Gezi & Seyahat Moda & Trend

DOĞRU VALİZİ SEÇMEDİYSENİZ TATİLE HAZIR DEĞİLSİNİZ


Deniz Tanyolaç 28 Mayıs 06:56

Yasakların sona ereceğini hayal edip tatil için rezervasyon yaptırmayı planlıyor olabilirsiniz. Tatil planınız hazır ise beraber doğru valizi seçmeye ne dersiniz? Ayrıca yazımızın ilerleyen süreçlerinde valizinizi nasıl yerleştirmeniz gerektiği ile ilgili ufak tüyolar ile karşılaşacaksınız.

Doğru valizi seçmek aslında büyük bir görevdir. Dikkate almamız gerek çok şey var bu konuda. Valizin boyutu, yumuşak veya sert kılıfa sahip olması, rengi ve stili gibi... Valiz seçiminde ilk tercihimiz "rahat taşınabilir" olmasıdır. Sonuçta valiz arabalara girerken, merdivenlerden inip çıkarken ve yoğun bir havalimanının bagaj alım yerinden valizinizi alırken sağladığı rahatlık, muhtemelen en büyük faktör olacaktır.

Valiz seçiminde tekerlek sayısı; birinci inceleyeceğimiz özellik. Eğer seçiminiz iki tekerlekli valizden yana ise kaldırım taşları üzerinde ve engebeli yerlerde yukarı aşağı hareket etmeniz kolaylaşacaktır. Fakat iki tekerlekli valizlerde denge sorunu yaşamanız muhtemeldir. Seçiminiz dört tekerlekli valizden yana ise pürüzsüz zeminlerde bu valizlerle süzülebilirsiniz. Aynı zamanda devrilme gibi sorunlar da yaşamazsınız. Bununla birlikte tekerleklerin 360 derece dönebilme özelliği itme ve çekme işlemlerini rahatça yapmanızı sağlayacaktır.

Seçiminiz sert mi yoksa yumuşak valiz mi?

Her iki valiz türünün avantajları ve dezavantajları mevcut. Doğru valizi seçmek her zaman zor değildir. Kullanım amacınızı bilmeniz yeterli olacaktır.

Sert kapaklı valiz tercih ederken sadece dış görünüşüne aldanmamakta fayda var. Bazı sert kapaklı valizler ince olurken -ki bu tür valizlerin sizi yarı yolda bırakma ihtimali çok fazla- bazı valizeler aşırı kalın olur. Bu tarz valizler de sizin sıkı bir kol kası yapmanıza katkı sağlar. Aynı zamanda kısıtlı bagaj ağırlığı hakkınızı harcamanıza neden olur. Seçtiğinizi valizin markasına ve kalitesine bir de ağırlığına dikkat edin ki uzun yıllar kullanabilesiniz.

Sert valiz eşyalarınızın daha korunaklı olmasını sağlar. Böylece kırılma ihtimali olan eşyalarınızı gönül rahatlığı ile yanınıza alabilirsiniz. Aynı zamanda bir diğer tercih edilme nedeni de su geçirmez olmasıdır.

Plastik valizlerin sürtünme ile çizilme olasılığına karşı, kumaş valiz kılıfları kullanabilirsiniz. Farklı seçeneklerde kılıflar valizinizin beğenmediğiniz görüntüsünü kapatacak aynı zamanda çizilmelere karşı korunmasını sağlayacaktır. Çok farklı valiz kılıfları mevcut inceleyebilirsiniz.

Valiz tercihinizde kumaş ürünleri seçecekseniz seçtiğiniz kumaşın su geçirmez olması önemlidir. Fakat su geçirmez olmasa da içindeki kıyafetleriniz kuru kalır. Evet avantajdır ama bu tarz valizler zaman içeresinde yıpranır ya da renkleri solar. Bana göre bu tarz valizlerin en büyük artısı, dar yerlere koyarken rahat şekil alması. Aynı zamanda şekilsiz eşyalarınızı bu gibi valizlere çok daha rahat koyabilirsiniz. Bu tarz valizlerin sert kapaklı valizlere göre çok daha fazla iç ve dış cebi bulunur. Bu durum eşyalarınızı çok daha kolay düzenlemenizi sağlar.

Kumaş valizlerin sert valizlere göre daha az güvenli olduğunu biliyoruz ama siz kırılma ihtimali bulunan eşyalarınızı dikkatli bir şekilde aralara yerleştirip bu sorunu çözersiniz. Aynı zamanda kumaş valizlerin sert kapaklı valizlere oranla çok daha ucuz olduğunu fark etmişsinizdir.

Körüklü valiz

Tatilde alışveriş yapmayı sevenlerdenseniz bu valiz türü tam da size göre. Ekstra hacim sağlayan bu valizlerin fermuar detayı, isteğiniz hacme göre kullanım kolaylığı sağlıyor.

Valizinizin rengi sizin zevkinize kalmış ama eğer renk seçimiz siyahtan yana ise mutlaka isim etiketi bulundurun. Valizlerde karışıklığı önlemek ya da kaybolan valizinizi bulmak için üzerinde adınızın, soyadınızın ve adresinizin bulunduğu isim etiketini mutlaka bulundurun.

Çek çekli valizlerde dikkat etmeniz gereken konu; bağlantılı olan bu parçaların dayanıklı ve sağlam malzemeden yapılmış olması. Çek çeklerin uzayan ve boya göre ayarlanan olması da önemlidir.

Valizinizin boyutunu tatil süreniz belirliyor. Fakat boyutu ne olursa olsun fermuarlı bölmeler size rahatlık sağlayacaktır. Sık sık uçakla kısa seyahatler yapan biriyseniz kabin boy valizler işinize yarayacaktır.

Peki valizden en verimli şekilde yararlanmak istemez misiniz? Görseldeki valiz düzenlemesini ilk fırsatta ben de deneyeceğim örnek olsun diye sizlerle paylaşmak istedim. Sizde valiz düzenlerken kıyafetlerinizi katlamak yerine sıkı sıkı rulo yapıp yerleştirirseniz yerden tasarruf sağlarsınız. Aynı zamanda bu tarz düzenleme kısa seyahatlerde eşyalarınıza hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Valiz içerisi için minik çantalar da işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede iç çamaşırlarınızı ve kıyafetlerinizi ayıracak minik aksesuarların -fular, çorap gibi- dağınık durmasını engellemiş olacaksınız.

Hepimizin güzel bir tatile ihtiyacı olduğunu hissediyorum. Umarım bu yaz, size güzellikler getirir. Bir sonraki yazımda tatil bavulumuzda bulunması gerekenleri paylaşacağım, kargalada kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum