Gündem

DAİRESEL PERMÜTASYON


Onur Nurdoğan 17 Şubat 11:09

Bugün göğüs dekoltemde yuvarlak masa var. Yuvarlak masa soruları dendiğinde aklınıza gelen ilk şey nedir? Dairesel permütasyon olabilir mi? Yuvarlak masa sorularının meşhurlarından birini sorunca anımsayacaksınızdır.

‘’Anne, baba ve 3 çocuktan oluşan 5 kişilik bir aile, yuvarlak masa etrafına anne ve baba yan yana olmamak üzere kaç farklı şekilde oturabilirler?’’

Çözüm: n kişiyi yuvarlak masa etrafına (n-1)! şeklinde sıralarız. Bu noktada mantık, bir kişiyi sabitleyerek sıralamanın başını sonunu belirlemektir.

Anne, baba ve 3 çocuk = toplam 5 kişi

Toplamda kaç farklı şekilde oturulabilir? --> (5-1)! = 4! = 24

Anne ve baba yan yana olunca ne olur?

A, B, Ç1, Ç2, Ç3  --> Anne ve baba yan yana olacağı için 4 kişiyi sıralıyor gibi düşünelim --> (4-1)!

Anne ve babanın yer değişimleri --> 2!

3! . 2! = 12

Sonuç: 24 - 12 = 12 farklı durumda anne ve baba yan yana olmadan oturabilirler.

Olmaz dediğimiz her şeyin olduğu zamanlardan geçiyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin! Sonumuz netleştikten sonra sonumuzun ne olduğunu da TÜİK açıklıyor malumunuz. Her yılın ölüm istatistiklerini ilgili yıl bittikten yaklaşık 6 ay sonra açıklayan TÜİK, 2020 yılının ölüm istatistiklerini hâlâ açıklamış değil. 28 Aralık’ta Birgün gazetesinin ilettiği ‘’neden açıklamıyorsunuz’’ sorusuna ‘’kurumlardaki idari kayıtlardaki çalışmaların henüz tamamlanmamış olması” dediler ve verilerin İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarından elde edildiğini vurguladılar. Ne diyelim?

Geç olsun da güç olmasın...

Geç olsun ama bu kadarı da biraz fazla sanki. Türk Tabipleri Birliği, tam 471 gündür Sağlık Bakanlığından talep ettiği randevuya yanıt bekliyor. www.ttb.org.tr sayfasına giriş yaptığınızda karşınıza çıkan sayaç, bu süreyi gösteriyor. Sağlık çalışanlarının özlük hakları başta olmak üzere birçok önemli konuyu görüşmek istedikleri bakanlıktan randevu dahi alamıyorlar ne garip. Ülkedeki hekimlerin %88’inin üye olduğu kamu kurumu niteliğindeki bu birlik, Sağlık Bakanlığından nasıl randevu alamaz insanın havsalası almıyor.

Sedan araçların çoğunun arka camında silecek olmasını da… 3 yaşına yaklaşan oğlum soruyor, ‘’baba neden?’’ diye ve cevap veremiyorum bir otomotiv profesyoneli olarak. Sorsan sedan araçların aerodinamik yapısı gereği rüzgâr zaten arka camı siliyor ve sileceğe gerek yok. Neyse, derdimiz silecek olsun ve Allah başka dert vermesin.

‘’Derdim bir olsa ağlamam kolay olurdu’’ der teyzem. Dert sayısı, 1 yahut 2 iken şimdi 6 oldu. Ya da şimdilik 6! Yahut görüneni 6 ama bir o kadar da yerin altında. Cumhur İttifakı karşısında başarı, bu yuvarlak masa ile elde edilirse ikinci gün ortalık karışır gibime geliyor. Unutmayalım ki koltuk sevdası olmayan politikacı olmaz, olamaz, olmamıştır.

Olmadı. Olmayacak gibi de görünüyor Rusya-Ukrayna savaşı. Batı’nın dünyayı, bilhassa da ilgili bölge ve çevresini huzursuz etme çabası azımsanmayacak düzeyde; ki Kremlin’in yaptığı açıklamada da Putin’in dalga geçtiğini gördük. ‘’Putin savaşın ne zaman olacağını Batı'ya sordu’’ dedi Kremlin. Batılı petrol şirketleri başta olmak üzere tüm petrol kralları bu işten kârlı çıkan su kurnazları oluyor tabii ki. Nitekim, brent petrol 95 Ş'ı aştı. Şimdilik böyle ama ilerleyen günlerde ne olup bitecek yakinen takip etmeli. Diğer yandan, kısa vadeli altın yatırımcıları ayık olmalı...

Peki… Şimdilik CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA'dan oluşan 6 kişilik yuvarlak masanın etrafına HDP ile yan yana gelmeden kaç farklı şekilde oturulabilir?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum