Yaşam

DİNLEMEYE DOYAMAYACAĞINIZ PODCAST ÖNERİLERİ


Somon balıklarının koku duyularını kullanarak doğdukları yere dönebildiklerini biliyor muydunuz? Peki “aktar” kelimesinin doğrusunun “attar” olduğunu ve “ıtır” kelimesinden geldiğini?.. Simülasyon Teorisi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Hiç swinger yapan bir çiftin bakış açısını merak ettiniz mi? Freud okumaktan çekiniyorsunuz; peki dinlemeye ne dersiniz?

Radyodan podcaste

Doksanlı yıllarda sabah kahvaltıma ve gece uyku hazırlığıma radyo programları eşlik ederdi. Nihat Sırdar’la başlayan sabahlar yine onunla sonlanırdı. Gündemi en çok böyle takip ederdim. O zaman da ağlanacak halimize gülerdik belki ama sanki hayat bu günlerde olduğu kadar zor değildi. Belki de ben çocuk aklımla yeterince farkında değildim. Nihat Sırdar’ı merak ediyorsanız eğer, onda değişen pek bir şey yoktu. O zaman da RTÜK tarafından açılan ceza davaları çoktu. O zaman da korkusuzdu.

Radyo alışkanlığım eskisi kadar kalmadı. Sadece Kafa Radyo dinliyorum. Çünkü yine Nihat Sırdar’ın parmağı var. Ama dinlemek istediğim programların zamanlarını denk getiremediğim için daha sonra podcast kayıtlarından takip edebiliyorum. Diyorum ki “iyi ki podcast diye bir teknoloji var.”

Podcast nedir?

Dinlemeyi seven insanlardansanız eğer, podcast mükemmel bir uygulama. Kaydedilmiş ses dosyalarını cep telefonlarınıza indirip istediğiniz zaman dinleyebiliyorsunuz. Frekans arama derdi yok. Şehir değişince kanal değişti derdi yok. Bir de reklam dinleme derdi yok. Gerçi radyolar da en büyük geliri reklamlardan ve sponsorluklardan elde ediyor. Ayakta kalabilmeleri için bu şart. Çok da kızmayalım. Aynı şekilde podcast kanalları için de sponsorluk önemli. Youtube gibi gelir getiren bir uygulama değil. Sadece dinlenme sayısı yetmiyor ne yazık ki.

Podcast uygulaması hayatıma girdiğinden beri trafik daha az sorun olmaya başladı hayatımda. Uzun yoldan daha çok keyif alır oldum. Uyku problemi yaşadığımda takıyorum kulaklığımı, gözlerimi de kapatıp kendimi yeni insanlara ve yeni hikayelere bırakıyorum. Sansür derdi yok. Takip ettiğiniz oyuncuların, yazarların, iş insanları ya da gazetecilerin, blogger ya da influencerların hiç bilmediğiniz taraflarını dinleyebiliyorsunuz. Bu arada da pek çok bilgi atıyorsunuz hafızaya. Aydınlanma yaşıyor, eğleniyor, şaşırıyor ve daha çok şey merak ediyorsunuz. Hiç tanımadığınızı iki insanın muhabbetine ortak oluyorsunuz kendinizce. Daha neler neler…

Bu uzun podcast güzellemesinden sonra dinlemeye doyamadığım, yeni bölümlerini heyecanla beklediğim podcast kanallarından bahsedeceğim size. Bence takip etmeye başladıktan sonra bana teşekkür edeceksiniz. Hala bu alışkanlığı edinmediyseniz, bu listeden başlayabilirsiniz. Vazgeçemeyeceksiniz.

Odadaki Fil: En samimi muhabbet, en bol kahkaha

Fatih Aker ve Doktor’la gündeme, geçmişe, sosyal medyadan magazine, bilimden sanata ama en çok da günlük yaşama dair müthiş muhabbetler dinleyebilirsiniz bu kanalda. “Elephant in the room” deyiminin hakkını veren bölümleri de var. Yani hiç konuşulmamış konular da konuşuluyor. En etkilendiğim bölümlerinden birisi “Gerçek Kesit: Swingerımsı”. Önyargılarınızı bir kenara bırakın ve bu kanalda aralıksız gülmeye hazırlanın. 

Tanışma bölümüm: Ön sevişme ve simülasyon teorisi

2Hafta 1Gün: Burak Tatari ve konuklarının kitap, film, dizi önerileri

Gazeteci Burak Tatari, aldığı konuklarla son on beş gününü konuşuyor. Ne okudular, ne izlediler, neden sevdiler ya da neden sevmediler? Zülfü Livaneli’den Murat Belge’ye, Nermin Mollaoğlu’ndan Eylül Görmüş’e edebiyat, sanat, sinema ve televizyon dünyasından pek çok konuk dinliyorsunuz. Elinize not defterinizi alıp, önerileri listeleyebilirsiniz. 

Tanışma bölümüm: Kerem Görsev ne okuyor? Ne izliyor? Ne dinliyor?

Nilay Örnek soruyor: Nasıl olunur?

Gazeteci ve yazar Nilay Örnek mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara “Nasıl olunur?” diye soruyor. Ortaya çok keyifli bir muhabbet çıkıyor. Hem mesleki deneyimler hem eğlenceli anılar… Çok da öğretici aynı zamanda. Yeni insanlar tanımaya, yeni şeyler öğrenmeye meraklıysanız kesinlikle dinlemelisiniz. Konuklara bayılacaksınız. Cem Yılmaz, Levent Erden, İbrahim Selim, Mehmet Yaşin ve daha kimler kimler… Nilay Örnek not defteriyle podcast dinleyenlerdenmiş. Kendisiyle dalga geçiyorlarmış bu konuda ama bence “Nasıl olunur?” Kayıtları da kesinlikle not defteriyle dinlenmesi gereken podcastlerden. Kendinizi Nilay Hanım’ın huzurlu sesine bırakın.

Tanışma bölümüm: İbrahim Selim

Yeni Medya 451: Kitapların yakıldığı distopyalardan, her şeyin kendiliğinden kaybolduğu yeni dünyaya

Can Yayınları ve Sokrates Dergi’nin sahibi olan Can Öz ve gazeteci Ümit Alan tarafından hazırlanan bu podcast serisi tamamen yeni medyanın etkileri üzerine yapılıyor. “Dijital medya nereye gidiyor?”, “Teknoloji iletişimi nasıl etkiliyor?”, “Çocuklarımız dijital medyanın neresinde?” gibi sorulara cevap buluyorsunuz. Can Öz zaten ses tonuyla imza atanlardan. Yani ne atlatsa dinlerim. Çünkü öyle bir tonlama, öyle bir diksiyon ve öyle bir bakış açısına sahip. Ümit Alan dijital medya konusuna fazlasıyla hakim. Doyurucu istatistiksel veriler ve akademik çalışmalar paylaşıyor. Bence Yeni Medya 451 ders niteliğinde kayıtlar içeriyor. Zamana ayak uydurmak istiyorsanız bu kayıtları kaçırmamalısınız.

Tanışma bölümüm: Siber Zorbalık

Didik Didik Freud: Freud’un bilinmeyenleri

Güncel bölümleri olmayan bir seri. Daha önce Açık Radyo’daki program kayıtlarının podcast haline getirilmiş şekli. Serol Teber ve Şenol Ayla bize Freud’un bilinmeyen yönlerini anlatıyor. Dedikodu tadında dinleyip öğreniyorsunuz. Bence mükemmel bir arşiv. Tabii ki Freud’u merak edenlere… İlk bölümden başlayıp dinlenmesi gerekenlerden.

Şimdilik benden bu kadar. Sizlerden gelen önerileri de memnuniyetle değerlendirip paylaşırım. Umarım siz de dinler ve benim kadar keyif alırsınız. Belki biz de kargala.com ekibi olarak günün birinde podcast kayıtları yaparız.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum