Kripto Bilim & Teknoloji

Değer Saklama Aracı Olarak Bitcoin


Konuk Yazar 28 Mayıs 11:44

Önceki yazımda bitcoin için "yatırım aracı mı" yoksa “store of value” yani “değer saklama aracı mı" olduğuna dair farklı görüşlerin olduğundan bahsettim. Bence bitcoinin “değer saklama aracı” olmaktan öteye, “rezerv para birimi” olacağını yinelememde sakınca yok. Böyle düşünmemim sebebi kripto paraların popülaritesinin son aylarda artmasından kaynaklanmıyor. Sebebi blockchain -yani blok zincir- teknolojisinin dijitalleşme açısından devrim niteliğinde olması ve bundan kaçışın olmayacağıdır. Tabi ki görüşler farklılık içerir. Ancak haberleri takip ettiğim süre içerisinde aksini düşünmemi geliştirecek bir gelişme yaşanmadı henüz.

İlk başlarda kolayca zengin olmaya çalışan yatırımcılardandım. Blockchainin ne olduğunu, nasıl kullanılabileceğini öğrendikçe fikirlerim değişti. Kısa vadeli düşünmeyi bırakıp uzun vadeli pozisyon almaya karar verdim.

Blockchain nedir?

Blockchainin ne olduğunu, Google’dan kolayca erişebileceğimiz Paribu’nun uzunca tanımlamasının başlangıcını ekleyeyim;

Blok zincir çevrim içi (online) bir hesap defteri gibidir. Blok zincir yazılımı her türlü veriyi takip etmek için kullanılabilen dijital bir defterdir. Bu yazılım, diğer pek çok şeyin yanı sıra, mal akışını, para hareketlerini, sanat eserlerinin veya şiirlerin kime ait olduğunu takip edebilir. Sağlıktan nakliyeye, spordan sanata, tasdik işlemlerinden oy kullanmaya kadar pek çok alanda blok zincir teknolojisi kullanılabilir.

Bunu okuyup da "bunların ne faydası var?" ya da "mevcut uygulamadan farkı ne?" gibi soruları düşünenler olacaktır. Burada önemli olan nokta “online” olmasıdır. Anlamanız için şöyle söyleyeyim. Dijitalleşme had safhada olsa da veriler belirli sunucularda kayıtlıdır. Yani biri ya da birilerinin kontrolünde kilit altındadırlar. Devletler her ne kadar yasalarla denetlemeye ve güvence altına almaya çalışsa da bu verilere yetişememe durumu söz konusu. Blok zincir teknolojisi bu verilerin güvenliğini sağlıyor. Bunu da "merkeziyetsizlik" ilkesi üzerinden hızlı ve eş zamanlı olarak çözüyor. 

Örneklemek gerekirse; “üçüncü sınıf dünya ülkesi” olmasanız da devletler politik amaçla istedikleri an banka hesaplarınızı dondurur ya da el koyar. Bu risk her zaman vardır. Doğal olarak ilk kullanım alanlarından bir tanesi, yastık altından kurtulmak amacıyla, para oldu. Bu örnek her ne kadar illegaliteyi çağrıştırsa da kullanım alanları sürekli artmaktadır ve “düzgün” yaşayan bireylere de hitap etmektedir. Hatta devletlerin işine yaracağı örneklerden de bahsetmek gerekir. Pasaport kayıtlarının blockzincir sistemiyle işlenmesi durumunda el altından suçlu kayırmanın ya da kaçırmanın da önüne geçilebilir.

Dünyanın hamisi

Şirketler ve ülkelerin lehine olacak en önemli kullanım alanı ise “rezerv para birimi” mevzusu. Çünkü ABD dünyanın hamiliğini üstlenmede zorluk çekiyor ve birilerine büyük maddi kayıplar yaşatıyor. Amacım komplo yazmak değil. Fikir oluşması için Trump döneminde Çin ile yapılan vergi savaşlarını düşünün ya da İran’a uygulanan yaptırımları düşünün. Dünya’da ticaret, dolar üzerinden yapılıyor. Amerika da kendinden habersiz tek bir doların bile hareket etmesine izin vermez. Doğal olarak birilerinin bundan kaçmaya çalışmak istemesi normaldir. Çünkü para kazanmanın olduğu yerde “milliyetçilik” ya da “dini” faktörler geçerliliğini yitirir. Kısaca blok zincir teknolojisi ve bitcoin bu çekinceler için ‘"aranan kan".

bitcoin

Fazla uzatmadan bitcoin ile ilgili önüme düşen bir yaklaşımı aktarayım;

  • “İngiltere'nin rezerv para birimi durumu 105 yıl sürdü."
  • "Fransa'nın rezerv para durumu 95 yıl sürdü."
  • "İspanya'nın rezerv para durumu 111 yıl sürdü."
  • "ABD'nin rezerv para birimi durumu 99 yıl sürdü."
  • "Bitcoin standardı geliyor.”

Economist dergisinin 33 yıl önceki bir kapağı ve 8 Mayıs tarihli kapağı ile yazıyı tamamlayayım, hoşça kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum