daha Kısıtlı: iPhone Neden Zirvede?


Uğur İşçeviren 4 Haziran 12:11

Bir ürün hayal edin. En güçlü değil. Çok işlevsel değil. Son teknoloji değil. En yenilikçi değil. En iyi değil. Sadece "en pahalı". Bu ürün ticari olarak karlı olabilir mi? Oluyor işte. Karlılık olarak rakiplerinin dört beş katını veriyor. Peki bu kadar karla, satar mı? Satıyor. Hem de sınıfının en çok satanı oluyor. Yazının başında bir spoiler vererek devam edelim. Ürünün bu kadar satılmasının sebebi ne özellikleri ne gücü ne de fonksiyonları... Bütün bunların temel sebebi bir arzu nesnesi olarak ürünün kendisi! Karşınızda Apple'ın alametifarikası "iPhone"!..

Amiral gemi modellerin tartışmasız lideri

Tanıtıldığı ilk günden bu yana Apple'ın kasasını dolduran iPhone hala amiral gemi sınıfının lideri konumunda. Bu sınıftaki liderliğini kısa bir dönem Huawei'ye kaptırsa da ambargo sonrası işler değişti. Gerçi Xiaomi'nin yükselişi tehlike yaratsa da şimdilik işler yolunda. iPhone hala lider amiral gemi. Peki Apple bunu nasıl başarıyor?

Öncelikle; Apple piyasaya diğer markalar gibi ayda bir telefon sürmüyor. Her yılın Eylül ayında büyük bir şov ile yeni "iPhone" tanıtılıyor. Bence artık tekrar eden bu sunumlarda Apple, müşterilerdeki bir senelik bekleyişi bitiriyor. Ardından bir ay geçince yeni iPhone haberleri başlıyor. Bu döngünün sonucunda da iPhone birçoğu için arzu nesnesine dönüşüyor. Nasıl olmasın ki? Gerek Apple gerek haber siteleri gerek kendi fan kitlesi devamlı bu ürünü gündemde tutarak beklenen ürün sınıfına sokuyor. Bu sebeple iPhone, telefondan çok bir arzu nesnesi.

Gelelim Apple'ın kapalı ekosisteminin avantajlarına. Apple her ne kadar kısıtlayıcı ve diğer sistemlerden kopuk olsa da bunun bir takım avantajları var. Ürettiği yazılımı tamamen kendi ürettiği telefona entegre eden Apple bunu yaparken en optimum mimariyi kullandığı için düşük donanımda bile olsa verimliliği yüksek oluyor. Bu da yazarlarımızın yaptığı bazı posterlerde iPhone'un neden kategori bozan olduğunu en iyi açıklayan kısım. Gerçi son yıllarda hem pil hem de performans stabilitesi konusunda tartışmalı durumlar yaşayan Apple bu konuda davalık bile oldu.

iPhone kullanmak havalı

Düşük donanımın yeterliliği ve arzu nesnesi olmasının dışında iPhone'un diğer üstün özelliği de tasarımlarının ikonik olması ve kaliteli hissettirmesi. Böylece kullanıcı kendisini de değerli hissediyor. Hatta birçok insan için iPhone kullanmak bir statü göstergesi. Buna yüksek fiyatı da eklemek gerek. Ortalama bir insan iPhone alırken fiyattan şikayet ederken aslında yüksek fiyatlı bir ürün kullanmak herkes için daha klas. Yani garip dursa da iPhone'u çekici kılan bir diğer unsur yüksek fiyatı.

Son olarak Apple'ın kullanım kolaylığını sayabilirim. Bu da madalyonun iki yönü gibi esasen. Bir yandan kullanıcı dostu ve son derece basit arayüz ile "7'den 70'e herkes için anlaşılır" iken diğer yandan üst düzey kullanıcılar için kısıtlayıcı ve tek tip kalıyor. Yani android kullanıcılarının serbestlik ve özgürlükten yana daha şanslı olduğunu söyleyebilirim. Sekiz yıllık iPhone deneyimimden sonra androidin bu konudaki üstünlüğünü net bir şekilde tecrübe ettim.

Aslında ortalama kullanıcıların çok dikkate almadığı ama Apple'ın en kritik üstünlüğü olan konu ise güvenlik. Yani Apple'ı diğerlerinden daha değerli yapan şeyi, son kullanıcıların büyük bir kısmının önemsemiyor oluşu da ilginç. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Bütün bunları birleştirdiğimizde iPhone'un bunca eksisine rağmen neden hala tercih edildiğini belki anlayabiliriz. Performans konusundaki standart dışı durumunu bir yana koyarsak özellikle demode kalması bence artık en büyük sorun. Yine de hala en havalı ve en klas telefon iPhone. Bir de özgürlüğümüzü kısıtlamasa keşke.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum