Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

Diktatöre Karşı: Son Adanın Çocukları


Gamze Erdem Özcan 29 Haziran 19:17

Yaz ayları geldi ve hepimiz doğanın güzellikleriyle kucaklaşmayı özlemle bekledik. Şimdi tadını çıkarma zamanı dediğimiz anda ya doğa artık bizi kucaklamazsa? Zülfü Livaneli'nin Son Ada kitabının çocuk ve gençlere uyarlaması "Son Adanın Çocukları", doğayı koruma adına müthiş bir mücadelenin eseri. Doğa için mücadele eden çocukların yazıya dökülmüş canlı bir resmi adeta.

Hiçbir şeyi eleştirmiyor, sorular sormuyor, karşı çıkmıyorduk. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın!" diyor ama o yılanın bize de dokunacağını hesap edemiyorduk.

Son Adanın Çocukları

Bir grup tarafından, "Çok zorlama olmuş!", "Çocuklar için uygun değil." gibi eleştiriler alsa da değerini hakkıyla bulan ve tam da 10 yaş üstü ve gençler için yazılmış bir kitap. Zülfü Livaneli'nin kalemine aşina olanların, yazarı görmeden okuyup onun kalemi diyebileceği kadar açık, net ve akıcı bir kitap. Bir solukta okunacak ama çok düşündürecek kitaplardan...

Eleştirilerin temeli ya da temelsizliği

Kitaba geçmeden önce olumsuz yorumlardan biraz bahsedelim. Günümüzde ebeveynler başta olmak üzere kendini bilinçli olarak tanımlayan ve çocukla ilişki içinde olan bir çok yetişkin; onların herhangi bir olumsuzluğu bilmesini, görmesini, öğrenmesini istemiyor. Oysa kanatlarımızın altında belli bir yaşa getirdiğimiz evladımızı olumsuzluklarla ne zaman tanıştıracağız? Hayatta kıskançlık, güç mücadelesi ve savaşın da var olduğunu ne zaman söyleyeceğiz? Bazen kaçak güreştiğimiz sorular da geliyor onlardan öyle değil mi?

Hep umutlu, hep iyimsersin. Bunlar güzel özellikler ama bazen gerçekleri görmene engel oluyor.

Son Adanın Çocukları

Zülfü Livaneli bu noktada bazı acı gerçeklerden bahsederek olumsuz eleştirilere maruz kalıyor. Bir röportajında, artık gençlerin doğaya, yaşanan politik olaylara, gündeme çok duyarsız olduklarından bahsetmişti. Özellikle gençlerin oturduğu masalarda tartışılması gereken bu gibi konuların, onların sohbetlerinden giderek uzaklaşmasının çok acı olduğunu da eklemişti. Aslında bireyin kendi tercihlerini yapabilmesi, kendi düşüncelerini yapılandırabilmesi adına, gösterdiğimiz tutumlar onlara uzun vadede zarar verir hale geliyor. Sorgulamadan yaşayan, neden sonuç ilişkisi kuramayan, geçmişi bilmediği için geleceğe yön vermekte zorlanan bireyler haline getiriyoruz onları.

Bir yerde kötülük varsa, oradaki herkes biraz suçludur.

Son Adanın Çocukları
Son Adanın Çocukları

Hatırlayın bebeklik döneminden sonra gelen erken çocuklukta en çok hangi soruya maruz kaldınız? "Neden?", "Nasıl?", "Neden öyleymiş ki?" Öğrenmeye, eleştirmeye, sorgulamaya ve düşünmeye aç yavrumuza büyüdükçe neler oluyor ki? Bazen kaçak güreş, bazen cevapsız kalmak, bazen araştırmaya teşvik edilmemek... İşte bunca olumsuz eleştiriyi silip atan bir amaçla yazan kaleme, saygı duyuyorum ve kesinlikle yetişkinlerin de okuması gerektiğini düşünüyorum. Sonra da çocuk ya da genç yaştaki yavrunuzla bir meyve, patlamış mısır eşliğinde konuşulmasını tavsiye ediyorum. Üzerine çok çeşitli sohbetler açarak ebeveynli saat yapıp biraz daha yakınlaşabilmek fena fikir değil!

Zülfü bu romanda inanılmaz ölçüler, olanaklar yaratmış. Her şey birbirine uyuyor. Edebiyatta görkemli bir söz vardır, büyük kapıdan girmek. Bu, büyük bir eserin yazarı demek. Zülfü büyük kapıdan bu romanıyla girmiştir.

Yaşar Kemal

Son Adanın Çocukları

Bir adada mutlu ve huzurlu yaşayan ada halkı ve adaya gelen bir yabancının özgürlük, barış ve doğa sevgisi ele alınarak ilmek ilmek işlendiği bir kitap. Son Ada kitabının bu kez mücadeleci iki çocuktan birinin ağzından anlatılması; tüm bunların masal tadında işlenmesi kitabı daha da çekici hale getiriyor. İtaatkar bir çoğunluğun nasıl yıkımlara sebep olduğunu gözler önüne serildiğini kavrıyoruz. Tüm bu kavramların yanında geleceğe daha uyanık bakabilmek, sorgulayan bireyler yetiştirebilmek için güzel bir kitap. Bonusu ise kesinlikle sizi değiştirecek ve farklı bakış açıları kazandıracak. Diğer tüm yazılarım ve incelemelerim burada.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum