Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

DİNLE BENİ: GERGEDANLAR KREP YEMEZ


Gamze Erdem Özcan 18 Mayıs 16:20

Dinlemek, günümüzde içi epeyce boşaltılmış bir kavram haline geldi. Yetişkinler yetişkinleri, yetişkinler çocukları, çok yakın ilişkiler kuran insanlar bile birbirini duyar ama dinlemez hale geldi. Kitabımızın kahramanı Begüm de bu durumdan çok dertli. Çünkü annesiyle babasının onu dinlemediklerini düşünüyor. Hatta bir gün onu dinleyip dinlemediklerini anlamak için; akvaryumdaki balığın kendisiyle konuştuğunu söyledi. Sonra uzaylıları gördüğünü de söyledi. Fakat, onlar kafalarını sallayıp "Evet tatlım, çok güzel ama bunu daha sonra konuşalım mı?" diye yanıt verdiler. Ama bir gün Begüm'ün anlatması gereken çok önemli bir şey oldu ve hiç kimse onu dinlemedi.

"Haydi, hayvanat bahçesine gidiyoruz!" dedi annesi.

"Orada gerçek bir gergedan görebileceksin."

"Ne dersin?" diye sordu babası.

Begüm bunun çok gereksiz olduğunu düşündü. Zaten salonda, koltukta oturan gerçek bir gergedan vardı. Yine de bir şey söylemedi onlara. Söylese dinleyecekler miydi sanki!

Gergedanlar Krep Yemez

Anne ve babalar dikkat!

Gergedanlar Krep Yemez, Pearson Yayınları'ndan çıkmış ebeveynlere sağ gösterip sol vuran bir kitap. Hayatın telaşı ve akışı içinde çocuklarımız tam olarak nerede yer alıyor? Anne Kemp ve Sara Ogilvie gerek kurgu gerek çizimlerle küçük büyük herkesin kalbine taht kurmayı başarıyor. Bazı ebeveynlerden bu kitabı okurken, "kendi hatalarımı düzeltinceye kadar bazı yerleri değiştirerek okudum" yorumunu bile duydum. Bence bu yorum bile kitabın ebeveynlere gereken dersleri verdiğini gösteriyor. Evet, Begüm de işinden vakit bulamayan, elinden telefon düşmeyen anne babasına sesini duyurmaya çalışıyor. Her ne kadar dikkat etmeye çalışsak da ipin ucu bazen kaçıyor. Kendimizi konuyla ilgili sürekli diri tutmak adına öncesinde incelediğim ebeveynler için kitaplara "Denemediğim Yol Kalmadı" , "Sabrımı Zorluyorsun" göz atabilirsiniz.

Gergedandan daha büyük meseleler

Begüm bir sabah evde kahvaltı yaparken, arkasından büyük, mor bir gergedan geçti. Masadaki kreplerden alıp yemeye başladı. Begüm annesine koştu, işleri vardı. Babasına koştu, işleri vardı. Kimse onu dinlemedi. O günden sonra Begüm onunla evin her yerinde karşılaştı. Sonra onunla çok iyi arkadaş oldu ve çok güzel vakit geçirdiler. Bu sırada bunu anne babasına ne kadar anlatmak istese de olmadı. Dinledilerse de kimse ona inanmadı. Bir gün anne babası onu hayvanat bahçesine götürmeye karar verdi. Hayvanat bahçesindeki bir ilan Begüm'ün anlattıklarını doğruluyordu. Evet, evlerindeki kayıp kreplerin sebebi , büyük, mor bir gergedandı. O günden sonra Mor gergedan için çareler arayıp buldular ve ailesinin yanına gönderdiler. Artık anne ve babası da Begüm'ü çok dikkatli dinliyordu.

Çocukları kıkır kıkır güldüren kitaplara bayılıyorum. Hem tekrar tekrar okumak istiyorlar bu kelime hazinesinin gelişimine faydalı hem de kitapların dünyasında yolculuk yapabilmeyi öğreniyorlar. Ama bu kitabı sevmek için cinsiyetçi kalıpların yıkımı da sayılabilir. Zira anne evde home office çalıştığı sırada, babanın çamaşır sepetiyle çizimi dikkatimizi çekiyor. Kitabın genel anlamda çizimleri kullanılan renklerin uyumu kitabın akıcılığını, sürükleyiciliğini arttırıyor.

Çok yönlü bir kitap

Kitap, yeni misafir pembe bir kutup ayısı resmi ile bitirilmiş. Açık uçlu, hayal kurmaya yer bırakan tarafı bol sohbet etmenize yardımcı olabilir. Üzerine konuşulacak bir son yapmış. Yani kitap bittikten sonraki olaylar konuşulabilir. Yaratıcılığı ve hayal kurmayı destekleyen bu yönü çok hoşuma gidiyor. Sonra mor gergedanı hayvanat bahçesi yerine türlü zorluklarla ailesinin yanına göndermeleri beni çok duygulandırmıştı. Tabii ki hayvanat bahçeleri üzerine de bir sohbet açma fırsatı buldum.

Birçok küçük yaş çocuk kitaplarında bulduğumuz şiirsel tekrarlar ve akıcılık yok. Ama ifade tekrarlarına düşmemiş. Kurgu öyle güzel ki akıp gidiyor. 2 yaşından itibaren çocuklarınıza okuyabileceğiniz, 6- 7 yaştan itibaren kendilerinin severek okuyabileceği çok ama çok güzel bir kitap.

Arkadaşlık, aile ilişkileri, duygular, empati gibi konulara değinen bir kitap mı arıyorsunuz? İşte Gergedanlar Krep Yemez, aradığınız o eşsiz eser. Kısa zamanda kitaplığınızdaki hakkını verebilirsiniz. Emin olun o, size çok daha fazlasını verecek.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum