Aktüel Bilim & Teknoloji

Dijital Sanat mı Dijital Savaş mı: Reddit Place


Uğur İşçeviren 6 Nisan 18:00

Sene 2017... O zamanlar henüz şimdiki kadar popüler olmayan Reddit, 1 Nisan'da bir sayfa açıyor. Bomboş bir tuval. Tüm internet aleminin bu ortak tuvali, 999*999 pikselden ibaret. Mantık şöyle: 16 adet renkten ibaret paletten bir renk seçip istediğiniz pikseli boyayabilirsiniz. Bu piksel tam 5 dakika boyunca sizin boyadığınız renk ile sabit kalacak. İşte bu mantık ile hizmete açıldı Reddit Place (R/place). Başlangıçta basit bir sosyal deneydi. Etkinlik 3 gün sürecekti. Sonra ne mi oldu? Biraz savaş biraz sanat... Savaştı çünkü dünyanın tüm ülkeleri, bu dijital toprakta var olmak için bayraklarını savundular. Sanattı çünkü organize olunduğunda sadece bir nokta koyarak evrensel eserler çıkardılar. Her iki durumda da ortak olan bir şey vardı. Organize olmayanın bu tabloda yeri yoktu!

Aslında en başında herkes bireysel takılıyordu. İlk saatlerde anlamsız noktalar ve şekiller belirmeye başladı. Sonra yavaş yavaş büyüyen bir şey çıktı ortaya! Tuvalde anlam arz eden ilk görüntü bir penis oldu. Evet, insanlığın organize olduğu fikrin penis olması manidar olsa da sonra işler değişti. Bereketin sembolü belirince tuvale de bereket geldi! İlk saatler geride kalırken daha anlamlı küçük resimler belirmeye başladı. Çoğu sanatsal... Yani başlangıçta sanatçı ruh daha belirgin idi. Ama hala organizasyon olmadığı için henüz tabloda ciddi bir görüntü yoktu. Derken bir şey oldu.

Sanat zayıflıyor, savaş yükseliyor

Organizasyon/disiplin deyince akla ilk gelen Almanlar çıktı ortaya. Tabloda adeta makine gibi işleyen bir nizamla devasa bir Alman bayrağı belirdi. Fransa da işe karıştı. İki devlet ciddi bir bayrak kavgasına girip birbirlerine saldırdılar. Uzun mücadelenin sonunda ne mi oldu? Avrupa Birliği kuruldu. Evet; tuvalin ortasında, iki ülkenin kavuştuğu yerde AB bayrağı belirdi. Arjantin, Çin ve İskandinavlar da vardı tuvalde. Tabii Türkler de yerinde durmadı. Özellikle Brezilyalılar ile tatlı bir rekabet derken işe Yunanistan girdi ve bizim için amansız bir süreç başladı. Uzun süren Türk-Yunan kavgasında sonunda barış ilan edildi ve kalpler belirdi. Bu tuvalde en son beliren bayraklardan birisinin Amerika olması ise gerçekten en ilginç detaylardan biri. En hızlı silinenlerden birisi de olacaktı ki son anda kurtuldu! Bu çılgın savaşta Reddit iki defa tuvali büyüttü. Yani insanlık yine yerine sığamadı. Herkes küçük mutlu alanlarda barış içinde yaşamak yerine birbirinin alanına müdahale etmeye başlayınca sınırlar yetmedi.

Tüm ülkelerin dahil olduğu bu dijital dünya savaşında ülkelerden bağımsız olarak fikir hareketleri de varlığını resmetti. Hayran toplulukları, fan kulüpleri, taraftarlar derken milyonlarca insan binlerce organize resim çıkardılar ortaya. Mona Lisa, He-man, Barış Manço ve Atatürk... Daha nice simgesel görüntüler de mevcuttu. Kriptolar, Mario, Chelsea, Mariyln Monroe... 3 gün, 1 milyon kullanıcı, 16 milyon baskı, 90.000 koreografi... Karşınızda Reddit Place!..

Kaos kolaydır!

Ne var ki bu organizasyon odaklı evrensel deney kendi kaosunu da yarattı. "Yıkmak yapmaktan kolaydır." Etkinliğin sonuna doğru kaotik bir kara leke belirdi tuvalde. Tuvalin ortasında beliren siyah nokta gitgide büyüdü: VOID!.. Kontrolsüzce büyüyordu ve organize olmaktan çok daha kolay bir eylemdi. "Karşısında durmak yerine kaosun içinde ol. Yapma; yık!" Basit ve güvenli. İşte bu mantıkla büyüdükçe büyüdü VOID. Ama evrende her şey zıttı ile vardır. Kaos da öyle... O ana kadar birbiriyle kavga içinde olan tüm topluluklar için ortak bir düşman belirince mücadele sona erdi. El birliği ve organizasyon ile VOID ortadan kaldırıldı. Geriye 3 günlük müthiş bir hikaye kaldı ki hepsini burada anlatmam imkansız. Ancak Reddit, o yıl epik bir gösteri yaptı. Ufak bir buluş!.. Etkileşimli, evrensel, tam zamanlı değişken, capcanlı bir tuval...

https://www.youtube.com/watch?v=XnRCZK3KjUY

Yıl 2022!.. Reddit, bu sene de Reddit Place etkinliği yapacağını açıkladı. (28 Mart) İşte o tarih itibari ile ortalık karıştı. Artık her topluluk daha organize idi. Daha büyük bir devasa tuval ve 4 gün sürecek etkinlikte benzer mücadeleler yaşandı. Dönemin trendleri elbette tuvale de yansıdı. Özellikle Ukrayna vurgusu öne çıktı ve kimse bu bölgeye saldırmadı. İnanılması güç bir ortak duyarlılık mekanizması... Bu yeni internet kültürünün bu denli canlı olması gerçekten heyecan verici.

Şu Çılgın Türkler!

Tabii millet olarak bizim için ayrıca heyecan verici bir süreç oldu bu. Teşkilat ve örgütlenme yeteneğimizin muazzam olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Nitekim daha ilk günlerde tuvalin ortasına yerleşen Türk bayrağını hiç durmadan savundu Çılgın Türkler. Saatlerce ve hatta etkinlik boyunca Amerika bayrağının üstünde dalgalandı. Üstelik defalarca saldırıya uğramasına rağmen... Epik mücadelesinde "bir ölür, bin geliriz" dercesine her saldırıdan sonra Türk simgesi daha da detaylı ve manidardı. Neticede 16 kere yıkılıp 17 kere küllerinden doğan bir milletten bahsediyoruz. Almanlar ise yine disiplinli idi ve tuvali boydan boya Alman bayrağı ile kapladılar.

Tabii bu destansı mücadelede Twitch yayıncısı @elraenn'e ayrıca teşekkür etmeliyiz. Zira kendisi açtığı Twitch yayınında anlık 150.00 kişi ile Türk bayrağının ve Atatürk siluetinin korunmasına yardımcı oldu. Ekip gece nöbetleri ile vatanı savunur gibi savundu bu dijital sahayı. Mehter marşları ile... Ama unutmamalıyız ki aslolan organizasyonun gücüdür. Kimse tek başına böyle ortamda varlığını sürdüremez. Sonuçta herkes bir piksel/nokta temsil ediyor. O yüzden teşekkürün büyüğü bu mücadeleyi yapan Çılgın Türk Gençlerine...

Dijital kültür haritası

Bu senenin fikir ve sanat tarafında da yine binlerce vurgu vardı. Herkes kendi kültürünü yansıttı tabloya. Onlardan bazıları Star Wars, F1, LEGO, Zidane, Eifel Kulesi, -yine- Barış Manço (bu sefer evrensel Barış simgesi ile birlikte), Barcelona... Aslında milyonlarca kişi ve binlerce topluluğun bir araya gelerek yarattığı bu muazzam tablo artık bir kültür haritası. Bu yüzden bu 4 günlük muazzam organizmada neler olduğunu aşağıdaki videodan izlemelisiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=3AM_NCfYZBw

Kara leke bu sene de kendisini gösterdi. Ama organizasyon öyle kuvvetliydi ki kaos büyüyemedi. Bu da insanlara ufak bir ders oldu. Eğer organize olursalar ne kadar güçlü olduklarını ve kaosa fırsat vermeyeceklerine dair...

Videoyu izlediyseniz Türklerin Reddit Place tablosunda ne büyük yer tuttuğunu görmüşsünüzdür. Temennimiz o ki bu dijital ruhun gerçek hayatta da vücut bulması. Çünkü şu sıralar en çok ihtiyacımız olan şey bu sanırım. Aynı azim ve üretkenlik de cabası... Zira bütün sosyolojik ve felsefik yanlarına rağmen bu tabloda şu gerçeklik de var: Buradaki varlığımız piksellerden ibaret ve sadece 3-4 günlük!..

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum