Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

DOĞADAN KİTAP: DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİN


Gamze Erdem Özcan 11 Mayıs 14:36

Dünyayı ve içindekileri değiştirmeye, dönüştürmeye cesaretiniz var mı? Belki çok şey yapmak istiyoruzdur. Kimi zaman bilgimizle, kimi zaman harekete geçmede kendimizi yetesiz hissediyoruz. Fakat bu sırada dünyanın ömründen yiyip duruyoruz. Çocuklarımıza kazandırmamız gerekenler için kitaplar alıyoruz, okuyor, okutuyoruz. Çevreci kitaplar da onlar içinde yer alabiliyor mu? Zaman geri sayarken dünya, ona nasıl davrandığımıza bakmaksızın kucak açarken artık kayıtsız kalamayız. Yazısında bu konuya değinen Sezer Aygün'ün Su, Ekosistem ve İnsan yazısına göz atmanızı tavsiye ederim.

Çevreci kitaplar

Sima Özkan'ı duymuşsunuzdur. Son zamanların en beğendiğim, uygulamaktan kendimi alamadığım çevreci çocuk kitapları yazarı... Çocuklarımla ve öğrencilerimle kitaplarını sürekli paylaşarak hem öğreticiliği hem de eğlenceli olmasının tadını çıkarıyorum. Hatta "Soso'nun Kompost Kitabı" nı okuyarak kendisiyle kitap üzerine bir söyleşi yapmışlığımız da, ardından balkonlarımızda kompost yapmışlığımız da var. Öğrencilerim için harika bir deneyim olmuştu. Fakat Sima Özkan'ın kitaplarını başka bir yazım için saklı tutup, onun çevirisini yaptığı ve önsözüyle başlayan harika bir kitaptan bahsedeceğim... "Dünyayı Değiştirebilirsin"...

Lucy Bell'in kaleminden, Astred Hicks ve Şükriye Gürpınar'ın resimlemeleriyle zenginleştirilen bir kitap, Dünyayı Değiştirebilirsin. "Her zaman yapabileceğinizden çok daha fazlası vardır." düşüncesini iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Doğa için yapabileceklerinin büyüklüğü tamamen senin gayretinle orantılı. Sima Özkan'ın önsözüyle de konuya güzel bir giriş yapıyorsunuz. Kitabın en sevdiğim yanı, bunları yapabilirsin diyerek distopya kurup kenara çekilmemesi. Dünya'nın birçok ülkesinden aktivistlerle yapılan röportajlar ile "doğaya nasıl katkıda bulunursun?" sorusuna cevap arıyor. Hepsini tek tek ele alıyor. Birçok sivil toplum kuruluşundan elde edilen kaynaklarla bize keyifle ve her an, istediğiniz bölümden başlayarak okuma yapma fırsatı sağlıyor.

Lucy Bell, daha etik daha sürdürülebilir ve doğaya karşı daha duyarlı bir yaşam sürdürürken yolculuğuna kitap editörü ve müzik öğretmeni olarak devam etmektedir. Lucy Galler sahillerinde; dört kardeşi, bir kedisi ve iki köpeği, iki koyunu, bir kertenkelesi,pek çok kobay ve on üç tavukla dolu bir evde büyümüş. Şu an Sidney'de yaşıyor ve balkon bostanındaki bitkilerini suluyor. Bir gün kendi çiftlik evine sahip olmanın hayallerini kuruyor.

İçerikte neler var?

Dünyayı Değiştirebilirsin, birçok soruya cevap veriyor. Su ilk olarak ne zaman şişeye girdi? Ne zaman "içilebilir" olanını ayırıp plastik şişelere koymaya başladık? Ne zaman diğer canlıların suya ulaşmaları geri planda kaldı? Bunun yanında karbon ayak izinizi hesapladınız mı? Plastik kapaklı havalı kahve bardakları, pipetler, poşetler, tek kullanımlık doğum günü süsleri zihnimizi yaşadığımız dünya için meşgul etmeli mi? Biraz düşünmeli! Başka neler var derseniz?

  • Plastik,
  • Etik, Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Moda,
  • Atıklar,
  • Gıda,
  • Bahçe İşleri ve Açık Hava Etkinlikleri,
  • Enerji, Elektrik ve Su,
  • Hayvan Hakları Hareketi,
  • İyi Niyet Gösterisi,
  • Grup Aktiviteleri

Her konu kendine özgü röportajlar, çizimler ve etkinliklerle büyük - küçük hepimizi içine çekecek cinsten. Ne diyelim, belki bir gün ders kitabı olarak müfredatımızı donatır.

Dünyayı Değiştirebilirsin

10 yaş üstüne tavsiye edilen kitaptaki bir çok etkinliği 4 yaş üstü çocuklarınızla da yapabilirsiniz. Ayrıca bu kitap sadece çocuklar için değil, biz yetişkinlere de çok güzel mesajlar veriyor. "Ne anlatsak, ne öğütlesek" çocuklarımız bizim davranışlarımızı kopyalayacak. Bu yüzden yaşadığımız ve miras bırakacağımız bu dünya için bir başlangıç yapalım. "Dünyayı Değiştirelim" hepimize ve doğaya iyi gelecek.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum