Moda & Trend

DİKDÖRTGEN VÜCUT VE DOĞRU KOMBİNLER


Deniz Tanyolaç 24 Ekim 09:03

Kendinden emin ve mükemmel bir görünüm elde etmek için çıktığımız bu yolda, üçüncü yazım “dikdörtgen vücut ve doğru kombinler” ile ilgili olacak. İlkemiz şu: “doğru kıyafeti seçmek aslında önce vücut yapısını tanımakla başlıyor.”  "Dikdörtgen vücut şekline sahip miyim?" sorusunu kendine soruyor ve cevabı merak ediyorsanız yazımı okumaya devam edin. Yazımda vücudunuzu oldukça güzel gösterecek stil önerileri ile karşılaşacaksınız.

Dikdörtgen vücut yapısı

Dikdörtgen vücut şeklinin en belirgin özelliği bel, kalça ve omuz ölçülerinin birbirine çok yakın olmasıdır. Ayrıca emin olmak için aşağıdaki özellikleri de inceleyiniz.

  • Dikdörtgen vücutta bir bel yoktur. Bek kıvrımlı değil düzdür.
  • Göğüs ve kalçalar yaklaşık olarak aynı genişliktedir.
  • Kilo vücuda eşit olarak dağılır.
  • Kalça genellikle düzdür.

Natalie Portman, Cameron Diaz, Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman  dikdörtgen vücut tipine sahip ünlülere örnektir.

Dikdörtgen vücut tipine sahip kişilerde vücut kıvrımı olmadığından, seçilecek kıyafetlerin hatları belirginleştirecek şekilde olması gerekmektedir.

Alt giyim seçimi nasıl olmalıdır?

Dikdörtgen vücut tipine sahip kişiler her türlü modele sahip pantolonu tercih edebilirler. Fakat bol pantolonlar vücudunuza şekil katacağından daha fazla yakışacaktır. Bol kesim, geniş paça ya da diz altından genişleyen modelleri tercih edin. Dikdörtgen vücuda sahipseniz yüksek bel pantolon modeli yerine orta boy yada düşük boy pantolon tercih edin. Ayrıca alt bedene dikkat çekmek adına cep, file detayı ekleyebilirsiniz.

Alt beden düz olduğu için daha kıvrımlı göstermek adına geniş, düz paçalı kot pantolonlar tercih edebilirsiniz. Ayrıca renk tercihinde açık ve renkli olmalıdır. Dizden genişleyen modeller de kurtarıcıdır. Skinny dar kesim kot ince bacaklarınızı vurgularken, dar kesimi ile kalçanın daha kıvrımlı görünmesini sağlar. Ön ve arka ceplerde, uyluk bölgelerinde bulunan cepler ya da bel kısmında bulanan işlemeler ilgiyi alt kısma çekeceğinden tercih edilebilir. Yüksek belli modeller bel bölgesini gereksiz yere ön plana çıkaracağından tercih edilmemelidir.

Kalem etek dikdörtgen vücuda yakışır mı? Evet bu modelde tercih etmeniz gereken etek modellerinden biri kalem etektir. Üzerinize tam oturan bir eteği peplum bir üst ile veya içine sıkıştırarak giyeceğiniz bir bluz ile tamamlayın. Ayrıca alt bölüme dikkat çekmek için fırfırlı, dantelli ve büzgülü etek modelleri tercih edebilirsiniz. Tercihiniz düz model bir etek ise beli ön plana çıkarıp üzerinize aynı genişlikte bir bluz tercih edin.

Vücudun üst kısmında tercih edilecek parçalar nelerdir?

Dikdörtgen vücuda sahip kişilerin tercih edeceği üst modellerden ilki açık yaka ve kabarık kollu modellerdir. Ayrıca köprücük kemiklerinizi vurgulayarak şık bir görünüm elde etmek için v yaka modeller de tercih edebilirsiniz. Gömlek seçiminizde kalça, omuz ve göğüs hattınızı ortaya çıkaracak modellerden seçmelisiniz. Bu yüzden beli ortaya çıkarıp gömleklerinizi kemerle tamamlayabilirsiniz. Ayrıca oversize gömlekler tercih etmemeniz gereken modeller arasındadır.

Ceket tercihi belin alt kısmında biten, alt kısma doğru genişleyen modeller olmalıdır. Kalça çizgisinde kuşaklı ya da kemerli modeller bel bölgesine kıvrım katacaktır. Omuz bölümünün daha geniş bir görünüme sahip olması için kruvaze ceket tercih edebilirsiniz.

Tek parça seçimler

Elbiseler dolaplarımızın vazgeçilmez parçasıdır. Her zaman tercih edebileceğimiz elbise seçiminde güzel görünmenin püf noktası vücut şeklinize göre seçim yapmaktır. Üst bedeni tam oturan, belden itibaren genişleyen modeller ilk tercihimiz. Dökümlü bir elbiseyi kemerle belini ortaya çıkararak kombinleyin. Ayrıca tercih edeceğiniz kabarık ya da dantelli kollar havalı görünmenizi sağlayacaktır.

Seçiminiz tulumda yana ise boyundan bağlamalı modeller size çok yakışacak. Beli belirgin tuttuğunuz sürece bir çok tulum tercih edebilirsiniz.

Vücudunuzu tanıyıp uyumlu giyinmek mükemmel bir görünüm elde etmenizi sağlayacak. İhtiyacınız olan tek şey, doğru parçaları seçmek olacaktır. Yazımın bu konuda size yardımcı olmasını diliyorum.

Eğer bu vücut tipine uygun değilseniz diğer yazılarımı inceleyin.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum