Kitap & Edebiyat Sinema & TV

Dokuz Kusursuz Yabancı İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 30 Temmuz 09:45

Hepimiz, zor durumlarla karşılaştığımız zaman alıp başımızı gitmek isteriz. O zor durumu en az hasar ile atlatmak için bazen profesyonel destek dahi alırız. Liane Moriarty’nin kitabından uyarlanan Dokuz Kusursuz Yabancı (Nine Perfect Strangers) da hem probleminize profesyonel yardım alıyorsunuz hem de inzivaya çekiliyorsunuz.

Gerek kitabın gerek filmin isminden anlaşılacağı gibi dokuz birbirini tanımayan insanın, Tranquillum adı verilen rehabilitasyon merkezine gelmesi konu alınıyor. Merkezin sahibi tanıdık bir isim; Nicole Kidman.

Nicole Kidman, Masha adıyla karşımıza çıkıyor. Dokuz kusursuz yabancıyı, hassas araştırmalar sonucu seçiyor. Dizinin ilerleyen bölümlerinde, bu açıkça belirtiliyor. Hepsinin farklı travmaları var. Bu hassas seçim, travmalar birbirlerininkini tetiklemesi ve birbirlerine destek olması için yapılmış.

Bocalama döneminde olan, romantik kitapların best seller yazarı Frances ilk konuk. İkinci konuk Lars'a hayat veren Luke Evans. Bir gazeteciyi canlandırıyor. Hem terapi hem iş için gelmiş. Yeni yazısı için gizli gizli bilgi topluyor. Üçüncü ve dördüncü konuk Jessica ve Ben Chadler. Jessica sosyal medya fenomeni. Ben ise onun kocası ve çok zengin. Carmel beşinci konuk ve eşinden yeni boşanan bir kadın. Altıncı konuğumuz Tony, bağımlılık mücadelesi veriyor. Son üç konuğumuz Marconi ailesinden Napoleon, Heather ve Zoe. Ailenin bir diğer ferdini kaybettikleri için Tranquillum'da bulunuyorlar.

dokuz kusursuz yabancı

Dizide kimler var?

Oyuncu seçimleri de çok özenle yapılmış. Bu yüzden karşımıza ünlü oyuncular geliyor. Nicole Kidman ve Luke Evans'ı zaten söyledik. Melissa McCarthy, Michael Shannon da dokuz kusursuz yabancıdan birisi olunca dizi tadından yenmiyor.

Başlarda ağır ilerleyen dizi, bu bakımdan Nicole Kidman'ın yıllar önce oynadığı "The Others"a benziyor. Karakterlerin travmalarını öğrenirken biraz sıkılıyoruz. Dokuz Kusursuz Yabancı, üçüncü bölümü geçtikten sonra ivmelenmeye başlıyor. Çünkü karakterlerin "neden orada olduklarını" anlamaya başlıyoruz. Öfkesini kontrol edemeyen, kendini suçlayan, günlük hayatta mutlu olmayıp mutlu gözükmeye çalışan, bağımlı olan teker teker ortaya çıkıyor.

Sürpriz bozan vermeden konuya değinmek gerekirse Masha bir bakıma bu ekibi kendisi için toplamış. Keza kendisi de büyük bir travmayı atlatmış değil. Ne kadar ölümden dönüp bu merkezi açsa ve insanlara yardım etse de mum dibine ışık veremiyor.

Merkezde uygulanan yöntemler de sıra dışı. Kahvaltı ve yemek olarak çoğunlukla kişiye özel meyve suyu karışımları veriliyor. Ayrıca bu karışımların içerisinde "sihirli mantarlar" var. Başlarda dokuz kusursuz yabancı, ne içtiklerinin farkında değil. Daha sonra mantarı ve etkisini fark ediyorlar. Başlarda Masha'ya karşı gelseler de kendilerinde yaptıkları etkiyi görünce devam etmek istiyorlar. Hepsi kimi zaman birbirlerine destek oluyor kimi zaman travmaları tetikliyor. Zamanla bu dokuz kusursuz yabancı, çok iyi arkadaş oluyor.

İçsel yolculukların anlatıldığı ve kendinizden bir parça bulacağınız Dokuz Kusursuz Yabancı dizisini Amazon Prime üzerinden izleyebilirsiniz. Bir Hulu yapımı olan 8 bölümlük mini dizinin büyüsüne kapılacağınızdan eminim.

Dizinin karavan puanı,

????
https://www.youtube.com/watch?v=dSBpHjUpuXI
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum