Sinema & TV Otomotiv

Drive To Survive 4. Sezon İncelemesi


Tuna Tanyolaç 13 Mart 19:58

Drive to Survive 4. sezonu 11 Mart itibariyle Netflix'te yayına girdi. Formula 1 açlığımız had safhaya çıkmışken seyirlik bir şeyler olması güzel geldi. Yeni sezona çok az kalmışken 2021 sezonunu gözümüzün önünden geçirdiler. Bu seriyi yapay bulanlar var. Tabii ki bu bir yapım. Ana anlatıcı zaten sezon sonu olayları bilerek yorumlar yapıyor. Özellikle sürprizli bir yarış öncesi Will Buxton bu yarış şöyle şöyle olmalı diyor ve oluyor. Fakat diğer takım röportajlarının zamanlaması hakkında bir bilgim yok. "Takımlar da bu kurguya ortak mı?" bilmiyorum. Kamera önünde tüm gerçekleri de konuşacak değiller sonuç olarak. Sıkı F1 takipçileri bu yapıma sadece sevdikleri insanları farklı açılardan görme fırsatı olarak bakabilirler. Ben de bu yapımı sanatsal olarak değil F1' in yarış dışı konuları için değerlendireceğim.

Çok eleştirilen zamanı ele alış biçimi

Drive to Survive ilk sezondan beri Formula 1 severlerin alışık olduğu sezon takvimi sıralamasıyla ilerlemiyor. Baştan belirttiğim gibi bu öncelikle bir yapım ve hedef Formula 1'e yeni izleyici kitlesi sağlamak. Belgesel gibi değil de ilgi çeken olaylar sıralaması gibi düşünün. Sıkı hayranlara ters gelse de yapımcı ele alacağı olay hangi yarışlara denk geliyorsa onu gösteriyor. Bunu görmezden gelirseniz yine de asıl olaylar sona bırakılmış. Sanatsal kısmı sadece bu kadar olmakla F1 yönüne geçiyorum.

Ricciardo-McLaren birlikteliği

Drive to Survive 4. sezonunda aklımda yer eden konulardan biri Ricciardo'nun McLaren kariyer başlangıcıydı. Sainz yükselen bir pilottu fakat takımdan ayrılmıştı. McLaren ise eski günlerine dönmek istiyordu ve çaylaklara ayıracak zamanı olmadığından güvenebilecekleri bir geçmişi olan Ricciardo ile anlaştılar. Norris-Ricciardo ikilisinin iyi anlaşacağını ben de düşünmüştüm. Eğlenceli karakterler sonuçta. Fakat öyle olmadığını görmüş olduk. İlk sıralama turlarında Norris takım arkadaşının gerisinde kalınca ne kadar stres yaşadı. Takımda ikinci planda kalacağını düşündü. Sadece bir sıralama turu olmasına rağmen oluşturduğu baskıya bakın. Daha sonra Ricciardo'nun adaptasyon süresindeki çilesi gerçekçiydi. Motivasyon-başarı ilişkisini gözler önüne serdi.

Haas iç savaşı

Drive to Survive serisi çıktığından beri benim favori karakterim Günther Steiner. Çoğu kişinin de öyle olduğunu duydum. Adam resmen dert babası. Maddi imkansızlıkları zaten biliyorduk. Fakat bir de iki çaylağın idaresi işin içine girince dert dert üstüne biniyor. Sezonu takip ederken Mazepin'in kendisine farklı araç verildiği iddialarını duymuştum. Fakat babasının maddi desteğini geri çekme tehdidini bilmiyordum. Bu da kurgu olabileceği gibi gerçeklik payı yüksek. Günther babam nelerle uğraşmış. Bunun yanında Mick'in sorunları idare ediş biçimini de görüyoruz. Onun özel genleri olduğunu biliyoruz, bunun yanında onun da babası gibi takımı yönlendirici bir pilot olduğunu görüyoruz.

Alonso' suz Ocon zaferi olmaz!

Drive to Survive önceki sezonlarda Ocon'un ne kadar zor bir çocukluğu olduğunu ve kariyeri için ailesinin fedakarlıklarını anlatmıştı. Bu sezonda ise büyük sürprizlerden biri olan onun ilk F1 zaferini işlemişler. Macaristan GP'deki olaylar silsilesi ve Ocon'a doğan fırsat öne çıkarılmış. Fakat F1 takipçisi herkes bilir ki Alonso'nun Hamilton'a yaptığı savunma bu zaferin temel taşıdır. Böylesine reyting unsuru sahneleri neden koymadılar onu anlayamadım. Alonso tecrübelidir, ağabeydir, eski şampiyondur yağlaması yapacağına bu savunma konmalıydı.

Wolff-Horner gerilimi

Drive to Survive bu sezonunda Hamilton-Verstappen rekabetinden iyi ekmek yiyecektir. Sanki olaylar ve skandallar dizi yapılsın diye gerçekleşmiş gibi duruyor. Şampiyonluk konusuna girmeyeceğim. Çünkü o konuyu sezon sonu kapattık ve gerilimini yaşadık. Fakat Toto Wolff ve Christian Horner gerilimi güzel ele alınmış. Ben ikisinin de beyefendi insanlar olduğunu düşünüyorum. Fakat böylesi bir şampiyonadaki atışmaları, iki tarafın da karşıyı mızmız olmakla ithamı reyting çıkaracaktır.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum