Kitap & Edebiyat

Dünyanın En Çok okunan Kitapları Listesi


Bir kitap, sizi başka bir dünyada seyahat ettirirken hayatınızı değiştirebilme potansiyeli taşır. Bazı kitaplar böylesine özel, büyüleyici güçlere sahiptirler. Üstelik herkes için mükemmel bir kitap muhakkak vardır. Her kitabın önemi üzerinde düşünüp, birinin hayatını değiştirmiş olmasının nedenlerine kafa yoracaksanız, o halde tüm zamanların en çok okunan kitaplarından bazılarına birlikte göz atalım.

Kutsal Kuran

Kuran'ın doğrudan Allah'tan gelen sözler olduğuna inanılır. Müslümanların, hayatlarını nasıl yaşamaları gerektiğine dair, dini metinlerle dolu bir rehber olarak kullandıkları kitaptır. Kur'an-ı Kerim, 23 yıllık bir süre içinde tamamlanmıştır. Peygamber Muhammed'e gönderilen mesajlardan oluşur. Buna İslam alimleri vahiy adını verirler ve toplanan bu vahiyler 114 bölümde birleşip sureleri oluştururlar. Aynı zamanda her sureye bir isim verilmiştir. Müslümanlara doğruyu da yanlışı da yaşamanın yollarını ve sonuçlarını anlatır. Kur'an-ı Kerim, İslam toplumu tarafından dünyada en çok okunan kitap olmasının yanı sıra aynı zamanda tüm zamanların da en çok okunan kitabıdır.

ÇOK OKUNAN KİTAPLAR- KURAN

Harry Potter Serisi

J.K.Rovling'in kaleme aldığı Harry Potter serisi, 500 milyondan fazla satışa ulaştı ve hala büyümeye devam ediyor. Ayrıca Harry Potter serisi sadece milyonlarca kitap satmakla kalmadı. Aynı zamanda tüm zamanların en popüler film serilerinden biri de oldu. Yakın geçmişte ortaya çıkan kurgular arasında, belki de hiçbiri J.K.'nin Harry Potter serisinden daha evrensel olarak sevilmemiştir.

ÇOK OKUNAN KİTAPLAR- HARRY POTTER

2001 yılında, Harry Potter ve Felsefe Taşı filminin vizyona girmesiyle kitaplar daha da geniş bir kitleye ulaştı. Filmler, Daniel Radcliffe'in Harry, Emma Watson'ın Hermione ve hatta Robert Pattinson'ın Cedric Diggory olarak kariyerlerini başlattı. Yedi kitaptan oluşan seri, başlarda çocukların Harry ile büyümesine izin veriyor. Devamında daha çok yetişkin teması ortaya çıkıyor ve bazı kara büyü savaşları ve hikayeleri çocuk yaşlar için uygun değil. Bu yüzden Harry Potter okuma seviyesinin 10 yaştan önce olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Başkan Mao Tse Tung'dan Alıntılar

Başkan Mao Tse Tung'dan Alıntılar, Komünist Çin Partisi'nin eski başkanının sözlerinin bir derlemesidir. Bu kitap son elli yılda 820 milyondan fazla satarak en çok okunan kitaplardan biri oldu. Küçük Kırmızı Kitap olarak da tanınır. Günümüz dünyasında bu kitaptan bilgeliğin sembolü olarak söz edilmektedir. Hatta Kültür Devrimi sırasında Çin köy duvarları kitaptaki alıntılarla donatılmıştır. Bir zamanlar Çin'deki en görünür ikon olarak da kayda geçmiştir. 1960'lara ait hemen hemen tüm tablolarda karakterler bu kitapla birlikte resmedilmişlerdir.

BAŞKAN MAO TSE TUNG

Yüzüklerin Efendisi

Frodo Baggins'in yolculuğu o kadar çok kişi tarafından okundu ki, seri yüz milyonlarca kopya sattı. Yüzüklerin Efendisi, J.R.R. Tolkien tarafından kaleme alınan epik, yüksek fantastik bir romandır. Aslında hikaye, Tolkien'in daha önceki fantastik kitabı Hobbit'in devamı olarak başladı. Ancak kısa sürede çok daha büyük bir hikayeye dönüştü. 1937 ve 1949 yılları arasında aşamalar halinde yazılan kitaplar yirminci yüzyıl edebiyatının en popüler eserlerinden biri haline geldi. Yüzüklerin Efendisi'ndeki aksiyon, yazar tarafından, insanlığın yaşadığı kurgusal bir geçmişe yerleştirilmiştir. Tolkien, bu ortama, Orta dünya adını verdi.

ÇOK OKUNAN KİTAPLAR- YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

Simyacı

Simyacı, Brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından yazılan ve ilk kez 1988'de yayınlanan bir romandır. O zamandan beri 75 milyondan fazla satarak uluslararası en çok satanlar listesine girmiştir. Başyapıt, bir hazineyi aramak için seyahat etmeye can atan, Endülüslü bir çoban olan Santiago'nun büyülü hikayesini anlatıyor. Santiago'nun yol boyunca bulduğu hazinelerin hikayesi, sadece birkaç hikayenin yapabileceği gibi, bize kalplerimizi dinlemenin temel bilgeliğini, hayatın yoluna saçılmış kehanetleri okumayı öğrenmeyi ve her şeyden önce hayallerimizi takip etmeyi öğretiyor. Bu nedenle en çok okunan kitaplar listesinde olmayı gerçekten hak ediyor.

ÇOK OKUNAN KİTAPLAR- SİMYACI

Anne Frank'in Günlüğü

Anne Frank'in Günlüğü, yirminci yüzyılın en etkili, eğitici ve popüler kitaplarından biridir. Üstelik her yıl okullarda milyonlarca çocuk kitabı okurken, milyonlarca yetişkin de her yıl defalarca okumaya devam ediyor. 1947'den beri, genç Anne Frank'in bu kişisel eseri, dünyayı değiştirmek için elinden gelenin en iyisini yaptı.

ANNE FRANK'IN GÜNLÜĞÜ

Anne Frank ve ailesi bir depoda saklanarak yaşama tutunmaya çalıştılar. Anne, savaş hakkındaki farkındalığının bir kaydını tuttu ve saklanırken karşılaştıkları günlük olayları anlattı. Naziler tarafından ele geçirilme korkusunu işledi. Ancak Frank ailesi 1944'te bulundu ve Nazi toplama kamplarına gönderildiler. Günlüğün yazarı 16 yaşından önce yaşamını yitirdi. Babası Frank, hayatta kalan tek kişiydi. Bu kitap bir tarih parçası ve o tarihin en kötü zamanlarından birine bir bakış... Aynı zamanda etrafındaki dünya yıkılırken küçük bir kızın tutunduğu umudu tasvir ediyor.

Alacakaranlık Efsanesi

Stephenie Meyer tarafından kaleme alınan Alacakaranlık Efsanesi, bir vampir ile sıradan bir kızın aşk hikayesini anlatan kurgusal bir eserdir. Eser sadece türler arasındaki yasak aşkın klişe dünyasına dalmakla kalmıyor, aile bağlarını ve duyguları da işliyor. Alacakaranlık Efsanesi serisi 150 milyonun üzerinde kopya sattı. Kitaplar aynı zamanda film sektörüne de hizmet verdi. Kitapların ve filmlerin altında yatan tema, aşkın engel tanımamasıdır. Kısacası farklı dünyalardan olmanız aynı ruhun bir parçası olmanıza engel değildir mesajı veriyor. Eser ayrıca 35'in üzerinde farklı dile çevrilerek en çok okunan kitaplardan olmuştur.

ÇOK OKUNAN KİTAPLAR- ALACAKARANLIK AFSANESİ

Rüzgar Gibi Geçti

Margaret Mitchell'in kaleme aldığı Rüzgar Gibi Geçti, tarihi bir geçmişe sahip kurgusal bir aşk hikayesidir. Kitap 40 milyondan fazla sattı. Bir çiftlik sahibinin genç kızı, kasvetli hayatından kurtulmaya çalışıyor. Kuzeniyle evli bir adama aşık olur. Bu yüzden bu aşkı unutmak için ve hayatının her zamankinden daha iyi olmasını umarak bir adamla evlenir. Birçok insana göre Rüzgar Gibi Geçti tüm zamanların en mükemmel romanlarından biridir. Üstelik eserin tarihi geçmişi ve aşk hikayesi insanların dikkatini çekmeye devam ediyor. Öte yandan perdeye aktarılmış formuyla da tüm zamanların en popüler filmlerinden biri. Kitap, Margaret Mitchell tarafından yazılmış tek kitaptır.

RÜZGAR GİBİ GEÇTİ

Düşün ve Zengin Ol

Düşün ve Zengin Ol ilk olarak 1937 senesinde yayınlandı. 100 milyonun üzerinde kopyası satılan eserin, mirası hala devam ediyor. Bu kitap, hayatın iniş ve çıkışlarını ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını ele alıyor. Hill, eseri için ünlü bir iş adamı olan Andrew Carnegie'den ilham aldığını söylüyor. Üstelik bazı insanlar eseri kişiyi depresyondan çıkarmak için tüm zamanların en iyi kitaplarından biri olarak görüyor. Hayattaki şeylerin olumlu taraflarını görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca hayatın olumsuz tarafına da odaklanmanıza izin vererek, derinlerde olduğunuz kişiyi fark etmenizi sağlayacaktır. Kitabın adı farklı çağrışımlara neden olabilir. Ancak kitap daha çok felsefe ve hayatın ilhamı hakkındadır.

ÇOK OKUNAN KİTAPLAR- DÜŞÜN VE ZENGİN OL

Everest Felaketi

Jon Krakauer, Everest Dağı'ndaki bir depremin ardından, 1996'da meydana gelen bir tırmanma felaketinde dağa tırmanan sekiz dağcıdan hayatta kalan tek kişiydi. Krakauer eserde doğal afet öncesi ve sonrasında yaşadıklarının hikayelerini paylaşıyor. Diğerleri hayatlarını kaybetti. Ancak Krakauer insanlara hayattaki en büyük engellerle yüzleşmekten korkmamaları gerektiğini göstermek için savaştı. Dağdaki hikayesini paylaşarak trajediden sonra başarılı olmaları için başkalarına ilham verdi. Everest Dağı'ndaki en ölümcül felaketlerden birinden sağ kurtulan tek kişi olarak tarihe geçen Krakauer hayatın devam ettiğini kanıtlıyor.

ÇOK OKUNAN KİTAPLAR- EVEREST FELAKET,
Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
3ncutekilsahis
3ncutekilsahis
12:57 @ 19.07.2022
Yüzüklerin efendisi ve harry poter, bu iki kitabı hiç okuyasım gelmedi. Simyacı okuduklarım arasında en güzel yerlerde :) bu ara düşün ve zengin ol kitabına ihtiyacım olabilir :)