Sinema & TV

Disney Plus: Yılbaşı Gecesi Film İncelemesi


Disney Plus’ın Türkiye pazarına girişini sevinçle karşılıyorum. Kaliteli bir çok içeriğe erişebilmek, Disney’in orijinal içeriklerine ulaşabilmek harika oldu. Bunun ötesinde Türk dizi ve filmleri için de yeni bir kapı açtı. Böylece Gülse Birsel de yılbaşına girmeden bize Disney Plus’ta bir film armağan etmiş oldu. Yılbaşı Gecesi...

Filmi nasıl buldum?

Eğer bu filmde hayatın anlamını anlamazsanız seversiniz. Filmi ne için izlediğiniz ve beklentiniz önemli. Adı üstünde yılbaşı için çekilmiş eğlenmelik bir film. Her dakika kahkaha atma beklentiniz varsa ya da festivallik bir film arıyorsanız hiç bu filmi açmayın. Düşünürsek Hollywood sinemasında da bunun gibi 100 tane film çekiliyor her yıl. Bu kategoride izlediğiniz diğer filmlerden ne eksik ne fazla. Film ne gişe rekoru kırmak ne de ödüllere doymak için çekildi. Hele bundan 5-10 yıl sonra “ne günler yaşamıştık ya korona vardı” dedirtecek, sıkıldığımızda güvenli bir liman olacak o kadar.

Filmin konusu

Yılbaşı Gecesi, İstanbul’da kendilerini “Beyaz Türk” ve “burjuva” olarak tanımlayanların yaşadığı zengin bir sitede; tabii ki yılbaşı gecesinde geçiyor. Korona illetinden eve kapandığımız bir dönemden sonra kızları Ada ile yaşayan Didem (Şebnem Bozoklu) ve Ozan (Fatih Artman) çifti dostlarını çağırdıkları büyük bir partiye hazırlanıyor. Fakat son dakika dışarı çıkma yasağı gelince depresyondan yeni çıkan Didem krize giriyor. Onu mutlu etmeye çalışan kocası Ozan da seçmece çevresindeki komşuları akşamki partiye çağırıyor ve eğlence başlıyor.

Oyuncu kadrosu

Ansambl oyuncu kadrosu denilen her oyuncunun aşağı yukarı eşit öneme sahip olduğu karakterlerden oluşan bir film. Cem Yılmaz’ın “hep aynı kişilerle film çekiyo yaa” eleştirilerinden Gülse Birsel’in de nasibini alacağı bir kadro. Ben şikayetçi miyim peki? Asla! Kadroda Şebnem Bozoklu, Fatih Artman, Serkan Keskin, Cengiz Bozkurt, Büşra Peker, İrem Sak, Boran Kuzum, Ayta Sözeri, Alina Boz, Alican Yücesoy, Derya Karadaş, Kubilay Tunçer ve Emir Benderlioğlu var. Her bir karakter şahsına münhasır ve iyi işlenmiş. Film 2 saat 20 dakika sürüyor.

Klişeler Kraliçesi

Klişelerle hep dalga geçen ama kendisini de kullanan bir komedyen Gülse Birsel. Türk toplumunu iyi tanıyor ve gözlemliyor. İçimizdeki bin bir çeşit karakteri bir çatı altında toplamayı başarıyor. Hassasiyetlerimizi yakalıyor. Örneğin filmde deli dolu bir hayatı bıraktıktan sonra kapanan ve psikolojik tedavi gören Neslişah (İrem Sak) karakteri vardı bu sefer filmde. "Rakı içen kadın candır” klişesi de iyiydi. Bunun dışında en beğendiğim sahne Ozan’ın çıldırdığı sahne oldu. Hem güldürdü hem de mesajlar iyiydi. Bir de her yılbaşı temalı filmde mutlaka kar olur. Bu filmde yoktu. "Gözlerim aramadı "desem yalan olur.

Bir yılı daha geride bıraktık. Umarım bu yıl dilediğiniz her şey gerçek olur. Bu arada ben Gülse Birsel’in yerinde olsam  bu yıl “Her işimi Avrupa Yakası ile kıyaslamayı bıraksınlar” diye dilek dilerdim herhalde. Hepinize mutlu yıllar.

https://www.youtube.com/watch?v=5MBoKHfBlwQ
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum