Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

Duygularımız: Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?


Gamze Erdem Özcan 13 Temmuz 20:52

Öfke, biz yetişkinkinlerin bile kimi zaman baş etmede güçlük çektiği bir duygu. Çocuklarımız öfke duygusunu yönetmeyi bilemiyorsa şiddetli tepkilere dönüşebiliyor. Peki ya öfke nasıl ortaya çıkıyor? Kimseye zarar vermeden, kalp kırmadan öfkemizi nasıl ifade edebiliriz? Öfkemizi nasıl yenebiliriz? Dagmar Geisler'ın kaleminden 5 yaş üstü çocuklar için "Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?" farklı pedagojik yaklaşımlarla bu soruya ışık tutuyor.

Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?

Bazen öfke vücuduma yavaşça yayılıyor. Önce biraz kızgınlık hissediyorum, sonra bu kızgınlık gitgide büyüyor, ta ki şiddetli bir öfkeye dönüşene kadar.

Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?
Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?

Çocukların öfke nöbetleri, kontrolsüz davranışları ve çaresiz kaldığımız anları düşünün. Öfke bir duygu, yönetilemediğinde eşyaya, canlıya zarar veren bir duygu. Fakat baş etmesi öğrenilebilir bir duygu aynı zamanda. Gözlemleyerek, model alarak, konu ile ilgili kitaplardan ve uzmanlardan yardım alarak öfke kontrolünü öğrenebiliriz. Çocuğumuz tanımlayamadığı ve üstesinden nasıl geleceğini bilmediği bir duyguyu önce ebeveynlerinde ve yakın çevresinde görmeye tanımaya başlar. Eğer bu konuda yetersiz kişileri gözlemlere yanlış öğrenmeler oluşturur.

Öfke Sağlıklı Mı?

Sevgi, güven, mutluluk gibi öfkenin de çok normal ve sağlıklı bir duygu olduğunun tanımlanması işleri daha da kolaylaştırır. Zararlı olan onun yanlış düşüncelerle kışkırtılıp, saldırganlığa dönüştürülmesidir. Bununla birlikte bu kitabı okuduğunuzda hem çocuğunuz hem de sizin için öfkenizi kontrol etmeyi bir parça olsun öfke kontrolünü öğrenmiş olacaksınız.

Birileri bana: "Bu kadar öfkeli olma!" dediğinde, hiçbir işe yaramıyor. Öfkem devam ediyor. Üstelik bunu söyleyeni dövmek istiyorum. Ama bu çok büyük haksızlık olurdu, öyle değil mi?

Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?
Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?

4. Baskısı 2019 yılında Gergedan Yayınları'ndan çıkan "Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?" duyguyu tanımlamak, ifade etmek ve nasıl başedileceğini anlatan güzel bir kitap. Alman yazar Dagmar Geisler'in resimlemelerini de kendisinin yaptığı kitap, canlı ve gerçekçi çizimlerle zenginleştirilmiş. Çocuklar kolayca kendilerini kitaptaki çiimlerle özdeşleştirerek bu konuda hassasiyet ve özgüven kazanabilirler. Buna ek olarak, denenmiş öneriler ve ipuçları, öfkeyle nasıl başedilebileğine dair çeşitli yöntem ve fikirler sunuyor.

Çocuklarla nefes egzersizleri bu konuda oldukça faydalıdır. bir elinde harika bir çiçek var kokusunu içine çek. Diğer elinde sıcak bir kurabiye var haydi üfle soğusun, diyerek nefes egzersizleri yaptırabilirsiniz. Benim de uygulamaya geçirebildiğim bir önerim var elbette. Aramızda sakin bir zamanda konuşup komik bir kelime belirliyoruz. Sinirlenmeye başlayan kişiye o kelimeyi söylüyoruz. İster istemez ortamı yatıştırmada işe yarıyor. Bir dönem "gergedan" kelimesini kullanmıştık. Siz de okuduğunuz kitapların karakterlerinden, komik bir anınızdan yola çıkarak bir kelime belirleyebilirsiniz.

Dagmar Geisler'in öfke dışında sosyal ve duygusal gelişim için yazdığı "Tartışsak Da Barışırız" ,"Bedenim Bana Ait" kitapları da ilgilisine aynı yaş grubu için güzel bir kaynak. Tüm kitap incelemelerim le kargala.com'dayım.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum